Szkolenia pracowników: twarde czy miekkie?

Joanna Niemyjska
rozwiń więcej
Szkolenia pracowników: twarde czy miekkie?. /Fot. Fotolia / inforCMS
Szkolenie pracowników w dzisiejszych czasach staje się normą, a nie wyjątkiem. Mimo wysokiego bezrobocia, pracodawcy często nie mogą znaleźć odpowiednich osób do pracy. Decydują się więc na zainwestowanie w szkolenia, nie zaś w procesy rekrutację, które nierzadko są kosztowne, a zawsze pochłaniają czas.

Szukać czy szkolić?

Pracodawcy, którzy planując strategię rozwoju firmy, widzą, że stanowiska niektórych pracowników są zagrożone, mogą zdecydować się na szkolenie tych podwładnych. Pozwoli to nie tylko na zatrzymanie wartościowych osób w firmie, które znają już specyfikę jej działania, ale też obniży koszty i ryzyko związane z ewentualną rekrutacją. Co ważne, takie decyzje ocieplają wizerunek firmy, wzmacniają więzi załogi, a to z kolei wpływa bardzo korzystnie na funkcjonowanie całej organizacji. W sytuacji, gdy wiele osób po studiach ma problem ze znalezieniem pracy, w związku z czym decyduje się na przebranżowienie, pracodawcy, którzy proponują szkolenia swoim pracownikom zazwyczaj spotykają się z pozytywnym odbiorem. Co więcej, biorąc pod uwagę trendy na rynku pracy i fakt, że niedługo wkroczymy w okres, gdy młodych osób, które dopiero rozpoczynają życie zawodowe, będzie mniej niż dziś, warto pomyśleć o dodatkowych szkoleniach dla pracowników, którzy już są zatrudnieni, a którzy na emeryturę przejdą dopiero w wieku 67 lat.

Autopromocja

Zobacz także: Ocena pracowników - bieżąca czy roczna?

Rozwój szkoleń miękkich

Szkoleniowcy rozróżniają dwa główne typy szkoleń: twarde i miękkie. To jednak te ostatnie obecnie najmocniej ewoluują. Do szkoleń miękkich zaliczamy takie, które są związane z pracą w zespole, umiejętnością radzenia sobie ze stresem, asertywnością, motywowaniem, pozyskiwaniem nowych klientów, negocjacjami biznesowymi. Charakteryzują się tym, że rozwijają kompetencje psychologiczne pracowników, pozwalając im lepiej wykonywać swoje obowiązki służbowe, co bezpośrednio przekłada się na zwiększone zyski firmy. Ze względu na to, że firm szkoleniowych kształcących w zakresie umiejętności miękkich jest więcej niż twardych, panuje tu większa konkurencja. Zróżnicowane są ceny, a jakość, niejako wymuszona przez konkurencję, jest coraz wyższa. Trenerzy, aby sprostać wymaganiom rynku, nieustannie pracują nad poprawianiem prezentacji, dostosowując je zarazem do poziomu odbiorców, zakresu ich wiedzy, pełnionych ról w firmie. Na zajęciach są wykorzystywane różne techniki, ćwiczenia aktywizujące, które mają nie tylko sprawić, by szkolenie było ciekawe, ale przede wszystkim efektywne. Tempo prowadzonych zajęć jest w miarę możliwości dostosowywane do odbiorców. Poza tym konkurencja na rynku wymusza na firmach szkoleniowych wdrażanie coraz to skuteczniejszych narzędzi promocyjnych, zwłaszcza w Internecie.

Szkolenia twarde – nisza na rynku?

Zazwyczaj są skierowane do węższego grona osób i związane z nabywaniem ścisłej wiedzy merytorycznej. Mogą trwać dłużej, a gdy się kończą, uprawniają do wykonywania dodatkowych zadań, co potwierdza otrzymany certyfikat lub zaświadczenie. Szkoleniowcy techniczni to zazwyczaj osoby, które mają bogatą i wszechstronną wiedzę, ale nie zawsze są w stanie umiejętnie ją przekazać. Nie przywiązują także wagi do tego, aby materiały, które przygotowali na poprzednie szkolenie modyfikować. Z jednej strony jest to podyktowane faktem, że informacje, które są przekazywane, nadal są aktualne, z drugiej jednak warto wprowadzać pewne modyfikacje, dodatkowe, najnowsze przykłady, co wzbogaca język wypowiedzi szkoleniowca. Warto przy tym podkreślić, że to trenerzy szkoleń twardych umiejętnie wykorzystali najnowsze technologie do obniżenia kosztów szkolenia. Dzięki nim na rynku pojawił się, a później upowszechnił e-learning oraz strumienie video, które obecnie są wykorzystywane nie tylko do szkoleń, ale też np. relacji konferencji, a ponadto szkolenia online i aplikacje chmur (Cloud Computing).

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Tym, co łączy oba typy szkoleń, twarde i miękkie, jest fakt, że przekazana wiedza ma być jak najszybciej wykorzystana w praktyce. Dobrze jest więc, gdy firmy szkoleniowe dbają o to, aby np. można było skonsultować jeszcze pewne fakty z trenerem już po szkoleniu, a przy wdrażaniu w życie nabytych umiejętności. Obowiązkowo warto korzystać z materiałów szkoleniowych, które firma powinna mieć przygotowane dla każdego uczestnika.

Biorąc pod uwag dynamikę rynku pracy, można pokusić się o stwierdzenie, że rynek szkoleniowy się rozwija. Warto więc skorzystać z jego usług, co może przynieść wymierne korzyści obu stronom, zarówno pracodawcy jak i pracownikowi.

Polecamy serwis: Zarządzanie

Kadry
Rząd: 4-dniowy tydzień pracy obowiązującym prawem. Kiedy nowelizacja kodeksu pracy?
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...