Praca w nadgodzinach pracownicy uprawnionej do urlopu wychowawczego, która obniżyła wymiar etatu

Małgorzata Podgórska
rozwiń więcej
Pracownica uprawniona do urlopu wychowawczego wystąpiła do nas z pismem o obniżenie wymiaru etatu z pełnego do 3/4 etatu. Czy w takim przypadku powinniśmy zawrzeć w jej umowie o pracę zapisy dotyczące godzin ponadwymiarowych, po przekroczeniu których będzie ona uprawniona do takiego dodatku, jak za godziny nadliczbowe? Czy taka pracownica może w ogóle pracować w godzinach ponadwymiarowych?

Nie muszą Państwo dokonywać zmian w umowie o pracę, polegających na określeniu dopuszczalnej liczby godzin ponadwymiarowych, za które przysługiwałby dodatek jak za pracę nadliczbową. Pracownica może świadczyć pracę ponad swój wymiar czasu pracy. Gdyby jednak ponadwymiarowe godziny pracy były jednocześnie godzinami nadliczbowymi, konieczne będzie uzyskanie jej zgody na pracę nadliczbową.

Autopromocja

Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu (art. 1867 kodeksu pracy). Pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek pracownika. Korzystanie z tego uprawnienia polega zatem wyłącznie na czasowym wykonywaniu pracy w obniżonym wymiarze etatu. Nie powoduje zaś zmian w łączącym strony stosunku pracy. Obniżenie wymiaru czasu pracy w tym przypadku następuje bowiem na jednostronny wniosek pracownika i do skuteczności tego obniżenia nie potrzeba zgody pracodawcy. Natomiast umowę o pracę zmienia się za zgodą pracodawcy i pracownika.

W związku z korzystaniem z możliwości wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy warunki wcześniej zawartej między pracownikiem a pracodawcą umowy o pracę nie ulegają zmianie. Nie zmienia się bowiem wymiar czasu pracy, w jakim dany pracownik jest zatrudniony. Z tego wynika wniosek, że nie jest konieczne określanie w umowie o pracę dopuszczalnej liczby godzin pracy ponadwymiarowej, za które przysługiwałby dodatek jak za pracę nadliczbową.

Strony ustalają w umowie o pracę dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy pracownika zatrudnionego wyłącznie w niepełnym wymiarze czasu pracy, których przekroczenie uprawnia pracownika, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych (art. 151 § 5 kodeksu pracy). W omawianym przypadku pracownica pozostaje zatrudniona w dotychczasowym wymiarze czasu pracy, z tym że przez określony czas będzie wykonywała pracę w obniżonym wymiarze czasu pracy. Natomiast z upływem ostatniego dnia korzystania z prawa wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy lub z dniem zakończenia okresu uprawniającego do urlopu wychowawczego pracownica, w ramach obowiązującej ją umowy o pracę, ponownie będzie na dotychczasowych warunkach świadczyła pracę w pełnym wymiarze czasu pracy.

Przepisy kodeksu pracy w odniesieniu do pracowników korzystających z prawa wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy nie wyłączają możliwości wykonywania, na polecenie pracodawcy, pracy ponad taki terminowo obniżony pracownikowi wymiar czasu pracy.


Trzeba jednak pamiętać, że pracownicy zatrudnieni w równoważnym systemie czasu pracy, przy dozorze urządzeń, pilnowaniu, pracy w ruchu ciągłym, systemie skróconego tygodnia pracy oraz pracy weekendowej – opiekujący się dzieckiem do 4. roku życia – są objęci szczególną ochroną (art. 148 pkt 3 kodeksu pracy). Co do zasady, czas pracy takich pracowników nie może bez ich zgody przekraczać 8 godzin na dobę. Jeżeli więc pracownik jest zatrudniony np. w równoważnym systemie czasu pracy, to z jego harmonogramu nie może wynikać, że w danym dniu ma zaplanowaną pracę np. na 10 godzin, chyba że wyrazi na to zgodę. Jeżeli natomiast z grafiku wynika, że taki pracownik ma danego dnia do przepracowania 4 godziny, to bez uzyskiwania jego zgody pracodawca może polecić mu wykonywanie pracy jeszcze przez 4 godziny w tej dobie pracowniczej.

Z prawa świadczenia pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy może korzystać wyłącznie pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego, tzn. pracownik wychowujący dziecko w wieku do 4 lat. Jednocześnie pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4. roku życia nie wolno bez zgody tego pracownika zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w przerywanym systemie czasu pracy, a także delegować poza stałe miejsce pracy (art. 178 § 2 kodeksu pracy).

Jak wynika z powyższego, pracownikowi korzystającemu z wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy pracodawca może polecić świadczenie pracy poza normalnymi godzinami lub wysłać go w delegację, ale tylko za jego zgodą. Wprawdzie przepisy nie wskazują tego wprost, ale zalecana jest pisemna forma wyrażenia takiej zgody.

W przypadku wyrażenia przez pracownika stosownej zgody, jeżeli dojdzie do wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych, pracownik ten będzie uprawniony do wynagrodzenia za przepracowany czas oraz do dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych (art. 1511 kodeksu pracy).

Podstawa prawna

  • art. 148 pkt 3, art. 151 § 5, art. 1511, art. 178 § 2, art. 1867 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...