Jak zatrudnić niepełnoetatowca, aby wykonywał pracę przez 2 dni w tygodniu

Magdalena Opalińska
rozwiń więcej
Chcemy zatrudnić pracownika na pół etatu. Pracę będzie u nas wykonywał tylko przez 2 dni w tygodniu (w środę i piątek), ponieważ w pozostałe dni ma zajęcia na uczelni. Chcemy, aby pracownik pracował w te 2 dni po 10 godzin. Jak to uwzględnić w umowie o pracę? Czy trzeba napisać, w jakie dni pracownik będzie pracował i po ile godzin? W jakim systemie czasu pracy powinniśmy go zatrudnić? Co zrobić, jeżeli w środę lub w piątek przypadnie święto? Czy wtedy pracownik może pracować w inny dzień?

RADA

Autopromocja

Jeśli chcą Państwo, aby pracownik pracował 2 dni w tygodniu po 10 godzin, powinni Państwo zatrudnić go w równoważnym systemie czasu pracy. Innym rozwiązaniem będzie zatrudnienie tego pracownika w systemie skróconego tygodnia pracy. W umowie o pracę wystarczy wpisać wymiar etatu pracownika, tj. 1/2, nie wskazując dni i godzin rozpoczęcia pracy. Wówczas, jeżeli święto będzie przypadało w środę lub piątek, mogą Państwo wyznaczyć pracownikowi w harmonogramie czasu pracy na dany okres rozliczeniowy pracę w innym dniu.

UZASADNIENIE

Zatrudnienie pracownika na pół etatu po 10 godzin na dobę będzie możliwe w przypadku zastosowania wobec niego równoważnego systemu czasu pracy. Stosowanie równoważnego systemu czasu pracy jest dopuszczalne w każdym przypadku, gdy jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją. Wówczas istnieje możliwość przedłużenia dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca (art. 135 § 1 Kodeksu pracy). Tylko przy niektórych pracach (dozór urządzeń, pilnowanie mienia, ochrona osób) praca w tym systemie jest dopuszczalna w wymiarze do 16 lub do 24 godzin na dobę. Przedłużony dobowy wymiar czasu pracy jest równoważony krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy. W szczególnie uzasadnionych przypadkach okres rozliczeniowy dla tego systemu może wynosić 3 miesiące, a przy pracach uzależnionych od pory roku lub warunków atmosferycznych może być przedłużony, nie więcej jednak niż do 4 miesięcy (art. 135 § 3 Kodeksu pracy).

Wymiar czasu pracy dla pracownika zatrudnionego w równoważnym systemie czasu pracy jest ustalany tak samo jak dla pracownika zatrudnionego w innym systemie czasu pracy.

WAŻNE!

Pracownik zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy może również pracować w systemie równoważnym, czyli do 12 godzin na dobę (w szczególnych przypadkach do 16 lub do 24 godzin na dobę).

Rozkład czasu pracy pracownika zatrudnionego w równoważnym systemie czasu pracy może być zróżnicowany, tzn. może wynosić więcej niż 8 godzin, ale mniej niż 12 (16 lub 24) godzin na dobę. Może również zostać określony pracownikowi, tak jak w Państwa przypadku, stale jako 10 godzin na dobę.

Dla pracowników pracujących w systemie równoważnym pracodawca powinien sporządzać rozkłady czasu pracy. Ustalenie takiego rozkładu oznacza wskazanie pracownikowi konkretnych dni pracy w poszczególnych dniach tygodnia oraz godzin rozpoczynania i kończenia pracy.

Pracodawca ma obowiązek ustalenia systemu równoważnego czasu pracy, rozkładu czasu pracy oraz przyjętego okresu rozliczeniowego w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu, jeżeli nie są Państwo objęci układem zbiorowym pracy lub nie są Państwo zobowiązani do ustalenia regulaminu pracy. Nie ma konieczności zawierania takich informacji w umowie o pracę.


