Offboarding pracownika - etapy

Aleksandra Kowalczykowska
Specjalistka ds. employer brandingu, marketingu i public relations
rozwiń więcej
Offboarding - jakie etapy można wyróżnić? / ShutterStock
Offboarding pracownika - dlaczego jest taki ważny? Jak zaplanować offboarding? Oto przykładowe etapy.

Offboarding z szacunku do pracownika

Rozstanie to nieodłączny element cyklu życia pracownika w danej organizacji. I niezależnie od tego, co stało się powodem, pracodawca powinien mieć świadomość, że to ostatni moment, gdy ma okazję wpłynięcia na jakość doświadczeń pracownika.

Autopromocja

Sytuacja na rynku pracy jest bardzo dynamiczna. Pracownicy rotują szukając dla siebie miejsc, w których trafią na ciekawsze zadania, lepszą płacę, czy też większą możliwość rozwoju. Zdarza się, że potencjalnym kandydatem jest osoba, która w przeszłości zdobyła już doświadczenie w pracy w naszej organizacji. Jeśli odpowiednio o tego pracownika dbaliśmy, także na końcowym etapie współpracy, jest szansa, że pozyskamy go ponownie. Potwierdzają tę możliwość wyniki badań SHRM Workplace Trends, które wskazują, że 40 proc. badanych jest skłonnych rozważyć powrót do byłego pracodawcy.

Rozstanie z pracownikiem nie powinno być jedynie sytuacją symbolicznego uściśnięcia dłoni na do widzenia. Proces offboradingu składa się z kilku bardzo istotnych etapów. Im bardziej będzie uporządkowany i zaplanowany, tym mniejsze jest zagrożenie, że pojawią się problemy, czy nawet chaos po tym, jak pracownik opuści organizację.

Offboarding - etapy

Od czego zacząć i na czym zakończyć? Pierwszym etapem procesu offboardingu powinna być rozmowa, podczas której ustalamy warunki rozstania. Następnie komunikujemy sytuację najbliższym współpracownikom osoby, z którą się rozstajemy, a także całej organizacji. Potem możemy zadbać o przekazanie obowiązków, dzięki czemu żadne zadania przydzielone wcześniej pracownikowi, który odchodzi, nie zostaną bez opieki. W kolejnym etapie przeprowadzamy exit interview. Podczas tego wywiadu zbieramy feedback między innymi na temat powodów odejścia, poziomu satysfakcji i zadowolenia z pracy w naszej organizacji, relacji z zespołem i przełożonym oraz potencjału pracownika co do rekomendowania nas, jako pracodawcy w przyszłości. Po takiej rozmowie podejmujemy działania administracyjne, w tym usuwamy przydzielone pracownikowi dostępy.

Ostatnim etapem offboradingu jest utrzymywanie relacji z byłym pracownikiem (alumnem). Programy dla alumnów nie są jeszcze popularnym rozwiązaniem. I o ile dość łatwo jest wyobrazić sobie poukładany proces odchodzenia pracownika, o tyle zaproponowanie czegoś wartościowego osobom, które opuściły organizację może się wydawać nie lada wyzwaniem. A jednak są już w Polsce organizacje, które realizują regularne działania dla alumnów, takie jak komunikacja w ramach zamkniętych grup na LinkedIn lub Facebooku, organizowanie wydarzeń specjalnie dla tej grupy, czy też program poleceń dedykowany alumnom. W ten sposób odchodzący z organizacji pracownicy nadal są ambasadorami marki pracodawcy i mogą wpływać na zwiększenie jego atrakcyjności w oczach potencjalnych kandydatów.

Outplacement

Mówiąc o offboradingu warto też napomknąć o outplacemencie. Ten zyskujący na popularności termin dotyczy realizowanego przez pracodawcę programu pomagającego zwalnianym pracownikom w odnalezieniu się na rynku pracy, w zdobyciu nowego zatrudnienia lub rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej. Organizacja, która chce zapewnić pracownikom outplacement, może skorzystać ze wsparcia wyspecjalizowanej firmy zewnętrznej lub przygotować program dopasowany do własnych możliwości i potrzeb zwalnianych osób.

Podsumowanie

Właściwe zaplanowanie offboardingu i zarządzanie tym procesem to jedno. Nie możemy jednak zapominać, że u jego podstaw powinny być szacunek i empatia. I absolutnie nie chodzi o to, by pracownika żegnać niczym przedstawiciela rodziny królewskiej, ale by upewnić go, jak ważną był częścią naszego zespołu i że przyczynił się do rozwoju organizacji. A kluczem do tego jest właściwa komunikacja.

Kadry
Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa?
28 kwi 2024

Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia
28 kwi 2024

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
28 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

pokaż więcej
Proszę czekać...