Udzielanie wolnego za pracę w soboty, niedziele, święta oraz w godzinach nadliczbowych

Monika Płatek
rozwiń więcej
Jeżeli pracodawca nie chce płacić pracownikowi dodatkowego wynagrodzenia, to w pierwszej kolejności powinien udzielić mu odpowiednio – czasu wolnego albo dni wolnych od pracy.

Za pracę w godzinach nadliczbowych pracodawca może udzielić czasu wolnego w dwojaki sposób.

Autopromocja

Udzielenie czasu wolnego na wniosek pracownika

Jeżeli pracownik złoży pracodawcy wniosek o „oddanie godzin” za pracę w godzinach nadliczbowych oraz pracę w niedziele i dni ustawowo wolne od pracy, wówczas w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych pracodawca może udzielić mu w tym samym wymiarze czasu wolnego od pracy.

Czas wolny w takim wypadku udzielany jest w proporcji 1:1, tzn. za 1 godzinę nadliczbową przepracowaną pracownikowi przysługuje 1 godzina wolna. Wniosek powinien być bezwzględnie złożony na piśmie.

Termin złożenia wniosku jest dwojaki:

  • w przypadku godzin nadliczbowych wynikających z przekroczenia dobowej normy czasu pracy złożenie wniosku przez pracownika powinno nastąpić przed najbliższym terminem wypłaty wynagrodzenia; w przeciwnym razie pracodawca jest zobowiązany wypłacić dodatek, mimo że okres rozliczeniowy nie uległ zakończeniu, a pracownik nie ma już wówczas prawa do czasu wolnego (pismo Departamentu Prawnego GIP z 2009 r., nr GPP-306-456032/09/PE/RP),
  • w przypadku godzin nadliczbowych wynikających z przekroczenia normy średniotygodniowej pracownik powinien złożyć taki wniosek przed końcem okresu rozliczeniowego.

WAŻNE!

Pracodawca może udzielić czasu wolnego, co oznacza, że nie jest to nakaz bezwzględny.

Termin „odbioru godzin wolnych” wskazuje pracownik. Przepisy Kodeksu pracy nie określają go szczegółowo, można więc uznać, że pracownik ma prawo wybrać dowolny termin wykorzystania czasu wolnego, także poza bieżącym okresem rozliczeniowym. Jednak na ten termin musi wyrazić zgodę pracodawca. W razie odmowy pracownik może albo ponowić wniosek, wskazując inny termin, albo zrezygnować z wykorzystania czasu wolnego. W takim wypadku pracodawca może zdecydować o nieudzielaniu w ogóle czasu wolnego i wypłaceniu za pracę w nadgodzinach wynagrodzenia wraz z dodatkiem.

Jeżeli czasu wolnego za pracę w godzinach nadliczbowych pracodawca udzielił na wniosek pracownika w innym miesiącu niż ten, w którym ta praca wystąpiła, to w miesiącu, w którym pracował on ponad normę, otrzymuje odpowiednio wyższe wynagrodzenie za pracę, natomiast w miesiącu, w którym czas wolny odebrał, odpowiednio niższe (stanowisko Departamentu Prawnego GIP z 2005 r., nr GNP-367-4560/05/PE).


Udzielanie czasu wolnego z inicjatywy pracodawcy

Udzielenie czasu wolnego w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych może nastąpić także bez wniosku pracownika, a pracodawca udziela czasu wolnego:

  • najpóźniej do końca danego okresu rozliczeniowego,
  • w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych.

Udzielenie czasu wolnego w taki sposób nie może spowodować obniżenia wynagrodzenia należnego pracownikowi za pełny miesięczny wymiar czasu pracy. W takim wypadku pracodawca sam ustala czas (dzień) wolny, pracownik zaś zobowiązany jest do wykonania związanego z tym polecenia pracodawcy.

Udzielanie dni wolnych za pracę w wolne soboty

Pracownikowi, który wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy (tu wolna sobota), przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy.

