Jak udzielać dni wolnych pracownikom pracującym na zmiany

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).
rozwiń więcej
Moja firma funkcjonuje 7 dni w tygodniu, a pracownicy pracują w systemie zmianowym. Z tego względu mają oni ruchome dni wolne od pracy. Jak udzielać dni wolnych pracownikowi, który np. schodzi ze zmiany roboczej trwającej w godz. od 22.00 do 6.00? Czy osoba ta może rozpocząć pracę w kolejnym dniu o godz. 6.00?

W przypadku Państwa pracowników pracujących na zmiany dzień wolny powinien być liczony jako 24 godziny od zakończenia doby pracowniczej. Jeżeli pracownik pracuje w godz. od 22.00 do 6.00, to doba pracownicza zakończy się o godz. 22.00 w dniu, w którym pracownik zakończył zmianę roboczą. Od tej godziny liczymy 24 godziny jako dzień wolny. Pracownik nie może więc rozpocząć pracy w kolejnym dniu o godz. 6.00.

Autopromocja

UZASADNIENIE

 Przepisy prawa pracy wymagają, aby pracownik pracował w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy (art. 129 § 1 Kodeksu pracy). Przeciętnie 5-dniowy tydzień pracy oznacza, że praca nie musi być wykonywana każdego tygodnia przez równo 5 dni, ale że musi zostać zachowana średnio taka właśnie liczba dni pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.

W przedstawionej sytuacji podstawowe znaczenie ma to, w jaki sposób liczymy czas dnia wolnego wynikającego z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Nie można przyjąć, że jest to dzień kalendarzowy (w godz. od 0.00 do 24.00), gdyż w żaden sposób nie dałoby się tego powiązać z systemem pracy zmianowej.

Do ustalenia, jak oddawać dni wolne pracownikom pracującym na zmiany, pomocna jest definicja doby pracowniczej. Do celów rozliczania czasu pracy pracownika, przez dobę pracowniczą należy rozumieć 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy (art. 128 § 3 pkt 1 Kodeksu pracy). Doba pracownika, który pracuje w godz. od 22.00 do 6.00, zaczyna się zatem o godz. 22.00 i kończy o godz. 22.00 w dniu, w którym zakończył zmianę roboczą. Doba pracownicza ma bardzo istotne znaczenie do rozliczenia dobowej normy czasu pracy, a w konsekwencji do określenia pracy w godzinach nadliczbowych. Wyznacza również przedział czasowy, w jakim ma zostać zapewniony co najmniej 11-godzinny minimalny wypoczynek.


Nie można uznać, że pojęcia doby pracowniczej i dnia wolnego wynikającego z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy mogą być odmiennie traktowane oraz że dzień wolny zostanie udzielony w trakcie doby pracowniczej.

WAŻNE!

Pracownik powinien mieć dzień wolny liczony od zakończenia doby pracowniczej.

Jeżeli przyjmiemy, że pracownik powinien mieć zapewniony dzień wolny jako 24 godziny od godziny, w której zakończył pracę, to w rzeczywistości jego odpoczynek dobowy byłby ograniczony. Pracownik ma bowiem mieć zapewniony co najmniej 11-godzinny wypoczynek w każdej dobie, w której świadczy pracę (art. 132 § 1 Kodeksu pracy). Ponadto ma otrzymać odpowiednią liczbę dni wolnych od pracy w okresie rozliczeniowym. Pracownik musi mieć zapewnioną w przyjętym okresie rozliczeniowym łącznie przynajmniej taką samą liczbę dni wolnych od pracy, jak liczba przypadających w tym czasie niedziel, świąt i dni wolnych od pracy wynikających ze średnio 5-dniowego tygodnia pracy (art. 147 Kodeksu pracy).

Należny pracownikowi dzień wolny od pracy (24 godziny) następuje po zakończeniu 24-godzinnej doby pracowniczej, w której pracownik wykonywał pracę. Takie stanowisko w tej sprawie prezentują również Państwowa Inspekcja Pracy oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

PRZYKŁAD

Pracownik pracował od poniedziałku do piątku na trzeciej zmianie w godz. od 22.00 do 6.00. Pracodawca udzielił mu 2 dni wolnych od godz. 22.00 w sobotę do godz. 22.00 w niedzielę i od godz. 22.00 w niedzielę do godz. 22.00 w poniedziałek. Pracownik stawił się do pracy na godz. 22.00 w poniedziałek. Takie postępowanie pracodawcy jest prawidłowe.

Podstawa prawna

  • art. 128, art. 129, art. 132–133, art. 147 Kodeksu pracy.
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...