Jak zarządzać pracownikami 45+

Anna Włudarczyk
rozwiń więcej
Sukces firmy w dużej mierze opiera się na potencjale pracowników. Potencjał to nie tylko wiedza i umiejętności młodych, lecz także doświadczenie i zdolności dojrzałych pracowników. Polskie firmy wydają się o tym zapominać. O tym, jak łamać stereotypy i docenić potencjał pracowników 45+ dyskutowano podczas webinarium PARP.

W 2010 roku wskaźnik zatrudnienia osób w wieku 55–64 lata wynosił w Polsce 33 proc. i był jednym z najniższych wśród wszystkich państw członkowskich UE. Dla porównania w Szwecji wskaźnik ten kształtuje się na poziomie 70 proc., w Danii 57,5 proc., a w Niemczech 56,2 proc.

Autopromocja

Z roku na rok długość życia Polaków się wydłuża, jednocześnie rodzi się zbyt mało dzieci, co nie pozwala na uzupełnienie powstającej luki. Do 2035 roku spadnie zarówno liczba dzieci, jak i osób do 44. roku życia, a wzrastać będzie liczba osób po 45. roku życia oraz w wieku emerytalnym. Badania pokazują też, że wśród grupy pracowników w przedziale od 50 do 64 lat aż 30 proc. z nich chciałoby pójść na wcześniejszą emeryturę.

Opłacalne działanie

Świadomość narastającej luki pokoleniowej, a także oczekiwań pracowników w wieku przedemerytalnym zmusza organizacje rządowe i instytucje rynku pracy do podejmowania działań zmierzających do zmiany tej sytuacji. Jednym z podmiotów, który intensywnie zajmuje się problematyką pracowników 45+, jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Realizujemy projekt systemowy „Zarządzanie wiekiem w przedsiębiorstwach (45+)”, który skierowany jest głównie do menedżerów i kadry zarządzającej w firmach – mówiła Anna Świebocka-Nerkowska, dyrektor Departamentu Rozwoju Kapitału Ludzkiego w PARP, podczas odbywającego się 25 stycznia 2011 r. webinarium – Chcemy przekonać pracodawców, że zatrudnianie dojrzałych pracowników po prostu się opłaca – mówi Anna Świebocka-Nerkowska.

Starszy nie gorszy

Strategie zarządzania wiekiem w polskich firmach są niezwykle rzadkie. Sięgają po nie raczej duże firmy, takie jak np. Cemex Polska, które planują swoją politykę zatrudnienia z dużym wyprzedzeniem. Te firmy wiedzą doskonale, że w związku ze zmianami demograficznymi zatrzymanie w firmie pracowników w wieku emerytalnym będzie jednym z elementów pozwalających na utrzymanie stabilizacji w zatrudnieniu. PARP dofinansowuje projekty zarządzania wiekiem w dużych, średnich i małych firmach, ale adresuje swoje działania również do samych pracowników. Zachęca się ich przede wszystkim do podnoszenia swoich kwalifikacji. Stąd w ramach projektu działania szkoleniowo-doradcze, warsztaty psychologiczne, których zadaniem jest zmiana postawy pracowników, ich nastawienia do własnej kariery i rozwoju zawodowego, ale przede wszystkim funkcjonujących w społeczeństwie stereotypów.


W społeczeństwie jest mnóstwo stereotypów dotyczących pracowników w wieku przedemerytalnym, że chodzą częściej na zwolnienia, że nie chcą się rozwijać, mają niskie kompetencje. Nasze badania, ale także analizy prowadzone przez ZUS, temu przeczą – mówi Anna Świebocka-Nerkowska. – Dojrzali pracownicy chcą wnosić istotny wkład w funkcjonowanie organizacji, nadal chcą podnosić swoje umiejętności, dzielić się wiedzą z młodszymi. Co ważne, rotacja pracowników jest najmniejsza wśród starszych osób, a więc zyski z inwestycji w ich edukację mogą być o wiele wyższe niż z takiej samej inwestycji w edukację młodszych, którzy szybciej odchodzą z firmy – dodaje.

Rządowe działania

Przełamanie stereotypów i zmiana mentalności zarówno pracodawców, jak i pracowników jest również jednym z głównych zadań MPiPS, które od 2010 roku realizuje rządowy program „Solidarność pokoleń”. – Zgodnie z założeniami Strategii Lizbońskiej, do 2020 roku wskaźnik zatrudnienia osób w wieku 55–64 lata w Polsce powinien się znaleźć na poziomie nie niższym niż 50 proc. – zauważyła Elwira Gros-Gołacka, dyrektor Departamentu Analiz i Prognoz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. – Aby osiągnąć taki wskaźnik, ministerstwo zakłada do 2020 roku realizację działań mających, z jednej strony, zachęcić przedsiębiorców do zatrudniania osób 45/50+, z drugiej strony, poprawić kwalifikacje i efektywność pracy tych osób, a także kwalifikacje pracowników instytucji rynku pracy, pracujących z obydwoma tymi grupami uczestników rynku pracy – dodaje.

