Etyczny dyrektor personalny

Marcin Kasperek
rozwiń więcej
Niewiele jest profesji mających tak duże oddziaływanie społeczne, jak funkcja dyrektora personalnego. Działania podejmowane przez osoby odpowiedzialne za zarządzanie kapitałem ludzkim odzwierciedlają nie tylko strategię biznesową firmy, lecz także (a może przede wszystkim) jej wartości etyczne. Zazwyczaj to właśnie na podstawie ogółu relacji z pracownikami można organizację nazwać etyczną lub nieetyczną.

Z badań przeprowadzonych przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami w 2008 roku wynika, że wysokie standardy etyczne to jeden z priorytetów zawodowych ponad 90 proc. profesjonalistów HRM. Mają one bardzo duże znaczenie zwłaszcza w czasach wysokiej dynamiki rynku pracy, jakiej jesteśmy świadkami w Polsce od dwóch dekad.

Prace nad kodeksem

Dbałość o etyczne zachowania profesjonalne dyrektorów personalnych jest jednym z podstawowych zadań, dla których powoływane są organizacje, takie jak PSZK. Efektem tych działań jest Kodeks Etyki Dyrektora Personalnego. Inicjatorami jego powstania była grupa dyrektorów personalnych skupiona wokół PSZK i Klubu Lidera ZZL. Powstawał on przez kilka lat, a jego ostateczna treść została uzgodniona dwa lata temu podczas Zimowego Pleneru HR w górskiej scenerii Beskidu Sądeckiego. W burzliwej debacie prowadzącej do końcowego kształtu Kodeksu brało udział kilkudziesięciu dyrektorów personalnych z całej Polski. Współtwórcy Kodeksu od dłuższego już czasu dostrzegali potrzebę spisania zasad, którymi powinny kierować się osoby zarządzające personelem. Kodeks jest zbiorem pożądanych zachowań profesjonalnych i wartości stojących za nimi. Zgodnie z preambułą zawiera zasady „kluczowe dla odpowiedniego poziomu etycznego sprawowania funkcji zarządzania kapitałem ludzkim”.

  • Kodeks Etyki Dyrektora Personalnego został stworzony, ponieważ brakowało takich uregulowań w Polsce w odniesieniu do tej funkcji – mówi Piotr Palikowski, dyrektor generalny i członek zarządu PSZK. – Inne branże zawodowe często już od wielu lat posiadają takie kodeksy. Są one szczególnie potrzebne na stanowiskach, które mają newralgiczne znaczenie dla społecznej odpowiedzialności biznesu – dodaje.

W podwójnej roli

Bez wątpienia rola dyrektora personalnego należy do grupy funkcji współtworzących społeczną odpowiedzialność biznesu. Realizuje on wprawdzie strategię biznesową firmy, ale dla pracowników najczęściej to on jest twarzą pracodawcy i od jego decyzji zależy postrzeganie pracodawcy w „ludzkich” kategoriach. Dlatego dyrektor personalny powinien nadawać szczególne znaczenie wysokim standardom etycznym. Celem przyświecającym stworzeniu Kodeksu było także podniesienie rangi funkcji dyrektora personalnego.

Wierność zasadom

Przestrzeganie Kodeksu ma charakter dobrowolny i deklaratywny. Osoby przystępujące do PSZK (oraz drugiego sygnatariusza Kodeksu – Klubu Lidera ZZL) deklarują jednocześnie przestrzeganie zasad w nim zawartych. Kodeks dotyczy wyłącznie osób na stanowisku dyrektora personalnego, które zostało w nim zdefiniowane jako „funkcja kierownicza w zakresie zarządzania kapitałem ludzkim w organizacji, niezależnie od nazwy stanowiska i jego umiejscowienia w strukturze, odpowiadająca za całość funkcji zarządzania kapitałem ludzkim lub jej istotną część”. Osoby na innych stanowiskach, np. kierownicy lub specjaliści, także znajdą w Kodeksie bardzo wiele zapisów adekwatnych do swoich obowiązków, choć dokument jako całość może wykraczać poza ramy ich zadań zawodowych.


Reguły Kodeksu

Zasady etyczne zawarte w Kodeksie odnoszą się do wszystkich aspektów pracy dyrektora personalnego.

Zasady ogólne

Przede wszystkim w swojej działalności dyrektor personalny ma obowiązek kierowania się zasadami poszanowania godności i interesów pracowników i pracodawców oraz uczciwości, odpowiedzialności i sprawiedliwości. W przypadku możliwości konfliktu interesów osobistych i zawodowych informuje o tym przełożonego, zaś w razie wystąpienia takiej sytuacji podjęcie decyzji pozostawia swojemu szefowi.

Od rekrutacji do zwolnienia

W procesie rekrutacji i selekcji kandydatów dyrektor personalny kieruje się profesjonalnymi kryteriami doboru pracowników, przeciwdziała dyskryminacji i naruszaniu zasady równego traktowania. Nie dopuszcza do wprowadzania w błąd kandydatów w zakresie informacji co do warunków zatrudnienia oraz do stosowania nacisku psychologicznego w celu skłonienia kandydata do zawarcia umowy o pracę. Dyrektor personalny czuwa nad przestrzeganiem przepisów prawa pracy, może też udzielać zatrudnionym porad prawnych w zakresie niepozostającym w sprzeczności z interesem pracodawcy. Rozwiązując umowę o pracę, czyni to w sposób nienaruszający godności osobistej pracownika, przy zastosowaniu obiektywnych kryteriów doboru pracowników do zwolnień.

