Zmiany w podatku VAT

Zmiany w podatku VAT. /Fot. Fotolia / ShutterStock
Dnia 1 stycznia 2014 r. weszły w życie fundamentalne zmiany w podatku od towarów i usług. Kolejne zmiany w podatkach dochodowych i VAT zostaną wprowadzone w życie z dniem 1 stycznia 2015 r. Zapraszamy na szkolenia w tym zakresie.

Zmiany w podatku VAT

Po raz pierwszy podatek od wartości dodanej (nazwany w Polsce podatkiem od towarów i usług) został przedstawiony w 1919 r. przez niemieckiego przedsiębiorcę Carla Friedricha von Siemensa. Podatek od towarów i usług na świecie przyjęło się nazywać podatkiem od wartości dodanej (ang. Value Added Tax) i należy do grupy podatków o charakterze pośrednim.

Autopromocja

Konstrukcja podatku od towaru i usług ma co do zasady umożliwić jak najmniejszy wpływ na ostateczną cenę towaru i usługi podlegającej opodatkowaniu poprzez jego „przerzucalność” na kolejne fazy obrotu. Można zatem stwierdzić, że przedsiębiorca dzięki tej „przerzucalności” jest tylko materialno-technicznym podatnikiem podatku od towarów i usług. Ekonomicznym podatnikiem zaś będzie ostateczny odbiorca towaru lub usługi czyli konsument. Stąd też często pojawiające się określenie na podatek VAT jako podatek konsumpcyjny.  

Istotną cechą podatku od towarów i usług jest jego powszechność. Przejawia się ona w szeroko pojmowanym zakresie podmiotowym i przedmiotowym opodatkowania. Zasadą bowiem jest, że podatek od towarów i usług obejmuje wszelkie transakcje, a zwolnienia stanowią jedynie wyjątki od zasady i są szczegółowo opisane w przepisach prawa.

W dniu 1 stycznia 2014 r. weszły w życie fundamentalne zmiany w podatku od towarów i usług dotyczące obowiązku podatkowego, podstawy opodatkowania, fakturowania i wykonywania prawa do odliczenia.
Znane są również projekty zmian, które zostaną wprowadzone w życie z dniem 1 stycznia 2015 r. w podatkach dochodowych i VAT.

MDDP Akademia Biznesu serdecznie zaprasza Państwa na szkolenia dotyczące najnowszych przepisów podatkowych. Zespół tworzą doświadczeni menedżerowie największych firm szkoleniowych działających na polskim rynku. Wieloletnia praktyka w organizowaniu kursów i szkoleń pozwala nam na dzielenie się z Państwem wiedzą najwyższej klasy ekspertów i wykładowców.

http://www.akademiamddp.pl/kategoria,1,Podatki.html

Kadry
Rząd: 4-dniowy tydzień pracy obowiązującym prawem. Kiedy nowelizacja kodeksu pracy?
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...