Ambitni też potrzebują porad

Andrzej Budzyk
rozwiń więcej
Mądrość zdobywana jest latami, dlatego w wielu kulturach tak wysoko ceniono zdanie ludzi starszych. Nie tylko bardzo wiekowych, ale i tych, którzy przeżyli więcej niż my. Uczenie się na błędach innych pozwala ustrzec się przed kosztowną porażką.

Książki wydawane w tym samym roku w wersji anglojęzycznej i polskiej to ciągle na naszym rynku biznesowym rarytasy.

Autopromocja

Odważmy się mówić

Do takich publikacji należy „Gdzie się podziali ci wszyscy przywódcy?” Lee Iacocca i Catherine Whitney. Iacocca jest również głównym autorem bestsellerowej książki „Iacocca - autobiografia”, której wznowienie ukazało się u nas także w 2007 roku. Jeżeli ktoś wcześniej nie czytał tej książki, zachęcam do równoczesnego czytania obu publikacji.

„Gdzie się podziali ci wszyscy przywódcy?” to współczesna książka z „półki recept” na ratowanie - zmienianie Ameryki. Autor pisze obrazowo (bez „litości”) i pyta czytelników:

- Czy nie macie dość? Czy ja jestem jedynym człowiekiem w tym kraju, który ma dość tego wszystkiego, co się dzieje? [...] Powinniśmy ze złości drzeć się wniebogłosy. Mamy do czynienia z gangiem ociężałych umysłowo głupków, którzy, sterując naszym statkiem, wyprowadzają go ze stanu praworządności i kierują wprost na skały; mamy do czynienia z bandą korporacyjnych gangsterów, którzy bezlitośnie nas okradają, nie zostawiając suchej nitki, a my nawet nie jesteśmy w stanie doprowadzić wszystkiego do porządku po huraganie (chodzi o huragan Katrina w Nowym Orleanie - AB), nie mówiąc już o wyprodukowaniu samochodu z napędem hybrydowym. Ale zamiast popadać we wściekłość, wszyscy siedzą i potakują, gdy słyszą, jak politycy mówią: „Trzymajcie obrany kurs”. Trzymajcie obrany kurs? Wolne żarty. To jest Ameryka, a nie cholerny Titanic.

Zaangażowane amerykańskie książki biznesowe to ciekawa literatura. Autor jest niezadowolony z prezydentury Gorge''''a Busha i apeluje do czytelników: głosujcie na ludzi, którzy są zaangażowani w przeprowadzenie zmian, mając na uwadze dobro publiczne, a nie tylko dobro własne. Skąd my to znamy? Wbrew pozorom problematyka książki wcale nie jest tak bardzo odległa od naszej polskiej problematyki. Iacocca stawia na przykład pytanie: Głosowanie to prawo czy obowiązek? - Amerykanie nie głosują. Powinniśmy się wstydzić. To czysta hipokryzja, aby system naszych rządów uważać za najlepszy z możliwych, a mimo to uchylać się od najbardziej fundamentalnego prawa wolnego narodu, jakim jest głosowanie. (...) W ostatnich wyborach prezydenckich głos oddało około 45 procent uprawnionych.

Iacocca apeluje: Odważmy się mówić. Przypomina: Władza absolutna korumpuje. Zachęca: Powróćmy do konstytucji. To dzieło pragmatyków, którzy rozumieli, że demokracja jest procesem wyczerpujących negocjacji i kompromisu. Autor opisuje świat, którego na co dzień nie znamy i ta nowa wiedza skupia uwagę czytelnika.

„Gdzie się podziali ci wszyscy przywódcy?” to także poradnik wprowadzający amerykańskich wyborców do myślenia o kampanii prezydenckiej Stanów Zjednoczonych w 2008 roku. Jednak Dziewięć Cech Przywództwa prezentowanych przez Iacoccę można potraktować uniwersalnie. Ciekawość, kreatywność, komunikacja, charakter, odwaga, przekonanie, charyzma, kompetencja, zdrowy rozsądek to cechy przydatne każdemu, kto chce przewodzić innym. Iacoccę, który skończył książkę w wieku 82 lat, cenię za stwierdzenie: „Nieustannie czytam, nigdy nie czuję się tak, jakbym przestał się uczyć!”.

Ambitnie i etycznie

Mimo powiedzenia „dobrymi radami jest piekło wybrukowane”, konsulting na świecie i w Polsce ma się zupełnie dobrze. Spośród biznesowych międzynarodowych publikacji godne polecenia są dostępne u nas od końca lat 90. książki: Davida H. Maistera „Zarządzanie firmą usług profesjonalnych” i „Prawdziwy profesjonalizm”, Milana Kubry, „Jak wybrać doradcę” oraz Dana Ciampy, „Sztuka znajdowania dobrych doradców”.

„Zarządzanie firmą usług profesjonalnych” zawiera wybór artykułów autora z lat 1982-1993. Książka z powodzeniem mogłaby stanowić jedną całość z publikacją „Prawdziwy profesjonalizm” wydaną w oryginale w 1997 roku. We wstępie autor informuje czytelnika, że jego opisany w książce dorobek jest podsumowaniem dekady działań i pracy w ponad 20 krajach. Wiedzy tej nie można streścić w kilku zdaniach. Dodatkowo jest to interesujący podręcznik prezentujący praktykę zarządzania projektami, w które Maister był zaangażowany. Możemy się nauczyć: oceny rodzaju i jakości realizowanych projektów, sposobów i podejścia do rozwoju zawodowego uczestników projektów, badania poziomu satysfakcji klientów, strategii marketingowych kierowanych do klientów oraz oceny rozwoju metodologii realizowanych projektów.