Rozwój osobisty

Dyrektor personalny dba o to, aby wszyscy pracownicy mieli oparty na obiektywnych kryteriach dostęp do narzędzi rozwojowych. Na planowanie karier i ścieżek rozwoju nie mogą mieć wpływu żadne względy pozamerytoryczne ani praktyki dyskryminacyjne.

Bezpieczeństwo i dane osobowe

Obowiązkiem dyrektora personalnego jest też dołożenie wszelkich starań, aby w firmie były stosowane wszystkie dostępne środki ostrożności zabezpieczające życie i zdrowie pracowników. Za niedopuszczalne uważa się wykorzystywanie danych osobowych do celów pozazawodowych oraz wykorzystywanie informacji dotyczących życia prywatnego pracowników niezgodnie z ich przeznaczeniem.


Egzekwowanie norm Kodeksu

Na straży przestrzegania zasad znajdujących się w Kodeksie stoją wewnętrzne komisje organizacji–sygnatariuszy dokumentu. W przypadku PSZK jest nim jeden z organów statutowych – sąd dyscyplinarny. Sankcją za działania sprzeczne z Kodeksem może być wykluczenie z grona członków stowarzyszenia. Od czasu ogłoszenia Kodeksu takie zdarzenie nie miało miejsca, co świadczy o wysokim standardzie etycznym dyrektorów personalnych w Polsce.

Etyka ważna dla biznesu

W obliczu ostatnich zmian na rynku pracy, który w powolnym procesie zmienia się z rynku pracownika w rynek pracodawcy, przestrzeganie Kodeksu Etyki ma szczególne znaczenie. Należy pamiętać, że ludzkie podejście do pracowników oparte na solidnej podstawie etycznej przynosi korzystne rezultaty w perspektywie długofalowej. Dotyczy to nie tylko wizerunku dobrego pracodawcy i dobrego samopoczucia dyrektora personalnego, lecz także wyników biznesowych organizacji.

Marek Prujszczyk

dyrektor personalny GeoPost CSEE

Kodeks Etyki Dyrektora Personalnego w moim mniemaniu stanowi rodzaj zawodowego kompasu, ułatwiającego wybór właściwego kierunku działania. Sprawowanie funkcji menedżerskich jest związane z koniecznością podejmowania decyzji dotyczących pracowników, w przypadku dyrektorów personalnych częstotliwość i zakres tych decyzji są wyjątkowo duże. Przy tego typu decyzjach zarówno indywidualnych, jak i systemowych istnieje znaczne ryzyko popełnienia błędów w negatywny sposób wpływających na życie zawodowe i prywatne współpracowników. Ryzyko to pogłębia się w trudnej sytuacji gospodarczej, gdy decyzje są podejmowane pod większą presją finansową przy braku czasu. Zwłaszcza w takiej sytuacji pracownicy działów personalnych są zobowiązani do wyjątkowej staranności w działaniu i zachowania najwyższych standardów nie tylko w ogólnym znaczeniu profesjonalizmu, lecz także (a ze względu na podmiot naszych działań można powiedzieć zwłaszcza) etyczno-moralnych. Dlatego też konieczne jest oparcie się na jasnych, wyraźnie zdefiniowanych i czytelnych dla środowiska zawodowego zasadach, a takim zbiorem zasad jest nasz Kodeks.

Magdalena Stalpińska

dyrektor pionu personalnego, real, – Sp. z o.o. i Spółka Komandytowa Grupa METRO

Pracę nad kodeksem rozpoczęliśmy jeszcze w okresie kryzysu, na początku drugiego tysiąclecia. Był to czas wymagający głębokiej restrukturyzacji wielu przedsiębiorstw i związanych z tym masowych zwolnień pracowników. Dyrektor personalny często musiał się zderzyć z problemem zwolnienia tysięcy ludzi, nie mając praktycznie do dyspozycji profesjonalnych narzędzi; programy outplacementowe dopiero raczkowały. Trzeba było podejmować najtrudniejsze decyzje, kierując się przede wszystkim doświadczeniem życiowym i przyzwoitością. Bardzo często po przeprowadzonej z sukcesem restrukturyzacji sam również stawał się jej ofiarą.

Zarówno wówczas, jak i teraz dyrektor personalny ma do odegrania w organizacji specjalną rolę: z jednej strony, reprezentuje w kontaktach z pracownikami pracodawcę, z drugiej, w stosunku do pracodawcy reprezentuje pracowników. Powinien wiedzieć, co dla pracowników jest najważniejsze i umieć przekazać to zarządowi, aby ten był w stanie podejmować właściwe decyzje. Nie bójmy się tego powiedzieć: dyrektor personalny to profesja zaufania społecznego – od ludzi ją wykonujących społeczeństwo oczekuje ponadstandardowych kwalifikacji etycznych. Kodeks ma uświadomić wszystkim zainteresowanym, jak to należy realizować w praktyce.

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...