Jak rozliczać czas pracy kierowcy samochodu osobowego w podróży służbowej

Kierowca samochodu osobowego pracuje w godzinach od 8.00 do 16.00, od poniedziałku do piątku. W jednym z dni pracy (środa) wyjechał ze swoim szefem w delegację. Wyjazd nastąpił o godz. 5.00, na miejsce dojechali o godz. 11.00. W godz. od 11.30 do 15.00 szef był na spotkaniu. W tym czasie kierowca miał czas wolny. O godz. 15.00 kierowca wyjechał w drogę powrotną i dojechał do siedziby firmy o godz. 21.30. Czy w tym przypadku doszło do pracy w godzinach nadliczbowych? Czy naruszyliśmy przysługujące pracownikowi okresy minimalnych odpoczynków dobowych?

Pracownik przepracował łącznie 8,5 godziny nadliczbowej. Do czasu pracy wliczamy mu okres oczekiwania na szefa. Naruszyli Państwo również przepisy o dobie pracowniczej, ponieważ w dobie środowej pracownik zamiast 11 godzin odpoczynku dobowego miał zapewnione jedynie 10,5 godziny odpoczynku.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Do kierowców małych samochodów zatrudnionych na podstawie stosunku pracy stosujemy przepisy ustawy o czasie pracy kierowców, jednak z licznymi wyłączeniami. Wyłączenia te zarówno znoszą w odniesieniu do tych osób pewne dodatkowe obowiązki pracodawcy (np. dodatkowe przerwy), jak też prowadzą do nieco innych możliwości w zakresie organizacji czasu pracy niż w stosunku do kierowców wykonujących transport drogowy.

Czasem pracy kierowcy jest zatem czas od rozpoczęcia do zakończenia pracy, który obejmuje wszystkie czynności związane z wykonywaniem przewozu drogowego, w szczególności prowadzenie pojazdu jako podstawowy obowiązek kierowcy (art. 6 ustawy o czasie pracy kierowców). Czasem pracy kierowcy jest również czas poza przyjętym rozkładem czasu pracy, w którym kierowca pozostaje na stanowisku pracy kierowcy w gotowości do wykonywania pracy, w szczególności podczas oczekiwania na załadunek lub rozładunek, których przewidywany czas trwania nie jest znany kierowcy przed wyjazdem.

W przedstawionej sytuacji kierowca pracował od chwili wyjazdu (godz. 5.00) do chwili powrotu z delegacji (godz. 21.30). Kilkugodzinny okres, w trakcie którego kierowca miał wolne, gdyż jego szef był na spotkaniu, nie może być wyłączony z jego czasu pracy. Tym bardziej że przypada on na stałe godziny pracy kierowcy, wynikające z przyjętego rozkładu czasu pracy w firmie. W konsekwencji do czasu pracy kierowcy w związku z wyjazdem należy wliczyć 16,5 godziny.

WAŻNE!

Czas oczekiwania przez kierowcę na szefa wliczamy do czasu pracy kierowcy.

Do celów rozliczania czasu pracy i ustalania uprawnienia do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, przez dobę pracowniczą należy rozumieć 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której kierowca rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Doba pracownicza Państwa pracownika trwa zatem w godz. od 8.00 do 8.00 następnego dnia. W każdej dobie kierowcy przysługuje prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku.

Ustawa o czasie pracy kierowców – w przeciwieństwie do Kodeksu pracy – nie daje możliwości skrócenia odpoczynku dobowego. Pozwala jedynie na skrócenie w pewnych sytuacjach odpoczynku tygodniowego (praca w godzinach nadliczbowych spowodowana koniecznością prowadzenia akcji ratowniczej oraz zmiana pory wykonywania pracy przez kierowcę w związku z jego przejściem na inną zmianę zgodnie z ustalonym rozkładem czasu pracy).

W przedstawionej sytuacji z powodu doby pracowniczej:

  • kierowca rozpoczął pracę po raz drugi we wtorkowej dobie – w związku z tym jego czas pracy w godz. od 5.00 do 8.00 należy zaliczyć do czasu pracy z poprzedniego dnia (są to 3 godziny nadliczbowe),
  • powrót o godz. 21.30 spowodował, że 11-godzinny wypoczynek w tej dobie będzie już niemożliwy; nawet jeśli kierowca przyszedłby następnego dnia do pracy odpowiednio później, to doba kończy się o godz. 8.00, a do tej godziny od chwili powrotu upłynie 10,5 godz. (między godz. 21.30 a 8.00).

We wtorkowej dobie wypoczynek dobowy został pracownikowi zapewniony. Pracownik zakończył bowiem pracę o godz. 16.00, zaś rozpoczął ją o godz. 5.00 następnego dnia, a więc po 13 godzinach odpoczynku. Skracając pracownikowi odpoczynek dobowy o 0,5 godz. popełnili Państwo wykroczenie przeciwko przepisom o czasie pracy pracowników. Nie wystąpiły bowiem powody dające możliwość ograniczenia wypoczynku kierowcy. Z tego względu mogą Państwo zostać ukarani grzywną w wysokości do 1 tys. do 30 tys. zł.

W zakresie rozliczenia czasu pracy Państwa kierowcy z 16,5 godziny przepracowanych w trakcie wyjazdu:

  • 3 godziny przypadały w poprzedniej dobie roboczej (nadgodziny dobowe),
  • 13,5 godziny w kolejnej (środowej) dobie (z czego 8 godz. to zwykły czas pracy, a 5,5 godz. to nadgodziny dobowe).

W sumie na skutek wyjazdu pracownik przepracował 8,5 godziny nadliczbowej. Przysługuje mu za nie odbiór czasu wolnego lub 50% dodatek oprócz normalnego wynagrodzenia.

Podstawa prawna

  • art. 6, art. 8, art. 11, art. 14 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (DzU nr 92, poz. 879 ze zm.),
  • art. 132, art. 1511 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy.
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...