Czas pracy w wybranych państwach Unii Europejskiej

Agnieszka Zwolińska
rozwiń więcej
Rozwiązania przyjęte przez poszczególne państwa członkowskie różnią się między sobą, ponieważ z przepisów unijnych wynika pewien zakres swobody w uregulowaniu kwestii wymiaru czasu pracy.

Minimalne standardy dla regulacji krajowych kształtujących wymiar czasu pracy w poszczególnych państwach członkowskich UE określa dyrektywa 2003/88/WE Parlamentu Europejskiego i Rady dotycząca niektórych aspektów organizacji czasu pracy (dalej powoływana jako dyrektywa).

Autopromocja

Przeciętny tygodniowy wymiar czasu pracy, łącznie z pracą w godzinach nadliczbowych, nie powinien przekraczać 48 godzin (art. 6 lit. b dyrektywy).

Wymiar czasu pracy pośrednio kształtują również przepisy dyrektywy określające minimalny wymiar odpoczynku dobowego i tygodniowego. Każdy pracownik powinien mieć prawo do nieprzerwanego dobowego odpoczynku w wymiarze 11 godzin oraz nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego w wymiarze 24 godzin (art. 3 i 5 dyrektywy). Dla regulacji krajowych istotne znaczenie ma również art. 16 dyrektywy wyznaczający maksymalne okresy rozliczeniowe. Zgodnie z tym przepisem okres rozliczeniowy w celu stosowania art. 5 dyrektywy (czyli tygodniowego okresu odpoczynku) nie powinien przekraczać 14 dni, z kolei okres rozliczeniowy w celu stosowania art. 6 dyrektywy (czyli maksymalnego tygodniowego wymiaru czasu pracy) nie powinien przekraczać 4 miesięcy. Dyrektywa przewiduje możliwość wprowadzenia odstępstw od ww. przepisów, w tym w drodze układów zbiorowych, porozumień zbiorowych zawieranych między partnerami społecznymi. Przykładowo, zgodnie z art. 18 dyrektywy możliwe jest ustanowienie odstępstw od art. 3, 4, 5, 8 oraz 16 dyrektywy w drodze układów zbiorowych oraz porozumień zawartych między partnerami społecznymi na szczeblu krajowym i regionalnym lub na zasadach przez nich ustalonych w drodze układów zbiorowych oraz porozumień zawartych między partnerami społecznymi na niższym szczeblu.

Z przepisów dyrektywy wynika zatem pewien zakres swobody w uregulowaniu wymiaru czasu pracy, stąd też rozwiązania przyjęte przez poszczególne państwa członkowskie różnią się między sobą. Poniżej zostaną przedstawione ogólne założenia regulacji wymiaru czasu pracy w Niemczech, Francji, Holandii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii (zestawienie przygotowano na podstawie danych udostępnionych przez Międzynarodową Organizację Pracy) oraz w Polsce.

Niemcy

Dobowy wymiar czasu pracy wynosi 8 godzin z możliwością jego wydłużenia do 10 godzin, pod warunkiem że przeciętny dobowy wymiar czasu pracy w okresie 6 miesięcy lub 24 tygodni nie przekroczy 8 godzin. Minimalny nieprzerwany odpoczynek dobowy wynosi 11 godzin z możliwością jego skrócenia maksymalnie o 2 godziny w drodze postanowień układów zbiorowych, jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy, a skrócenie odpoczynku zostanie następnie zrekompensowane udzieleniem czasu wolnego. Odpoczynek tygodniowy obejmuje 1 dzień, który powinien zostać udzielony bezpośrednio po okresie odpoczynku dobowego. Uwzględniając maksymalny dobowy wymiar czasu pracy oraz minimalne okresy odpoczynku dobowego i tygodniowego, maksymalny tygodniowy czas pracy (łącznie z godzinami nadliczbowymi) – co do zasady – nie powinien przekraczać przeciętnie 48 godzin w 6-miesięcznym albo 24-tygodniowym okresie rozliczeniowym.

