Możliwości rozwoju zawodowego dla studentów w branży telekomunikacyjnej – opis praktyki

Michał Lewczuk
rozwiń więcej
Marcin Machocki
rozwiń więcej
Telekomunikacja Polska, Orange i inne spółki Grupy TP od lat angażują się w inicjatywy pozwalające na budowanie wśród studentów wizerunku atrakcyjnych pracodawców. Podobnie jak wiele firm z rynku zewnętrznego, tak i Grupa TP obecna jest w ogólnopolskich konkursach, targach pracy, dniach kariery, publikacjach branżowych i studenckich.

W 2008 roku zrodził się pomysł przygotowania autorskiego programu, który skupiałby w sobie większość wymienionych wyżej inicjatyw. Potrzeba ta wpisywała się, z jednej strony, w działania employerbrandingowe firmy kształtujące wizerunek zewnętrzny oraz zaangażowanie pracowników, a z drugiej, w dążenie do zbliżenia świata nauki i biznesu. Wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem Zarządzania Kadrami przygotowany został program Twoja Perspektywa.

Autopromocja

Cel i założenia programu

Celem Programu Twoja Perspektywa jest zbliżenie świata nauki i biznesu poprzez rozwijanie u studentów umiejętności i kompetencji ważnych z punktu widzenia przyszłej pracy oraz pokazanie im możliwości rozwoju zawodowego w branży telekomunikacyjnej.

Program jest odpowiedzią firmy na wyzwania, jakie młodym ludziom stawia rynek pracy, równocześnie pomaga uczelniom w uzupełnieniu praktycznej wiedzy biznesowej. Dla firmy jest to możliwość pozyskania do pracy w firmie nowych i dobrze przygotowanych do zawodu młodych ludzi. Jest to unikatowy projekt tego typu w branży telekomunikacyjnej.

Twoja Perspektywa to program skierowany do studentów kierunków technicznych i ekonomicznych. Grupa TP organizuje go razem z Polskim Stowarzyszeniem Zarządzania Kadrami i Business for Society. Od października 2010 r. ruszyła III edycja (rok akademicki 2010/2011). Program składa się z czterech podstawowych elementów: warsztatów, konkursu, Programu Ambasadorskiego oraz płatnych praktyk w Grupie TP.

Wszechstronne warsztaty

Podczas 35 warsztatów prowadzonych przez praktyków oraz trenerów wewnętrznych Grupy TP na 13 uczelniach partnerskich studenci mają okazję poszerzyć swoją wiedzę zarówno z zakresu telekomunikacji (np. scenariusze rozwoju sieci optycznych, nowe trendy na rynku usług telekomunikacyjnych), informatyki (np. aplikacja Orange na iPhone/Android – od pomysłu do projektu) czy ekonomii (np. Invest or Not), jak i umiejętności miękkich, takich jak przygotowanie prezentacji, prowadzenie negocjacji. W I i II edycji warsztaty odbywały się na Uniwersytecie Warszawskim, Politechnice Warszawskiej, Łódzkiej, w Szkole Głównej Handlowej, Akademii Leona Koźmińskiego i Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych.

W obecnej odsłonie warsztaty prowadzone są dodatkowo na siedmiu nowych uczelniach, tj: Politechnice Gdańskiej, Śląskiej w Gliwicach, Lubelskiej, Poznańskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy i Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.

