Czy dopuszczalne jest planowanie pracy w godzinach ponadwymiarowych

Beata Tofiluk
rozwiń więcej
Zatrudniliśmy kilku pracowników w niepełnym wymiarze czasu pracy (1/2 etatu) w podstawowym systemie czasu pracy. Z reguły pracownicy ci świadczą pracę po 4 godziny dziennie od poniedziałku do piątku. W związku ze zmianami organizacyjnymi (otwieramy nowy oddział firmy) konieczne będzie zatrudnianie tych pracowników przez najbliższe miesiące w wymiarze 7 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu. Nie chcemy zmieniać pracownikom wymiaru etatów, gdyż jest to niezasadne ze względu na nasze krótkoterminowe potrzeby. Czy możemy zaplanować im w harmonogramach czasu pracy pracę w godzinach przekraczających wymiar czasu pracy określony w umowie o pracę?

Należy przyjąć, że planowanie pracownikom pracy ponadwymiarowej przez kilka miesięcy będzie nieprawidłowe. Takie postępowanie może bowiem wskazywać na niewłaściwe określenie etatu pracownika i próbę ominięcia przez pracodawcę przepisów prawa pracy. Rozwiązaniem w tej sytuacji będzie czasowe podwyższenie wymiaru etatu pracowników na okres zmian organizacyjnych. Jak to zrobić – instrukcja w uzasadnieniu.

Autopromocja

Niedopuszczalne jest planowanie pracy w godzinach nadliczbowych. Natomiast przepisy prawa pracy nie zabraniają planowania pracownikom pracy w godzinach ponadwymiarowych. Dlatego takie postępowanie (planowanie w grafiku godzin ponad wymiar określony w umowie) z reguły nie będzie prowadziło do naruszenia przepisów prawa pracy oraz negatywnych konsekwencji ze strony PIP dla pracodawców. Mimo to zabronione jest postępowanie pracodawcy polegające na odgórnym założeniu, że pracownik będzie pracował więcej godzin, niż wynika to z jego umowy o pracę. W takiej bowiem sytuacji organy Państwowej Inspekcji Pracy mogą zarzucić Państwu niewłaściwe określenie wymiaru czasu pracy pracownika i zobowiązać do usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości.

WAŻNE!

Niewłaściwe jest ciągłe zatrudnianie pracowników niepełnoetatowych (planowane i nieplanowane) ponad wymiar czasu pracy określony w umowie o pracę.

Nie mogą zatem Państwo w harmonogramie zaplanować niepełnoetatowcom pracy w godzinach ponadwymiarowych przez kilka miesięcy. Dozwolone jest jedynie krótkotrwałe zaplanowanie pracy ponadwymiarowej.

Planowanie pracownikom pracy w godzinach ponadwymiarowych może doprowadzić do błędnego naliczania i udzielania urlopu wypoczynkowego niepełnoetatowca. Jest to spowodowane tym, że wymiar urlopu tych pracowników jest obliczany zgodnie z wymiarem etatu ustalonym w umowie, a udzielony na wadliwie zaplanowane harmonogramowe dni pracy. Tym samym dojdzie również do naruszenia zasady dotyczącej równego traktowania pracowników zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy.


PRZYKŁAD

Pracownik jest zatrudniony na 1/2 etatu. Pracuje po 4 godziny dziennie od poniedziałku do piątku. Pracodawca zaplanował mu pracę przez 1 miesiąc w wymiarze 7 godzin dziennie od poniedziałku do piątku. W tym okresie pracodawca przewiduje bowiem zwiększone zapotrzebowanie na usługi firmy. Pracownik korzystał przez 3 dni z urlopu na żądanie w okresie, gdy miał zaplanowaną pracę po 7 godzin dziennie. Pracodawca odpisał mu z puli urlopowej 21 godzin (3 dni x 7 godzin). Takie postępowanie pracodawcy jest nieprawidłowe, ponieważ wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika zostanie faktycznie zmniejszony. Wymiar urlopu pracownika jest bowiem ustalany proporcjonalnie do wymiaru etatu. Pracownikowi pracującemu na 1/2 etatu przysługuje zatem 80 godzin (20 dni x 1/2 etatu = 10 dni, 10 dni x 8 godz. = 80 godz.) lub 104 godziny urlopu (26 dni x 1/2 etatu = 13 dni, 13 dni x 8 godz. = 104 godz.) w zależności od tego, czy ma prawo do 20 dni czy 26 dni urlopu. Jeżeli będzie pracował ponad 1/2 etatu, to wtedy szybciej niż powinien wyczerpie wymiar przysługującego mu urlopu wypoczynkowego.

W przedstawionej sytuacji rozwiązaniem może być dla Państwa zmiana na potrzebny czas wymiaru etatów pracowników. Można sporządzić dla pracowników aneksy do umów o pracę, w których zmienią im Państwo wymiar czasu pracy z 1/2 etatu na 7/8 etatu, np. w okresie od 1 października do 31 grudnia 2012 r. Później pracownicy automatycznie od 1 stycznia 2013 r. powrócą do swojego dotychczasowego wymiaru etatu, czyli 1/2 etatu.

Dodatkowo zaplanowane godziny ponadwymiarowe, jeśli nie przekraczają dobowych i tygodniowych norm czasu pracy wynikających z powszechnych przepisów prawa pracy, nie będą stanowiły pracy w godzinach nadliczbowych.

Przepisy prawa pracy nie nakładają wprost na pracodawców obowiązku tworzenia harmonogramów czasu pracy. Uznaje się jednak, że jeżeli pracownik będzie zatrudniony w równoważnym systemie czasu pracy lub na zmiany, niezbędne będzie planowanie jego godzin pracy. W celu zaplanowania czasu pracy na dany okres rozliczeniowy, w pierwszej kolejności należy obliczyć wymiar czasu pracy przypadający do przepracowania i łączną liczbę dni roboczych, przez które pracownik może pozostawać do dyspozycji pracodawcy w tym okresie (art. 130 i art. 138 § 3 Kodeksu pracy). Obliczony wymiar czasu pracy obowiązujący pracownika w danym okresie rozliczeniowym pozwala na sporządzenie harmonogramu czasu pracy i jednocześnie określa liczbę godzin pracy, jaka powinna zostać ujęta w harmonogramie czasu pracy.

Podstawa prawna:

  • art. 29 § 1, art. 130, art. 138 § 3 Kodeksu pracy.
Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...