Zarządzanie talentami w warunkach kryzysu

Halina Guryn
rozwiń więcej
Co zrobić, aby nie stracić utalentowanych i zaangażowanych ludzi, którzy pomogą przeprowadzić firmę przez okres zmian, spowolnienia i kryzysu? Jakie wyzwania stoją dzisiaj przed szefami HR w tym zakresie? W jaki sposób zarządzać talentami i budować kulturę wysokiej wydajności, kiedy wydatki na pracowników są coraz mniejsze? To tylko kilka pytań, które szczególnie często zadają sobie specjaliści HR w wielu firmach.

Podczas seminarium pod nazwą „Jak budować sukces firmy z zaangażowaną i stabilną grupą talentów?”, zorganizowanego przez Hewitt Associates w lutym tego roku w Warszawie, poruszano zagadnienia dotyczące programów zarządzania talentami. Gośćmi seminarium byli m.in. europejscy specjaliści w dziedzinie rozwoju i motywacji talentów. Międzynarodową firmę doradczą Edge Equilibrium reprezentowali Tim Casserley, założyciel i dyrektor, oraz John Leary Joyce, dyrektor, doświadczony trener i coach, założyciel i przewodniczący European Academy of Executive Coaching.

Autopromocja

Nauka poprzez pracę

Korzyści wynikające z rozwijania utalentowanych pracowników to przede wszystkim dwukrotnie wyższy poziom wyników osiąganych w firmie dbającej o tzw. talenty, większa gwarancja powodzenia w funkcjonowaniu firmy w trudnych czasach dzięki obecności ludzi otwartych na nowe wyzwania i zapewnienie sukcesji. Dlatego firmy, mając to na względzie, tworzą różnego rodzaju programy zarządzania talentami. Okazuje się jednak, że sukces w zarządzaniu pracownikami z potencjałem odnoszą tylko niektóre firmy.

Po pierwsze, dzieje się tak dlatego, że w tych organizacjach w rozwój talentów aktywnie zaangażowany jest zarząd, a nie tylko dział HR - mówi Tim Casserley. Same programy zarządzania talentami niewiele się od siebie różnią. Rozbieżność tkwi w konsekwencji, z jaką działania są wdrażane. Po drugie, w firmach z powodzeniem zarządzających talentami wyszukiwanie osób z wysokim potencjałem (high potentials - HiPo) odbywa się już na najniższym szczeblu zarządzania. Po trzecie, w tych organizacjach osoba zaliczona do tej grupy rzeczywiście czuje się wyróżniona - dostaje zadania ambitniejsze niż szeregowi pracownicy, otrzymuje też lepsze wynagrodzenie. Ponadto tutaj uważnie monitoruje się poziom stresu, jakiemu poddawani są na co dzień liderzy. Ryzyko wypalenia zawodowego jest szczególnie niebezpieczne dla firmy, kiedy dotyka najcenniejszych pracowników.

Wreszcie, jak podkreśla z kolei John Leary Joyce, w firmach odnoszących sukces w zarządzaniu talentami kładzie się nacisk na naukę poprzez pracę, a nie udział w specjalnych szkoleniach. Dlatego też widać wyraźnie, że podstawową cechą kultury przywództwa jest w nich otwartość, brak barier w uczeniu się pracowników, a w konsekwencji - akceptacja dla błędów, jakie mogą pojawiać się w procesie rozwoju zawodowego oraz większa niż w innych firmach swoboda działania pracowników i możliwość wykazania się. Według angielskiego eksperta kluczowa jest więc transformacja kultury organizacyjnej. Promuje się w niej otwartość, formułowanie jasnej wizji i zasad w firmie, rozwój liderów poprzez konkretne działanie oraz tworzenie procesów wzmacniających wewnętrzną kulturę, takich jak systemy zarządzania wynikami, wynagradzania i motywacji, promowania i wspierania innowacyjności.

Firmy tak realizujące program zarządzania talentami uzyskują w sumie wyższe wyniki. Potwierdzają to m.in. międzynarodowe badania („Top Companies for Leaders Study; Hewitt 2007”). Okazuje się, że firmy, które konsekwentnie dbają o rozwój utalentowanych pracowników, osiągają o 22 proc. wyższe wyniki biznesowe od organizacji niewykazujących podobnego podejścia.


Talent, potencjał, wyniki

Zanim w firmie zostanie podjęta decyzja o zarządzaniu talentami, trzeba zidentyfikować osoby biorące potem udział w programie. Natalia Gadacz, doradca w zakresie rozwoju i motywacji pracowników w Hewitt Associates, proponuje przyjąć następującą definicję pracownika wykazującego wysoki potencjał: „HiPo to osoba osiągająca nawet dwukrotnie wyższe od innych wyniki, podejmująca wyzwania i decyzje oraz odpowiednie do tego działania, mająca wysoką wewnętrzną motywację do rozwoju, szybko ucząca się, zaangażowana i z aspiracjami do doskonalenia swoich kompetencji i - co więcej - mająca zdolności przywódcze i skłonna do zajęcia pozycji o jeden, dwa szczeble wyżej w hierarchii”. Jednym słowem, pracownik z wysokim potencjałem to ktoś, kogo potrzebujemy w firmie jako przyszłego lidera i kto zapewni firmie dalszy rozwój oraz rynkowy sukces.