Wieloetapowy konkurs

Niezwykle ważną częścią programu jest ogólnopolski konkurs Twoja Perspektywa skierowany do młodych ludzi, których pasjonują nowoczesne technologie i ich zastosowanie w nowych obszarach biznesowych i codziennym życiu. Konkurs jest wieloetapowy i rozgrywany w trzech dziedzinach: telekomunikacja, informatyka oraz marketing i zarządzanie. Każdy student, który zarejestrował się poprzez stronę programu w terminie od 1 do 31 marca, otrzymał do rozwiązania 30-minutowy test on-line z wybranej dziedziny. Do półfinału zakwalifikowanych zostanie 30 studentów z najlepszymi wynikami (po 10 z każdej kategorii). Zadaniem półfinalistów będzie przygotowanie rozwiązania business case’u. W finale, który odbędzie się 27 maja w Warszawie, dziewięciu studentów (trzech z każdej dziedziny) prezentować będzie rozwiązanie zadania półfinałowego przed kapitułą konkursu. Spomiędzy finalistów wyłonionych zostanie pięciu laureatów, spośród których jedna osoba zdobędzie tytuł Zwycięzcy Konkursu. Podczas gali finałowej nagrodzeni zostaną również najbardziej aktywni Ambasadorzy Grupy TP.


Ruch Ambasadorski

Twoja Perspektywa to także Program Ambasadorski Grupy TP, który opiera się na ścisłej współpracy firmy z uczelniami za pośrednictwem Ambasadorów Grupy TP – studentów, wyłonionych według ściśle określonych kryteriów na partnerskich uczelniach. Rekrutacja studentów odbywała się za pośrednictwem Campus Recruitera (pracownik PSZK) oraz koordynatorów regionalnych programu (pracownicy Centrum Rozwoju Kompetencji w Regionach GTP). W III edycji Programu Ambasadorskiego uczestniczy 27 Ambasadorów Grupy TP z 13 uczelni objętych programem Twoja Perspektywa. Do zadań Ambasadorów GTP należy m.in. informowanie studentów o programie, Grupie TP, o najnowszych wydarzeniach na rynku telekomunikacyjnym, warsztatach organizowanych na uczelniach, praktykach, stażach i możliwościach rozpoczęcia pracy w spółkach GTP, a także o wielu innych ciekawych wydarzeniach.

Campus Recruiter

Campus Recruiter odgrywa rolę koordynatora Programu Ambasadorskiego oraz pierwszego punktu kontaktu z władzami uczelni, biurami karier oraz organizacjami studenckimi na partnerskich uczelniach. Zapewnia także obsługę logistyczną warsztatów oraz ich promocję na danej uczelni. Na uczelniach poza Warszawą zadania te wypełniają wyznaczeni koordynatorzy programu.

Moduł płatnych praktyk w Grupie TP wynika bezpośrednio z planów rekrutacyjnych oraz strategii biznesowej firmy. Płatne praktyki w wybranych obszarach spółek Grupy TP przeznaczone są dla finalistów i laureatów konkursu Twoja Perspektywa oraz Ambasadorów Grupy TP.

Korzyści i lekcje

W III edycji programu organizatorzy dotarli z konkursem do 2469 studentów z całej Polski. W warsztatach organizowanych na uczelniach partnerskich wzięło do tej pory udział około 600 studentów. Program Twoja Perspektywa to również budowanie zaangażowania pracowników. Łącznie w III edycji programu około 100 pracowników aktywnie włączyło się w realizację programu. Wzmocniona została także współpraca pomiędzy poszczególnymi obszarami w organizacji. Dobrym przykładem jest otwarcie Miasteczka Testowego na Politechnice Warszawskiej, podczas którego program Twoja Perspektywa wspierał Orange Labs.

Program Twoja Perspektywa pozwala na promocję spółek jako atrakcyjnych i odpowiedzialnych pracodawców, angażujących się w inicjatywy na linii firmy–sektor edukacji. Realizacja trzech edycji programu umożliwiła zbudowanie efektywnego kanału komunikacji ze studentami. Dzięki programowi zainteresowaliśmy ich życiem firmy i pobudziliśmy do działania – organizacja i promocja warsztatów oraz konkursu, utworzenie i administracja profilu na Facebooku czy też promocja programu na YouTube. Grupa TP uzyskała możliwość dotarcia do najzdolniejszych i najbardziej aktywnych studentów na kluczowych dla firmy kierunkach i uczelniach. Najlepszym z nich oferowane są praktyki oraz możliwości zatrudnienia w spółkach Grupy TP.


Kadry
Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

pokaż więcej
Proszę czekać...