Zawód: trener

Roman Rojewski
rozwiń więcej
„Zawód trenera – możliwości rozwoju i certyfikacji kompetencji trenerskich” to hasło konferencji przeprowadzonej w Krakowie przez Stowarzyszenie Konsultantów i Trenerów Zarządzania MATRIK. Spotkanie szkoleniowców i wykładowców, osób pełniących funkcję trenerów wewnętrznych i zewnętrznych, coachów oraz konsultantów z firm szkoleniowych było znakomitą okazją do wymiany doświadczeń i refleksji nad potrzebą profesjonalizacji zawodu trenera.

Krakowska konferencja była podsumowaniem projektu Szkoły Trenerów prowadzonej przez Stowarzyszenie MATRIK pt. „Profesjonalny trener – rozwój warsztatu szkoleniowego”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Autopromocja

Trener, czyli kto?

Chociaż zawód trenera czy konsultanta zarządzania nie został jeszcze wpisany do oficjalnej klasyfikacji zawodów obowiązującej w Polsce, to przecież od kilkunastu lat jest to faktycznie wykonywana usługa, odpowiadająca na potrzeby naszego rynku szkoleń. Kim jest trener zarządzania w warunkach polskiej gospodarki? Jakich kwalifikacji potrzebuje, jakie powinien mieć wykształcenie, jakimi zasadami etycznymi powinien się kierować. I wreszcie – czy trenerowi do funkcjonowania na rynku pracy niezbędny jest jakiś uznany certyfikat? Takie pytania były kanwą programu krakowskiego spotkania, a potrzeba i możliwości certyfikacji zawodu trenera zdominowały wystąpienia prelegentów i konferencyjną debatę.

Formalnoprawne aspekty pracy trenera zarządzania przedstawiła pani Nina Dragosz w wykładzie pt. „Trener freelancer, trener wewnętrzny, trener pracodawca”. Prelegentka i pokazała blaski i cienie tych trzech form funkcjonowania osób wykonujących zadania trenera. Oficjalnej kodyfikacji wciąż brak, a zawód trenera przyciąga ludzi z różnym przygotowaniem formalnym i z różnymi doświadczeniami.

Dziś zawód trenera w Polsce balansuje na granicy radosnej twórczości – mówiła Nina Dragosz. – Dlatego certyfikacja tej profesji staje się niezbędna.


Trener czy trenerka?

Wykład dr Joanny Heidtman pt. „Trener kobieta, trener mężczyzna – różnice pracy w kontekście płci” wzbudził sporo emocji, choć w konsekwencji nie podzielił zebranych na zwolenników i przeciwników modnego ostatnio „parytetu”. Być może dlatego, że uczestnicy obojga płci byli na sali w prawie doskonałej równowadze.

Doktor Heidtman w krótkim a znakomitym wykładzie dowiodła, że różnica płci wpływa na pracę trenera (trenerki) tylko w takim stopniu, w jakim jesteśmy wszyscy niewolnikami archetypów i stereotypów na temat społecznego statusu mężczyzny i kobiety w danej kulturze. Mniejsze znaczenie ma odmienność tzw. stylów komunikacyjnych mężczyzn i kobiet, bowiem bywają mężczyźni z domieszką kobiecego i kobiety z domieszka męskiego stylu porozumiewania się.

Ani Wenus, ani Mars nie decydują o tym, jakim kto jest trenerem – mówiła Joanna Heidtman. – Decydujące znaczenie ma charakter i styl pracy osoby prowadzącej szkolenie.

Teoria czy praktyka?

Dr Jarosław Orzechowski przedstawił przygotowane wspólnie z dr. Krzysztofem Brocławikiem wystąpienie pt. „Trener w biznesie, trener na uczelni. Różnica w pracy w kontekście instytucji”. Pokazując w dowcipny sposób mocne i słabe strony dwóch sposobów wypełniania roli prowadzącego – jednej opartej przede wszystkim na wiedzy teoretycznej, a drugiej na praktyce – doprowadził swój wywód do paradoksalnej konkluzji: „Nie ma nic bardziej praktycznego, niż dobra teoria”.

Podstawą pracy trenera jest rzetelna wiedza ekspercka – mówił Jarosław Orzechowski. – Dobra teoria zapewnia twardą i spójną podstawę oddziaływań szkoleniowych, ale pod warunkiem, że wystarczająco wyraziście przekłada się na praktykę.

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...