Często jednak zdarza się, że określenie high potentials utożsamia się z High Performance. Ale, jak zwraca uwagę Edward Stanoch, dyrektor zarządzający Hewitt Associates, tak naprawdę około 30 proc. pracowników uzyskujących bardzo dobre wyniki ma jednocześnie wysoki potencjał, czyli dysponuje cechami, które zostały wyżej wyszczególnione. Bywa przecież tak, że osoba zatrudniona w danym obszarze firmy, znająca dobrze swoje miejsce pracy i uzyskująca znakomite wyniki, awansowana i przeniesiona w inny obszar, nie sprawdzi się. Wymierne wyniki nie powinny być zatem decydującym kryterium, kiedy mówimy o HiPo. Warto więc, zdaniem Edwarda Stanocha, przeanalizować i policzyć, ile osób osiągających w firmie bardzo dobre wyniki możemy jednocześnie zaliczyć do grupy HiPo.

Właściwe komunikowanie

Przekazywanie pracownikom informacji zwrotnej ma niebagatelne znaczenie dla sukcesu całego programu. Według Magdy Warzybok, eksperta z firmy Hewitt Associates i autorki badania najlepszych pracodawców w Polsce, najgorsze, co można zrobić, to przekazać pracownikowi wiadomość, że jest w grupie HiPo, ale z zastrzeżeniem, iż nie ma on prawa nikomu o tym powiedzieć. Wtedy nagroda, jaką jest obecność w grupie talentów, staje się prawdziwym obciążeniem.

Kluczowe jest zatem opracowanie jasnych zasad dotyczących programu zarządzania talentami, a potem otwarta i przejrzysta komunikacja prowadzona na wszystkich poziomach firmy. Eksperci podkreślają jednak, że wymaga to edukacji menedżerów średniego szczebla. To oni na co dzień współpracują z ludźmi i oni tak naprawdę zarządzają nimi. Natomiast dział HR ma za zadanie wspierać menedżerów oraz przekazywać wiedzę i narzędzia, jak przekonywać ludzi do tego, że przywództwa można się nauczyć, a liderem może zostać każdy, bez względu na recesję w gospodarce.


Wskazówki pomocne w tworzeniu i realizacji programu zarządzania talentami

1. Przedstawić efektywność biznesową programu - powiązać program ze strategią firmy, pokazać, które procesy HR mają kluczowe znaczenie dla jej realizacji. Warto przygotować w rozmowie z zarządem argumenty dowodzące, że program zarządzania talentami jest integralnym elementem strategii biznesowej firmy.

2. Jasno określić grupę odbiorców programu - zdefiniować, kogo w firmie zalicza się do grupy HiPo.

3. Sformułować przejrzyste i zrozumiałe dla każdego pracownika kryteria wyboru talentów.

4. Prowadzić jasną i przejrzystą komunikację - informować pracowników na każdym szczeblu zarządzania o prowadzonym programie zarządzania talentami.

5. Promować nieustannie ideę, że każdy pracownik może być zaliczony do grupy talentów.

6. Zadbać o motywację osób, które nie znalazły się w programie zarządzania HiPo - przypominając regularnie kryteria udziału w programie, realizując transparentne zasady zarządzania talentami, pobudzać motywację pracowników i ich aspirację do rozwoju.

7. Przeanalizować poziom zaufania pracowników do inicjatyw zarządu firmy - warto przyjrzeć się, co działo się z poprzednimi przedsięwzięciami inicjowanymi przez najwyższą kadrę menedżerską: czy pracownicy biorący udział np. w badaniu opinii zostali powiadomieni o ich rezultatach, czy wdrożono w związku z tym odpowiednie działania, czy wprowadzone zostały konkretne zmiany (jeżeli pracownicy nie mają zaufania do inicjatyw zarządu, to w zasadzie każdy komunikat będzie przyjmowany jako nic niewarta, pusta informacja).

8. W sytuacji kiedy zaufanie do inicjowanych przez zarząd projektów jest niewielkie (bądź nie ma go wcale) w wyniku braku informacji o rezultatach, to trzeba wrócić do tego tematu, przyznać się do błędu, poinformować pracowników o wynikach wcześniejszego projektu i planowanych w związku z tym działaniach. Dopiero po tej fazie można rozpocząć następny program, budując stopniowo zaufanie pracowników.

9. Budować otwartą kulturę organizacyjną w firmie sprzyjającą uczeniu się i rozwojowi pracowników na każdym szczeblu oraz wprowadzaniu zmian i innowacji.

10. Prowadzić stałą komunikację ze średnią kadrą kierowniczą - jest to kluczowa dla powodzenia programu zarządzania HiPo grupa w firmie. Warto wcześniej informować menedżerów średniego szczebla o planowanych działaniach w zakresie zarządzania talentami, aby uzyskać ich poparcie i wewnętrzne przekonanie do celowości oraz korzyści z programu. Dzięki temu idea rozwoju HiPo będzie faktycznie przekazywana „z góry na dół” do pracowników na najniższym szczeblu.

11. Traktować program jako metodę przygotowania sukcesorów w konkretnym obszarze funkcjonowania firmy, ale nie na konkretne stanowiska. Uniknie się w ten sposób ryzyka „czyhania” pracownika na stanowisko.

12. Przekazywać pracownikom informację, kto jest objęty programem HiPo.

Kadry
Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa?
28 kwi 2024

Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia
28 kwi 2024

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
28 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

pokaż więcej
Proszę czekać...