Mogą też Państwo rozważyć możliwość wykonywania pracy przez pracownika w systemie skróconego tygodnia pracy. Jednak system skróconego tygodnia pracy wprowadza się na wniosek pracownika, a nie kandydata do pracy. Taki system ustala się w umowie o pracę (art. 143 Kodeksu pracy). Zatem aby zastosować wobec kandydata do pracy system skróconego tygodnia pracy, powinni Państwo po zawarciu umowy o pracę poprosić go o złożenie wniosku o zatrudnienie w tym systemie. W systemie skróconego tygodnia pracy praca odbywa się przez mniej niż 5 dni w tygodniu, w wymiarze maksymalnie do 12 godzin na dobę. Szczegółowy rozkład czasu pracy można ustalać pracownikowi w harmonogramie. Okres rozliczeniowy w systemie skróconego czasu pracy nie może przekraczać 1 miesiąca.

Rozkład czasu pracy pracownikowi zatrudnionemu na pół etatu mogą Państwo ustalić w sposób stały, czyli w takich samych godzinach i dniach pracy danego tygodnia, jak również w sposób elastyczny, przewidujący pracę w różnych dniach i godzinach. W przypadku elastycznego rozkładu czasu pracy pracodawca jest zobowiązany sporządzić indywidualny rozkład czasu pracy nazywany harmonogramem pracy lub grafikiem. Wówczas harmonogram pracy powinien zawierać konkretny rozkład czasu pracy w dniach pracy pracownika z wyraźnym określeniem liczby godzin pracy, rozpoczęcia i zakończenia w granicach czasu pracy pozostającego do przepracowania w danym okresie rozliczeniowym. Harmonogram pracy pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy powinien zostać sporządzony na taką liczbę godzin pracy, jaka stanowi odpowiednią dla niego część wymiaru czasu pracy, czyli odpowiednią część liczby godzin przypadających do przepracowania w danym okresie rozliczeniowym.

Jeżeli święto będzie przypadało na dzień pracy, tj. w środę lub piątek, wówczas mają Państwo możliwość zaplanowania pracownikowi w harmonogramie pracy innego dnia w okresie rozliczeniowym.

WAŻNE!

Harmonogram pracy pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy powinien zostać sporządzony na taką liczbę godzin pracy, która odpowiada jego wymiarowi czasu pracy.

Wymiar czasu pracy niepełnoetatowca ustalamy dzieląc pełny wymiar czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym przez obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy. Osoba zatrudniona na 1/2 etatu powinna przepracować zatem 1/2 wymiaru czasu pracy pracownika zatrudnionego na pełny etat.

Przy stałych dniach pracy, tj. w środę i piątek, i stałej liczbie godzin pracy w tych dniach po 10 godzin może powstać problem związany ze zbyt dużą lub zbyt małą liczbą godzin przepracowanych w danym okresie rozliczeniowym.

PRZYKŁAD

W styczniu 2009 r. wymiar czasu pracy wynosił 168 godzin. Zatem pracownik zatrudniony na pełny etat w równoważnym systemie czasu pracy w jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym miał do przepracowania 168 godzin. Pracownik zatrudniony na 1/2 etatu powinien przepracować w styczniu 84 godziny. Pracując w każdą środę i piątek po 10 godzin przepracował jednak 90 godzin (4 środy × 10 godzin + 5 piątków × 10 godzin). 6 godzin pracy stanowiło dla pracownika pracę w godzinach ponadwymiarowych, za którą pracownikowi przysługuje wynagrodzenie.

Sporządzenie harmonogramu pracy, zakładającego większą liczbę godzin pracy niż liczba godzin przypadająca do przepracowania w danym okresie rozliczeniowym dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy, nie jest planowaniem pracy w godzinach nadliczbowych. Dzieje się tak w przypadku wystąpienia mniejszej liczby godzin pracy niż przypadająca do przepracowania w danym okresie rozliczeniowym dla zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy.

Umowa o pracę zawarta z pracownikiem zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy powinna określać dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy, których przekroczenie uprawnia pracownika, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku do wynagrodzenia jak za pracę w godzinach nadliczbowych (art. 151 § 5 Kodeksu pracy).

Podstawa prawna:

• art. 29 § 1, art. 130, art. 135, art. 143, art. 150, art. 151 § 5 Kodeksu pracy.

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...