Jak ujednolicić standardy pracy zespołu

Magdalena Wróbel
rozwiń więcej
PROBLEM Zarządzam grupą kierowników zmiany w firmie produkcyjnej. Ostatnio docierają do mnie informacje, że między dwoma z nich istnieje duża różnica zdań na temat standardów pracy zespołu. Problem jest tym bardziej ważny, że te dwie osoby zarządzają tą samą grupą pracowników liniowych i zachowanie jednolitych wymogów ma znaczący wpływ na klimat pracy i osiąganie przez podwładnych zaplanowanych wyników. Szczególnie niepokojące jest to, że kierownicy przekazują pracownikom różne oczekiwania co do sposobu ich pracy, wprowadzając tym samym sporo zamieszania w zespole. Jak wyjaśnić tym przełożonym, że takie postępowanie może zrobić więcej złego niż dobrego? Nie chcę popierać stanowiska którejś z tych stron, ale nie mogę też być obojętny na te wydarzenia.

ODPOWIEDŹ EKSPERTA

Za spójne komunikowanie oczekiwań wobec pracowników odpowiedzialni są kierownicy. Oczywiście, te wymogi powinny być sformułowane jasno i precyzyjnie. Jeśli natomiast przełożeni mają odmienne zdanie na temat celów, zadań lub standardów wykonywania pracy przez podwładnych, to zespół będzie zdezorientowany, a prawdopodobieństwo niezrealizowania wyznaczonych zadań - bardzo wysokie.

Twoim zadaniem jest więc ustalenie z kierownikami, co i w jaki sposób powinni przekazać zespołowi, by właściwie wykonywał swoją pracę. Nie czekaj na zaognienie konfliktu, wkrocz natychmiast i zacznij swoje działania od spotkania z oboma przełożonymi.

Bezsporne cele

Porozmawiaj z każdym z kierowników i przedstaw im swój punkt widzenia tej sprawy. Wyjaśnij, dlaczego podejmujesz ten temat, wskazując na negatywne skutki różnicy zdań między przełożonymi tej samej zmiany. Powołaj się na opinie pracowników dotyczące nieporozumień, do jakich dochodzi z powodu odmiennych wymagań kierowników wobec pracy zespołu. Wyraźnie i stanowczo zaznacz, że oczekujesz od nich jednolitego stanowiska w tej kwestii. Zaproponuj im też wspólne ustalenie takiej formy komunikowania, zespołowi jego celów i wymagań ze strony przełożonych, która nie będzie przyczyną jakichkolwiek zatargów.

Spisane wymogi

Bardzo pomocne w opisanej przez ciebie sytuacji będzie przypomnienie - zarówno pracownikom, jak i kierownikom (!) - jakie standardy pracy powinny obowiązywać na tej linii produkcyjnej. Takie działanie ułatwi ustalenie jednolitego stanowiska przez przełożonych, a w razie sporu będzie stanowiło punkt odniesienia dla obu stron.

Uczyń kierowników osobami odpowiedzialnymi za spisanie tych standardów. Taka czynność może być doskonałą okazją do wyjaśnienia istniejących problemów. Poproś tych przełożonych, by razem przeanalizowali korzyści, jakie daje wprowadzenie spójnych wymogów pracy z zespołem. Zwróć uwagę na to, kierownicy mogą być zarówno pozytywnymi, jak i negatywnymi wzorami zachowań dla pracowników. Konflikt między przełożonymi może spowodować podziały w zespole, destabilizować jego pracę i negatywnie wpływać na wyniki całego przedsiębiorstwa.

Spróbuj zorganizować zebranie z całym zespołem. Postaraj się, by obaj kierownicy mieli okazję poprowadzenia części tego spotkania w celu zademonstrowania jednolitego podejścia na temat wymogów pracy, jakie powinny obowiązywać na tej linii produkcyjnej.

Magdalena Wróbel

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...