Dojrzałość trudna w firmie

Pracownicy w wieku przedemerytalnym są dużym wyzwaniem dla pracodawców. Jak zauważyła Beata Kapcewicz, dyrektor zarządzający serwisu Architekci Kariery, polskie firmy doskonale potrafią już motywować czy oceniać pracowników, jednak ciągle jeszcze są dwa obszary w zarządzaniu ludźmi w firmie, z którymi sobie nie radzą – jak mądrze rozstać się z pracownikiem, który osiągnął dojrzały wiek, i jak zarządzać jego ścieżką kariery, w momencie gdy na skutek osiągniętego wieku zmieniają się jego umiejętności, predyspozycje, a także motywacja.

Te aspekty muszą zagościć w firmach, aby zamknąć profesjonalny cykl zarządzania pracownikiem, począwszy od jego rekrutacji, aż do przejścia na emeryturę – twierdzi Beata Kapcewicz.

Zainteresowanie menedżerów koncepcją zarządzania wiekiem zazwyczaj pojawia się w sytuacjach takich, jak restrukturyzacja, zmiany organizacyjne czy utrata pracowników z umiejętnościami i doświadczeniem, a także może być związane z zarządzaniem kosztami w firmie. – Braki doświadczenia w zarządzaniu dojrzałymi pracownikami można było łatwo zauważyć w okresie kryzysu, wtedy ewidentnie zabrakło wiedzy wynikającej z doświadczenia. Młodzi pracownicy, którzy jeszcze do niedawna mieli być nadzieją firmy na szybki rozwój w sytuacji kryzysowej, często nie mogli sobie poradzić, ponieważ nie mieli takich doświadczeń, a pracownicy z takim doświadczeniem zostali wcześniej z firmy zwolnieni – twierdzi Beata Kapcewicz.


Zwolnienie zgodnie z prawem

Podczas dyskusji zwrócono uwagę na uwarunkowania prawne związane z rozwiązywaniem umowy o pracę z pracownikami, którzy osiągnęli już wiek emerytalny.

W naszej praktyce obserwujemy, że wrasta liczba spraw sądowych dotyczących dyskryminacji pracowników ze względu na wiek – twierdzi Marek Wandzel z kancelarii Książek i Wspólnicy.

Kwestia dyskryminacji ze względu na wiek została ostatnio rozstrzygnięta przez Sąd Najwyższy w uchwale, która jednoznacznie twierdzi, że osiągnięcie wieku emerytalnego nie jest uzasadnionym powodem do rozwiązania umowy o pracę. – Pracodawca ma zawsze prawo doboru pracownika ze względu na jego kompetencje czy wydajność – jeśli chce starszego zastąpić młodszym, może, ale tylko ze względu na jego wydajność, kompetencje, nigdy ze względu na wiek – podsumował Marek Wandzel.

Kwestie związane z zarządzaniem wiekiem w firmie coraz częściej będą się stawały priorytetowymi działaniami w aspekcie zarządzania ludźmi w firmie. Uczestnicy webinarium są zgodni, że pracodawcy powinni podejmować działania związane ze świadomym zarządzaniem karierą osób dojrzałych już w wieku 35–40 lat, a nie czekać do wieku emerytalnego. Pracownik w wieku 45 lat jest dopiero na półmetku kariery zawodowej, jest to więc najlepszy moment, aby zaplanować jego rozwój i ścieżkę kariery na kolejnych 20 lat aktywności zawodowej.

W dyskusji udział wzięli:

Anna Świebocka-Nerkowska – dyrektor Departamentu Rozwoju Kapitału Ludzkiego w PARP

Jerzy Nocuń – dyrektor Działu Kadr i Płac w firmie Cemex Polska

Beata Kapcewicz – dyrektor zarządzający serwisu Architekci Kariery

Marek Wandzel – mecenas z kancelarii Książek i Wspólnicy

Elwira Gros-Gołacka – dyrektor Departamentu Analiz i Prognoz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

Wioletta Ożdżeńska – zastępca dyrektora Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

Webinarium prowadziła Anita Błaszczak.

Kadry
Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa?
28 kwi 2024

Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia
28 kwi 2024

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
28 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

pokaż więcej
Proszę czekać...