Szkolenia i doradztwo na trudne czasy

Anna Włudarczyk
rozwiń więcej
Większość firm obawia się, że kryzys finansowy przeistoczy się w kryzys gospodarczy.  Plany rządowe, które zakładały, że w tym roku uda się obniżyć bezrobocie do niespełna 11 proc. w obecnej sytuacji wydają się nierealne, pokazują to chociażby ostatnie dane GUS o bezrobociu. Firmy – obawiając się kryzysu nie chcą zatrudniać a nawet planują zwolnienia.

Według ostatniego Barometru Perspektyw Zatrudnienia, który co kwartał publikuje firma rekrutacyjna Manpower, rośnie odsetek przedsiębiorców, którzy planują zwolnienia, maleje - chcących zatrudniać. Tylko 17 proc. spośród przepytanych 750 firm powiedziało, że będzie przyjmować do pracy, aż 10 proc. zapowiada zwolnienia.

Autopromocja

 Instrumentem w kryzys

Przedsiębiorstwa, które znalazły się w trudnej sytuacji ze względu na sytuację ekonomiczną mogą liczyć na wsparcie finansowe. Taką szansę daje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która uruchomiła kolejny projekt systemowy: „Instrument Szybkiego Reagowania”. Jego głównym zadaniem jest wsparcie szkoleniowo-doradcze przedsiębiorstw i pracowników zagrożonych negatywnymi skutkami spowolnienia gospodarczego. Pomoc finansowa będzie udzielana w formie pomocy de minimis – wartość udzielonej pomocy nie może przekroczyć limitu 200 tyś euro. Wsparcie to nie wymaga wnoszenia wkładu własnego przez przedsiębiorców

Bezpośrednimi odbiorcami projektu mają być firmy firmy sektora MSP oraz przedsiębiorstwa duże, które nie spełniają definicji "przedsiębiorstwa zagrożonego", ale mogą odczuć negatywne skutki spowolnienia gospodarczego.

Za przedsiębiorstwo zagrożone Komisja Europejska uznaje przedsiębiorstwo, które ani za pomocą środków własnych, ani za pomogą środków, które mogłoby uzyskać od swoich udziałowców, akcjonariuszy lub wierzycieli, nie jest w stanie pokryć powstałych strat i które bez pomocy państwa prawie na pewno doprowadzi do upadłości przedsiębiorstwa w krótkim lub średnim okresie.

Jeśli firma che się ubiegać o fundusze na rozwój w ramach projektu ISR, musi dodatkowo spełniać jeden  poniższych warunków:

1. posiada struktury organizacyjne w co najmniej 2 województwach, a jego pracownicy wykonują pracę w ramach struktur organizacyjnych przedsiębiorcy znajdujących się w co najmniej 2 województwach, lub

2. nie otrzymał ani nie ubiegał się o pomoc z innych środków publicznych

w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą związanych z udziałem w usłudze.


Na co może liczyć zagrożony

Firmy zagrożone upadkiem w ramach projektu ISR otrzymają kompleksowe wsparcie doradcze, którego efektem będzie zbudowanie tzw. Planu Rozwoju. Plan Rozwoju wyznaczy kierunki działań naprawczych lub rozwojowych i obejmie m.in. obszary takie jak: marketing i sprzedaż; produkcja, technika i technologia; zasoby ludzkie; zasoby rzeczowe; zasoby finansowe; zasoby organizacyjne; zasoby informacyjne. Elementem Planu Rozwoju może być program outplacementowy, jeżeli konieczna okaże się restrukturyzacja zatrudnienia w przedsiębiorstwie. Wdrażanie Planu Rozwoju realizowane będzie zarówno poprzez świadczenie usług doradczych (np. prowadzących do opracowania strategii wprowadzenia na rynek nowego produktu) jak również szkolenia pracowników przedsiębiorstwa.

Nabór chętnych przedsiębiorstw do udziału w usłudze, której realizatorem będzie  WYG International Sp. z o.o.  rozpoczął się 7 października 2011 roku . Termin zakończenia naboru upływa 7 listopada 2011 r., przy czym formularze aplikacyjne muszą zostać złożone najpóźniej do dnia 28 października 2011 r.

Szansę na wsparcie ma 17 przedsiębiorstw:

•    2 mikroprzedsiębiorców;

•    2 małych przedsiębiorców;

•    8 średnich przedsiębiorców;

•    5 dużych przedsiębiorców.

Maksymalne wsparcie udzielone przedsiębiorcom wyłonionym do udziału w usłudze wyniesie 2 626 835,56 zł.

Więcej informacji o usłudze i naborze, w tym regulamin naboru, można uzyskać na stronie www.isr.parp.gov.pl

Źródło: PARP

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...