Francja

Maksymalna dobowa liczba godzin pracy (z uwzględnieniem nadgodzin) nie może przekroczyć 10 godzin, z kolei maksymalna tygodniowa liczba godzin pracy (z uwzględnieniem nadgodzin) – 48 godzin. Tygodniowy wymiar czasu pracy – co do zasady – wynosi 35 godzin. Przewiduje się możliwość wprowadzenia układem zbiorowym przeciętnego tygodniowego wymiaru czasu pracy, tj. przeciętnie 48 godzin w rocznym okresie rozliczeniowym, przy jednoczesnym zachowaniu zasady, że przeciętny wymiar czasu pracy w okresie 12 tygodni nie może przekroczyć 44 godzin. Minimalny nieprzerwany dobowy odpoczynek wynosi 11 godzin, tygodniowy – 24 godziny.


Holandia

Dobowy limit godzin pracy wynosi – co do zasady – 12 godzin, tygodniowy – 60 godzin, z tym zastrzeżeniem, że przeciętny tygodniowy wymiar czasu pracy nie może przekroczyć średnio 55 godzin w 4-tygodniowym okresie rozliczeniowym oraz średnio 48 godzin w okresie rozliczeniowym obejmującym kolejne 16 tygodni. Odpoczynek dobowy wynosi – co do zasady – 11 godzin, odpoczynek tygodniowy – 36 godzin w tygodniu albo 72 godziny w okresie 14-dniowym.

Hiszpania

Dobowy limit godzin pracy wynosi – co do zasady – 9 godzin. Jednak można od niego odstąpić w układzie zbiorowym, pod warunkiem zachowania obowiązkowych okresów odpoczynku. Tygodniowy limit godzin pracy wynosi przeciętnie 40 godzin w rocznym okresie rozliczeniowym. Odpoczynek dobowy wynosi 12 godzin, tygodniowy – co do zasady – jeden i pół dnia, z tym że istnieje możliwość skumulowania tygodniowego odpoczynku w okresie 2 tygodni.

Wielka Brytania

Nie ma dobowego limitu godzin pracy. Tygodniowy limit z uwzględnieniem godzin nadliczbowych wynosi przeciętnie 48 godzin w 17-tygodniowym okresie rozliczeniowym. Przewiduje się możliwość ustanowienia odstępstwa od maksymalnego tygodniowego czasu pracy w drodze pisemnego porozumienia między pracownikiem a pracodawcą. Każdy pracownik ma prawo do odpoczynku dobowego w wymiarze co najmniej 11 godzin. Odpoczynek tygodniowy wynosi 1 dzień. Przewiduje się również możliwość zastąpienia tygodniowego odpoczynku dwoma odpoczynkami, każdy w wymiarze 24 godzin albo jednym w wymiarze 48 godzin w okresie 14 dni.

Polska

Maksymalny dobowy wymiar czasu pracy wynosi 8 godzin, z możliwością jego wydłużenia w niektórych systemach czasu pracy do 12, 16, 24 godzin. Przeciętna norma tygodniowa – co do zasady – wynosi 40 godzin w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy, z tym zastrzeżeniem, że tygodniowy czas pracy z uwzględnieniem godzin nadliczbowych nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym. Pracownik ma – co do zasady – prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego oraz w każdym tygodniu pracy do co najmniej 35 godzin odpoczynku obejmującego 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego.

Wnioski

Powyższe zestawienie pokazuje, że regulacje polskie na tle ww. państw członkowskich są mało elastyczne. Wynika to z jednej strony ze sposobu, w jaki uregulowano organizację czasu pracy w ustawodawstwie polskim, z drugiej – z zakresu, w jakim dopuszcza się ustanowienie odstępstw od regulacji ustawowych w układach zbiorowych, porozumieniach zawieranych przez partnerów społecznych.

Podstawa prawna:

  • dyrektywa 2003/88/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 4 listopada 2003 r. dotycząca niektórych aspektów organizacji czasu pracy (DzUrz UE L 299 z 2003 r., s. 9, DzUrz UE Polskie wydanie specjalne 2004, rozdz. 5, t. 4, s. 381).

 

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...