Jak delegować zadania?

Anna Niemczyk
rozwiń więcej
Jak delegować zadania, żeby nie przestraszyć pracowników? Wiem, że każdy jest inny, ale często o tym zapominam i raczej mierzę wszystkich pracowników jedną miarą. A potem jedni z nich robią coś błyskawicznie, a inni nie potrafią się uporać z podobnym zadaniem.

Przełożony, który chce rozwijać podwładnych i powierza im nowe zadania, powinien robić to z wyczuciem. Nie każdemu przychodzi równie łatwo zdobycie nowych umiejętności. To, co dla jednych będzie stosunkowo proste, dla innych może okazać się nieosiągalne. Rzucenie na głęboką wodę jest efektowną metodą działania – tyle, że dla szefa, a nie dla podwładnego. Dla pracownika może być tak stresujące, że odniesie odwrotny skutek do zamierzonego. Taka osoba przestraszy się i nie wykorzysta szansy na zdobycie nowej umiejętności. Jednocześnie straci zaufanie do szefa, który pozwolił jej tonąć, i do samego siebie.

Autopromocja

Wspomnianą wyżej sytuację dobrze ilustruje pojęcie trzech stref – komfortu, dyskomfortu i paniki. Dopóki zajmujemy się sprawami, które umiemy robić, pozostajemy w tak zwanej strefie komfortu. W tej strefie zajmujemy się rzeczami, które są dla nas znane i łatwe. Wykonujemy rutynowe zadania i dzięki temu nie odczuwamy żadnych trudności. Czujemy się dobrze i bezpiecznie.

Jeżeli ktoś poprosi nas o zrobienie nowej rzeczy, której dotychczas nie robiliśmy, tracimy to miłe poczucie. Zaczynamy się niepokoić nowymi obowiązkami, nie wiemy, jak się za nie zabrać, nie chce nam się szukać sposobów uporania się z nieznanym. Nie jesteśmy już w strefie komfortu, lecz w strefie dyskomfortu. Ponieważ nie podoba nam się ta zmiana, bronimy się przed wejściem do strefy dyskomfortu, staramy się nie przyjąć nowego zadania, zrzucamy je na kogoś innego. Ten opór jest normalnym zjawiskiem. Przecież było nam tak dobrze, a tu nagle ktoś żąda od nas, żebyśmy zabrali się za nowe rzeczy.

Delegowanie polega na przerzuceniu pracownika ze strefy komfortu do strefy dyskomfortu. W związku z tym pojawia się niechęć i opór podwładnych przed nieznanym. Szefowie nie powinni się dziwić takiemu zachowaniu podwładnych, lepiej traktować je jako naturalne zdarzenie i zamiast niepokoić się nim, podchodzić do niego ze zrozumieniem. Jednocześnie nie należy też tym oporem zbytnio się przejmować. Lepiej delegować nowe zadania, bo rozwijamy się tylko w strefie dyskomfortu. Dopóki pozostajemy w bezpiecznej strefie komfortu, nie zdobywamy nowych umiejętności. Dotyczy to nie tylko życia zawodowego, lecz także prywatnego.

Poza strefą dyskomfortu rozciąga się strefa paniki. Jeżeli delegujemy zadanie tak trudne lub w taki sposób, że podwładny przerazi się nim, to zamiast do strefy dyskomfortu, przerzucimy go do strefy paniki. A w niej już się nie rozwijamy. Jesteśmy zaabsorbowani jedynie tym, jak przetrwać i uciec od zbyt trudnych zadań. Podczas delegowania szef powinien tak dobrać nowe obowiązki, tak o nich powiedzieć i takie wsparcie zapewnić podwładnemu, żeby ten czuł dyskomfort, a nie przerażenie. W tych okolicznościach pokona początkową niechęć i zmniejszą się jego obawy. Dopiero wówczas będzie mógł skutecznie uporać się z pracą.

UWAGA

Sztuka delegowania polega na tym, żeby tak dobrać nowe zadanie dla pracownika, aby było ono dla niego trudne, ale nie nazbyt trudne.

Kadry
Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa?
28 kwi 2024

Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia
28 kwi 2024

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
28 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

pokaż więcej
Proszę czekać...