Dzień wolny powinien być udzielony:

  • do końca okresu rozliczeniowego,
  • w terminie uzgodnionym z pracownikiem.

Uprawnienie to powstaje niezależnie od liczby godzin zatrudnienia w dniu wolnym. Nawet jeżeli praca była wykonywana krótko, np. przez 3 godziny, pracownik może domagać się pełnego dnia wolnego w zamian.

Pracodawca nie może wybrać sposobu rekompensowania pracy wykonywanej w ww. warunkach. Ustawowo przewidzianą formą jest udzielenie innego dnia wolnego od pracy. Kodeks pracy nie przewiduje możliwości wypłaty żadnego dodatkowego wynagrodzenia.

Nieudzielenie dnia wolnego za pracę w dniu wolnym, wynikającym z 5-dniowego tygodnia pracy, jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika (art. 281 pkt 5 k.p.), zagrożonym karą grzywny w wysokości 30 000 zł (pismo GIP nr GPP-249-4560-52/09/PE/RP). „Zwolnienie” z obowiązku udzielania takiego dnia jest dopuszczalne w sytuacji oczywistej niemożności udzielania dnia wolnego (np. w przypadku choroby pracownika, wykonywania pracy w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego) lub w braku uzgodnienia terminu z pracownikiem.


Udzielanie dni wolnych za pracę w niedziele i święta

Pracownikowi wykonującemu pracę w niedzielę pracodawca jest zobowiązany zapewnić inny dzień wolny od pracy.

Termin udzielania dnia wolnego za pracę w niedzielę jest następujący:

  • w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli,
  • do końca okresu rozliczeniowego – jeżeli nie jest możliwe udzielenie dnia wolnego w terminie wymienionym wyżej.

WAŻNE!

W zamian za pracę w inny ustawowo dzień wolny od pracy niż niedziela (święto) pracodawca zobowiązany jest udzielić dnia wolnego w terminie do końca okresu rozliczeniowego.

Podobnie jak w przypadku udzielania czasu wolnego z inicjatywy pracodawcy za pracę w nadgodzinach pracodawca sam ustala dzień wolny w zamian za dozwoloną pracę w niedzielę lub święto. Pracownik może jedynie zgłaszać sugestie, jednak to pracodawca decyduje ostatecznie o terminie dnia wolnego.

Po ustaleniu „odbioru” dnia wolnego pracownik zobowiązany jest go wykorzystać. Uprawnienie do dnia wolnego powstaje niezależnie od liczby godzin zatrudnienia w dniu wolnym wynikającym z rozkładu (sytuacja ta jest identyczna jak przy udzielaniu dnia wolnego za pracę w dniu wolnym wynikającym z 5-dniowego tygodnia pracy).

W przypadku pracy w niedzielę lub święto udzielenie dnia wolnego jest obowiązkiem pracodawcy wynikającym z Kodeksu pracy i zbędne jest składanie przez pracownika dodatkowych wniosków o „odbiór” dnia wolnego.

Nieudzielenie w powyższych terminach dni wolnych od pracy skutkuje obowiązkiem zapłacenia pracownikowi wynagrodzenia za pracę wraz z dodatkiem za pracę w nadgodzinach przypadających w niedzielę lub święto, tj. z dodatkiem 100% (uchwała SN z 15 lutego 2006 r., II PZP 11/05). Pracownikowi przysługuje jednak tylko jeden dodatek za każdą godzinę takiej pracy przewidziany w art. 15111 § 2 in fine lub § 3 k.p.

Podstawa prawna:

  • art. 1512 § 1 i § 2, art. 1513, art. 15111 Kodeksu pracy.

Orzecznictwo:

  • uchwała SN z 15 lutego 2006 r. (II PZP 11/05, OSNP 2006/11–12/170).
Kadry
Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa?
28 kwi 2024

Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia
28 kwi 2024

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
28 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

pokaż więcej
Proszę czekać...