Czy pracodawca może ustalić różne pory rozpoczynania niedzieli

Katarzyna Wrońska-Zblewska
rozwiń więcej
W naszym zakładzie praca jest wykonywana cały czas, a pracownicy przychodzą na zmiany według grafiku. Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy inne godziny rozpoczęcia pory, w której będzie się rozpoczynała niedziela w naszej firmie dla pracowników poszczególnych działów? Mamy wątpliwości, czy jest to dopuszczalne; czy pora rozpoczęcia niedzieli w firmie powinna być taka sama dla wszystkich pracowników.

Ustalenie odrębnych, różnych godzin rozpoczęcia niedzieli dla różnych grup pracowników zatrudnionych w tym samym zakładzie pracy będzie nieprawidłowe. Regulacja ram czasowych niedzieli powinna być jednakowa dla wszystkich pracowników zatrudnionych u tego samego pracodawcy.

Autopromocja

UZASADNIENIE

 Pojęcie niedzieli w rozumieniu przepisów prawa pracy nie musi pokrywać się z niedzielą astronomiczną. Pracą w niedzielę jest praca wykonywana między godziną 6.00 w tym dniu a godziną 6.00 w następnym dniu, chyba że u danego pracodawcy zostały ustalone inne godziny pracy w niedzielę (art. 1519 § 2 Kodeksu pracy). Oznacza to, że pracodawca nie musi sztywno trzymać się reguł ustalonych w Kodeksie pracy i ma pewną dowolność w zakresie ustalenia godzin rozpoczynania niedzieli w swoim zakładzie pracy.

Korzyści 

Pracodawca może ustalić inne niż zawarte w Kodeksie pracy ramy czasowe niedzieli, które będą obowiązywały w jego firmie.

Dopasowując niedzielę do organizacji pracy w swojej firmie można ustalić, że niedziela będzie się rozpoczynać w późnych godzinach sobotnich (np. od godz. 22.00 w sobotę do godz. 22.00 w niedzielę) lub we wczesnych godzinach rannych przypadających w astronomiczną niedzielę (np. od godz. 8.00 w niedzielę do godz. 8.00 w poniedziałek). Ustalając inną niż kodeksowa porę rozpoczynania niedzieli w danym zakładzie pracy pracodawca powinien mieć na względzie przede wszystkim obowiązujący w firmie rozkład czasu pracy pracowników, a także rodzaj wykonywanej przez nich pracy. Warto bowiem, aby ramy czasowe niedzieli były jak najbardziej dopasowane do potrzeb danej firmy pod względem godzin pracy pracowników.


Mimo pewnej swobody przy ustalaniu innych niż kodeksowe godzin rozpoczynania w zakładzie pracy niedzieli, przepisy prawa pracy nie przewidują możliwości ustalenia kilku pór rozpoczynania i kończenia niedzieli dla różnych grup pracowników w tym samym zakładzie pracy. Przeciwnie, stanowią o jednej, jednolitej regulacji dotyczącej ram czasowych niedzieli w danym zakładzie pracy. Zatem różna regulacja ram czasowych niedzieli dla różnych grup pracowników tego samego pracodawcy nie jest dopuszczalna.

Konsekwencją ustalenia ram czasowych niedzieli jest obowiązek rekompensowania każdej godziny pracy przypadającej w tak wyznaczonych ramach niedzieli na zasadach przewidzianych dla pracy w niedzielę (art. 15111 § 1 Kodeksu pracy).

PRZYKŁAD

W regulaminie pracy pracodawca określił ramy czasowe niedzieli w taki sposób, że obejmuje ona pracę od godz. 7.00 rano w niedzielę do godz. 7.00 rano w poniedziałek. W przypadku gdy pracownicy rozpoczną pracę o godz. 6.00 w poniedziałek, jedna godzina ich pracy będzie przypadać w niedzielę, a zatem powinna być rekompensowana na zasadach przewidzianych dla pracy niedzielnej. Pracownik powinien zatem otrzymać za 1 godzinę pracy w niedzielę inny dzień wolny od pracy (w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli, a w razie braku możliwości udzielenia dnia wolnego w wymienionym terminie – do końca okresu rozliczeniowego). Jeśli nie ma możliwości zapewnienia takiego dnia wolnego, pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100% za każdą godzin pracy przypadającą w niedzielę.

Podstawa prawna

  • art. 1519, art. 15110, art. 15111 § 1 pkt 1 i § 2 Kodeksu pracy.
Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...