Czy pracodawcy i pracownicy są tolerancyjni?

Mirella Panek-Owsiańska

Autopromocja

prezes Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Tolerancja jest pojęciem stosowanym w socjologii, badaniach nad religią i kulturą, w języku biznesowym częściej pojawia się pojęcie zarządzania różnorodnością, czyli świadomy proces zmierzający do uwzględniania i optymalnego wykorzystania różnorodności w miejscu pracy, przynoszący korzyści zarówno firmie, jak i osobom w niej zatrudnionym.

Nie jest to jedynie dobrowolna polityka firmy, polskie prawo, realizując wytyczne unijne, nakłada na pracodawców obowiązek równego traktowania w zatrudnieniu i zakaz dyskryminacji. Niestety, bez odpowiedniego monitoringu antydyskryminacyjne przepisy prawa pracy nie są wystarczająco skuteczne, brakuje także kampanii edukacyjno-promocyjnych. Mimo niskiego poziomu wiedzy menedżerów na temat zjawiska dyskryminacji i korzyści płynących z polityki różnorodności są w Polsce firmy, które mają dobre praktyki w tym obszarze. Carrefour podpisał porozumienie z Mazowieckim Oddziałem Polskiego Związku Głuchych, które pozwoliło na zatrudnianie w sklepach osób niesłyszących, Microsoft w ramach programu „Pracujący rodzic” wspiera pracowników w godzeniu ról rodzinnych i zawodowych, PricewaterhouseCoopers powołał wewnętrzny zespół ds. różnorodności, który monitoruje karierę i rozwój zawodowy pracowników.

Najczęstszą motywacją programów z zakresu diversity jest zwiększenie efektywności pracy i innowacyjności zespołów. Wśród barier przedsiębiorcy wymieniają istniejące stereotypy i uprzedzenia, brak dostępu do wiedzy oraz nieprecyzyjne prawo.

Patrząc na trendy światowe, wydaje się, że także w Polsce coraz więcej firm będzie tworzyć środowiska pracy, w których każda osoba, bez względu na różnice będzie szanowana i doceniana.


Ewa Lisowska

doktor ekonomii

Szkoła Główna Handlowa

Od kilku dekad na rynku pracy są aktywni nie tylko mężczyźni, lecz także kobiety, nie tylko osoby rasy białej, lecz także innych ras, nie tylko przedstawiciele większościowych grup społecznych, lecz także mniejszości etnicznych, narodowościowych, kulturowych.

Choć różnorodność społeczna, a zatem i pracownicza, jest faktem, to nowe podejście do zarządzania – uwzględniające zróżnicowanie zasobów pracy – jeszcze się w Polsce nie upowszechniło. Osoby odpowiedzialne za zarządzanie personelem w firmach rzadko wiedzą, że różnorodność (w opozycji do jednorodności i unifikacji) zasobów ludzkich wyzwala innowacyjność, kreatywność i wyższą wydajność, a tym samym jest źródłem potencjalnych zysków dla firmy. Na przykład, z ankietowego badania przeprowadzonego w maju tego roku wśród spółek notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych wynika, że tylko w ok. 1/5 spośród nich znane są wyniki badań dowodzących, że więcej kobiet na najwyższych szczeblach zarządzania oznacza wyższą rentowność firmy.

Zarządzanie różnorodnością to coś więcej niż tylko stwarzanie równych szans i przestrzeganie zakazu dyskryminacji czy akcje afirmatywne. Jest to sposób zarządzania dostrzegający i akceptujący różnice tkwiące w zasobach ludzkich oraz przekształcający je w wyższą wydajność ekonomiczną i profity dla firmy. A więc zarządzanie różnorodnością opiera się w dużym stopniu na tolerancji i zaufaniu. Dotychczas niewiele firm w Polsce jest przygotowanych do sprostania wyzwaniom związanym z zarządzaniem różnorodnością. Brakuje wiedzy zarówno teoretycznej, jak i praktycznej, a także przekonania, że orientacja na zarządzanie różnorodnością w dłuższej perspektywie firmie się opłaca.


