Jak być liderem przyszłości? Ekspert: Skup się na swoim potencjale i naturalnych cechach.

Jak być liderem przyszłości? / Shutterstock

Współczesny świat jest pełen wyzwań. Czujemy presję dynamicznie rozwijających się technologii, zmieniających się oczekiwań młodszych pokoleń pracowników i nieprzewidywalnych zdarzeń, takich jak pandemie. Do tego dochodzi niestabilność ekonomiczna i polityczna. W takim środowisku liderzy muszą być elastyczni, dostosowywać się i poszukiwać nowych, często niestandardowych rozwiązań. Jednak czy są gotowi podjąć to wyzwanie? Jak sprostać oczekiwaniom współczesnego świata i stać się liderem przyszłości?

Często zastanawiamy się, co sprawia, że pewni ludzie osiągają lepsze wyniki w życiu i w pracy niż inni. Dostrzegamy, że niektórzy z nas mają niezwykłą zdolność do nawiązywania relacji, przekonywania innych do swojego punktu widzenia i forsowania własnych pomysłów. Z kolei inni wyróżniają się racjonalnym podejściem do problemów, skupieniem i determinacją w dążeniu do celu. Kiedy obserwujemy liderów w akcji, dostrzegamy te różnice. To nie tylko ostateczne efekty ich pracy robią wrażenie, ale przede wszystkim sposób, w jaki te efekty są osiągane. Czy jest to skutek ich naturalnych talentów, nabytej wiedzy, czy może po prostu doświadczenia? Jakie cechy i umiejętności decydują o tym, że stają się oni inspiracją dla innych?

Autopromocja

Samoświadomość kluczem do sukcesu 

Podziwiamy charyzmatycznych liderów, którzy działają z niezwykłą skutecznością. Marzymy o tym, by być tacy jak oni: podejmować trafne decyzje, wpływać na ludzi i inspirować ich do działania. Zastanawiamy się, co musimy w sobie zmienić, poprawić, czego jeszcze musimy się nauczyć, aby być tacy jak oni. Nie dostrzegamy natomiast tego, co jest najlepsze w nas samych i nie koncentrujemy się na rozwijaniu swojego potencjału.

Prawdziwy sukces rodzi się z głębokiej świadomości własnych talentów – taką tezę postawił Donald O. Clifton, wybitny amerykański psycholog, prezes instytutu Gallupa. Zamiast skupiać się na tym, czego nam brakuje, powinniśmy zastanowić się, co w nas jest wyjątkowe i jak możemy to wykorzystać. Jego badania doprowadziły do stworzenia testu Clifton StrengthsFinder, który pomógł wielu liderom odkryć swoje talenty, obszary największego potencjału i na tej podstawie budować mocne strony. Świadomość swoich obszarów siły i umiejętne wykorzystywanie ich w działaniu daje nie tylko doskonałe rezultaty w osiąganiu celów, ale też zwiększa naszą satysfakcję z tego, co robimy i jak żyjemy.

Lider, czyli kto? 

Lider to nie tylko tytuł czy stanowisko. To przede wszystkim postawa. To sposób, w jaki patrzymy na ludzi, traktujemy ich, podejmujemy decyzje i radzimy sobie w trudnych sytuacjach. Niezależnie od tego, czy zarządzamy wielkim przedsiębiorstwem, małym zespołem, czy po prostu jesteśmy aktywnymi członkami grupy, to właśnie nasze umiejętności liderskie decydują o tym, jak wpływamy na innych. W przywództwie chodzi nie tylko o to, co robimy i jakie decyzje podejmujemy, ale również o to, w jaki sposób działamy.

Oprócz analitycznego i logicznego myślenia, kluczowe są umiejętność korzystania z nowoczesnych technologii, kreatywność i inicjatywa – taki obraz lidera przyszłości rysuje raport Światowego Forum Ekonomicznego (World Economic Forum). Jednak równie ważne są kompetencje takie jak przywództwo, wpływ społeczny, elastyczność czy odporność psychiczna. Pytanie brzmi: w jaki sposób szukać tych cech w sobie i jak je rozwijać?

Odkryj swój potencjał

Przede wszystkim poszukaj pierwiastka lidera w sobie. Zastanów się, kiedy działasz najbardziej naturalnie, kiedy Twoje reakcje są autentyczne i kiedy myślisz w sposób, który jest dla Ciebie charakterystyczny. Jeżeli cały wysiłek i całą energię, którą poświęcasz na rozwój skoncentrujesz w obszarach swojego największego potencjału, osiągniesz niesamowite rezultaty. 

Zbudujesz mocne strony, które pozwolą Ci osiągać kolejne sukcesy. Co nie mniej ważne zyskasz ogromną przyjemność z samego procesu działania, zgodnie ze swoimi naturalnymi cechami (talentami). Sukces najbardziej cieszy, kiedy działasz zgodnie ze sobą, w swój indywidualny, wyjątkowy sposób.

Zbuduj styl liderski

Budując, rozwijając kompetencje liderskie, przyglądaj się liderom, których szanujesz, którymi się inspirujesz. Obserwuj ich, analizuj ich zachowania i decyzje. Nie chodzi jednak o to, byś stał się ich dokładnym odbiciem, nie kopiuj, nie stawaj się ich klonem. Twoja siła tkwi w indywidualności. Te obserwacje powinny służyć Ci przede wszystkim do głębszego poznania siebie. 