„Prawdziwy profesjonalizm” jest publikacją, z którą koegzystuję już od sześciu lat. Słowa autora: „Robić dobre interesy to za mało, trzeba je robić profesjonalnie i etycznie!” uczą rzetelnego biznesu. Opisując nastawienie doradcy-konsultanta do zleceniodawcy-klienta, Maister przekonuje czytelnika, że dobry doradca powinien być zaangażowany, czyli zdolny do dobrych relacji z klientem oraz jego ludźmi (pracownikami). Brak zaangażowania powoduje, że konsulting nabiera cech „doradczej prostytucji”: - Tego typu zabiegi nie zawsze przynoszą najwyższą jakość, a ponadto pozostawiają niesmak. Zrób to i to, a my ci zapłacimy - takie zdanie przystoi raczej sutenerowi niż profesjonaliście. (...) postąpisz jak prostytutka, mówiąc: Robię to dla pieniędzy i nie oczekujcie, żeby mnie to obchodziło.

Informacja z okładki książki: „Zatroszcz się o: swoich ludzi, swoich klientów, swoją karierę” dobrze oddaje filozofię podejścia autora do pracy doradczej.

„Jak wybrać doradcę. Przewodnik dla klienta” jest pracą pomagającą zrozumieć konsulting osobom, które chcą zdobywać wiedzę na ten temat od podstaw. Książka ma rekomendację Międzynarodowej Organizacji Pracy. Publikacja przypomina dobry przewodnik dla pacjenta lub zdrowego człowieka, który chce wiedzieć, jak najlepiej „poradzić” sobie z lekarzem. Kluczowe pytanie - Dlaczego korzystać z usług doradców? - rozbudowane jest w formę listy pytań dodatkowych dla czytelnika: Czy problem jest dostatecznie ważny? Czy potrzebujesz pomocy w jego identyfikacji? Czy jesteś pewien, że sam nie potrafisz go rozwiązać? Czy korzyści będą większe niż koszty? Czy mamy do dyspozycji odpowiednie środki? Kiedy należy zrezygnować z udziału doradcy?

Ważne jest zalecenie, by zlecający (decydent) uczył się od doradcy oraz by doradztwo nie było podyktowane biznesowym „owczym pędem” (modą).

Najmłodszą (wydanie anglojęzyczne - 2006 rok) książką w proponowanym zestawie jest „Sztuka znajdowania dobrych doradców”. Dan Ciampa, doradca amerykańskich i międzynarodowych firm, a także sprawny negocjator, koncentruje się na zaniedbywanym problemie doboru „lekarzy instytucji i firm”. Autor na podstawie własnego doświadczenia i literatury dochodzi do wniosku, że należy intensywnie uczyć menedżerów umiejętności korzystania z konsultingowego poradnictwa. Przypomina czytelnikowi, że źródeł produktywnego doradzania trzeba szukać wewnątrz i na zewnątrz usprawnianego „organizmu”. Książka udowadnia czytelnikowi kilka zasad - prawd: ambitni szefowie też potrzebują porad, problemem jest ignorowanie i niewłaściwe korzystanie z rad, niedoceniany jest fakt, że doradcy bywają różni. „Potencjalne” nierealizowane rady nie są stratą czasu, bo uczą podejścia do rozwiązań. W nadmiarze jednak stanowią koszt, którego należy unikać.

Najciekawsze jest stwierdzenie, że obecnie w skali globalnej jest zbyt wielu doradców, konsultantów. Zdaniem autora pracy nie ułatwia to właściwych decyzji i zachęca do przypadkowego - „intuicyjnego” wyboru. Dzięki książce Dana Ciampy uwierzyłem, że zleceniodawca musi przed rozpoczęciem współpracy z doradcą zadać fundamentalne pytanie: „Panie konsultancie, a ja co mam robić?”.

Lee Iacocca, Catherine Whitney, „Gdzie się podziali ci wszyscy przywódcy?”, Dom Wydawniczy „Rebis”, Poznań 2007, wydanie oryginalne 2007.

David H. Maister, „Zarządzanie firmą usług profesjonalnych”, Wydawnictwo Helion, Gliwice 2006, wydanie oryginalne 1993.

David H. Maister, „Prawdziwy profesjonalizm”, Wydawnictwo Studio Emka, Warszawa 2001, wydanie oryginalne 1997.

Milan Kubr, „Jak wybrać doradcę”, Wydawnictwo Normalizacyjne Alfa-Wero, Warszawa 1997, wydanie oryginalne 1993.

Dan Ciampa, „Sztuka znajdowania dobrych doradców”, Wydawnictwo Helion 2007, wydanie oryginalne 2006.

Andrzej Budzyk

Autor jest stałym współpracownikiem „Personelu i Zarządzania”. Prezentuje książki przydatne ludziom biznesu.

Kontakt: andrzej.budzyk@wp.pl

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...