Ziemowit Przymus

dyrektor personalny

IBM Polska

Firma IBM umożliwia rozwój poprzez pracę w swoich oddziałach w różnych krajach, chcąc tworzyć dla swoich pracowników warunki rozwoju i samorealizacji. Pielęgnuje klimat współpracy i wzajemnego zaufania wśród pracowników i wspiera zarządzanie różnorodnością (w ramach globalnego programu Workforce Diversity Program) oparte na równości, partnerstwie bez względu na: kolor skóry, narodowość, orientację seksualną, płeć, religię, stopień sprawności czy wiek. W ten sposób IBM szanuje wszystkich swoich pracowników i klientów. W pracy IBM zawsze stawia na talenty i kwalifikacje wszystkich pracowników, starając się tworzyć możliwości dla ich dalszego rozwoju. Firma podejmuje starania na rzecz tworzenia pozytywnego środowiska pracy.

IBM od dawna angażuje się w politykę różnorodności, na długo zanim wymóg ten określiło prawo. Firma już w połowie XX stulecia ugruntowała taką politykę poprzez legislację dotyczącą równych szans i ich przestrzegania (Diversity 1.0). Już w 1990 roku przeszliśmy do Diversity 2.0, skupiając się na eliminowaniu barier, zrozumieniu regionalnych uwarunkowań i różnic pomiędzy nimi. W miarę zmian czynników demograficznych uczyniliśmy nasze miejsca pracy bardziej elastycznymi i skoncentrowaliśmy się na działaniach na rzecz równowagi między życiem prywatnym a pracą. Dodatkowo stworzyliśmy „wartości IBM”, które również nawiązują do naszych starań na rzecz działań związanych z różnorodnością. Na tych fundamentach osadzona jest obecnie polityka różnorodności – Diversity 3.0, którą traktujemy jako naszą przewagę konkurencyjną. Świadome budowanie różnorodnych zespołów pomaga nam osiągać najlepsze wyniki dla naszych klientów.


Bartłomiej Roch Remisko

ekspert ds. CSR i różnorodności

Grupa Telekomunikacja Polska

Tolerancja to część odpowiedzialności biznesu (CSR) i zrównoważonego rozwoju, a więc brak przejawów dyskryminacji oraz mobbingu w organizacji. Polscy pracodawcy (szczególnie ci z zagranicznym kapitałem) generalnie wydają się być bardziej tolerancyjni niż polskie społeczeństwo. Wynika to oczywiście po części z zapisów prawnych obowiązujących w Polsce. Jesteśmy wciąż na początku drogi, nasza kadra menedżerska nadal się uczy, a kraj przechodzi ogromne zmiany, także społeczno-obyczajowe. W polskim biznesie rośnie jednak świadomość, kim jest odpowiedzialny pracodawca, czym jest różnorodność i zarządzanie nią oraz dlaczego jest ono biznesowo korzystne. Firmy zaczynają myśleć o pracowniku jako o jednym ze swoich kluczowych interesariuszy. Ważne są jego zadowolenie z pracy, rozwój zawodowy, równowaga między życiem prywatnym a zawodowym. Polskie firmy, wbrew pozorom, są dość prosocjalne, co wynika też po części z uwarunkowań „historycznych” oraz ogólnie cenionych wartości rodzinnych (formalny lub nieformalny elastyczny czas pracy, różnego rodzaju świadczenia socjalne dla pracowników, opieka medyczna, udogodnienia dla rodziców itp.). Osobiście ubolewam nad tym, że różnorodność w polskim wydaniu kojarzona jest obecnie przede wszystkim z medialnie nośnymi „parytetami”. Często zapomina się o grupach takich jak pracownicy z niepełnosprawnościami, pracownicy 50+, pracownicy nieheteroseksualni, pracownicy wyznań innych niż katolickie itp. A na co dzień dla działów HR wiążą się z tym bardzo konkretne i dość niestandardowe problemy. Wszyscy nadal uczymy się tego, czym jest różnorodność i czym tak naprawdę jest tolerancja, i to nie tylko w życiu zawodowym, ale także prywatnym.

Kadry
Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa?
28 kwi 2024

Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia
28 kwi 2024

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
28 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

pokaż więcej
Proszę czekać...