Samoświadomość jest kluczem do prawdziwego liderstwa. Dzięki niej możesz zbudować własną, unikalną drogę i styl przywództwa. Skupiając się na swoim potencjale i naturalnych cechach, zdobędziesz wszystkie niezbędne kompetencje, by stać się wybitnym liderem.

Beata Pluta

 

Beata Pluta

Źródło zewnętrzne

Beata Pluta – Trener biznesu, akredytowany Mentor biznesu EMCC, Certyfikowany Coach Mocnych Stron, Certyfikowany trener FRIS. Wykładowca i opiekun kierunków menedżerskich studiów podyplomowych oraz wykładowca studiów MBA na Uniwersytecie WSB Merito Szczecin. Prowadzi programy rozwoju talentów oraz wdraża systemy mentoringu wewnętrznego w przedsiębiorstwach.

Oprac. Piotr T. Szymański
rozwiń więcej
Kadry
Ważny termin 20 maja 2024 r. - ZUS zwróci nadpłacone składki pod jednym warunkiem
08 maja 2024

ZUS zwróci nadpłacone składki, ale trzeba spełnić jeden warunek. Co trzeba zrobić do 20 maja 2024 roku? Do kiedy ZUS zwraca nadpłatę składek w 2024 roku?

Jakie warunki należy spełniać, żeby uzyskać urlop ojcowski? Jakie są obowiązki pracodawcy?
08 maja 2024

Pracownik będący ojcem wychowującym dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego. Urlop jest udzielany w celu opieki nad dzieckiem, niezależnie od uprawnień matki dziecka.

Świadczenia pracownicze: Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Jak obliczyć i kiedy wypłacić?
08 maja 2024

Pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Czy zawsze należy wypłacić ten ekwiwalent?

Zmiany w karcie parkingowej dla niepełnosprawnych. Będą ułatwienia
08 maja 2024

Zmiany w karcie parkingowej dla niepełnosprawnych. Będą ułatwienia - jednak nie tak szybko. Co to jest europejska karta osoby z niepełnosprawnością i europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami? Jak je uzyskać? Gdzie obowiązują? Swobodne przemieszczanie się w UE stanie się łatwiejsze dla osób z niepełnosprawnościami. Europejska karta osoby z niepełnosprawnością i karta parkingowa dla takich osób ułatwią dostęp do przysługujących im praw i preferencyjnych warunków we wszystkich krajach UE.

Bycie sygnalistą będzie zagrożeniem dla sygnalisty. Ustawa pozwala na bezkarne działania odwetowe pracodawcy
08 maja 2024

Bycie sygnalistą będzie zagrożeniem dla sygnalisty. Ustawa pozwala bowiem na bezkarne działania odwetowe pracodawcy i doprowadzi do niezgłaszania naruszeń prawa. Opinia doktora Jakuba Rzymowskiego na temat procedowanego projektu ustawy o ochronie sygnalistów wyraża potrzebę debaty publicznej. Pilne prace nad ustawą z powodu zwłoki w implementacji unijnej dyrektywy nie mogą rzutować na jakość prac nad projektem.

Bon energetyczny i cena maksymalna prądu. Rząd uruchamia program osłon przed podwyżkami cen energii w Polsce. Od kiedy i na jak długo?
08 maja 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Jej celem jest przedłużenie rozwiązań osłonowych dla odbiorców energii, którzy znajdują się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Kto zostanie objęty działaniami osłonowymi?

Rząd: 39 000 emerytów ma limit emerytury 3271,84 zł brutto. Czy i kiedy zniesienie limitu?
08 maja 2024

Kiedy uchylenie ustawa dezubekizacyjnej? Bo niej mowa. Obowiązuje od października 2017 r. W efekcie około 39 000 funkcjonariuszom służb PRL ma obniżone emerytury i renty. Nie mogą być one wyższe od średniej wypłacanej przez ZUS. Dla maja 2024 r. to 3271,84 zł brutto.

Pracodawca ma obowiązek zapłacić za szkła kontaktowe każdemu pracownikowi. Termin mija 17 maja 2024 r.!
07 maja 2024

Od 17 maja 2024 r. do obowiązków pracodawcy dochodzi zwrot za soczewki kontaktowe. Od tego terminu pracodawca ma obowiązek zapłacić za szkła kontaktowe, jeśli lekarz zaleci je u pracownika pracującego przy monitorze ekranowym. Pracodawca musi dostosować przepisy wewnątrzzakładowe.

Chcesz zostać urzędnikiem służby cywilnej? Zgłoś się do 31 maja 2024 r., jest niższa opłata za postępowanie kwalifikacyjne!
07 maja 2024

Do 31 maja 2024 r. można zgłaszać się do postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej. Sprawdzian odbędzie się 6 lipca 2024 r.

Czy pracodawca, który nie poinformował pracowników o niewypłacaniu świadczenia urlopowego, powinien wypłacać to świadczenie
07 maja 2024

Jakie są konsekwencje nieprzekazania pracownikom informacji w sprawie niewypłacania świadczenia urlopowego w 2024 r.?

pokaż więcej
Proszę czekać...