Jak kobieta powinna zadbać o swój wizerunek w pracy?

Stanisław Krajski
rozwiń więcej
Awansowałam ostatnio na kierownicze stanowisko w dużej organizacji. Zastanawiam się, jak powinnam się teraz ubierać, jakie dobierać dodatki, perfumy?

Dyrekcja jednego z amerykańskich banków doszła do wniosku, że największym jego problemem są niewłaściwe relacje z klientami. Bank wynajął specjalistyczną firmę, która po zainkasowaniu ogromnego honorarium rozpoczęła wielotygodniową analizę sytuacji i jej przyczyn. Przedstawiona ekspertyza zaskoczyła dyrektorów banku. Okazało się, że główna przyczyna nieprawidłowości tkwiła w... ubiorze pracowników, głównie kobiet. Ubierały się one w sposób, który można określić jako seksowny, niekiedy nawet wyzywający. Powodowało to, że klienci rozpraszali swoją uwagę, nie czytali dokładnie dokumentów, podpisywali je bez zrozumienia. Wszystko to negatywnie wpływało na komunikację, prowadzone negocjacje, wreszcie na ogólny wizerunek banku.

Autopromocja

Profesjonalizm przede wszystkim

Nauczeni tym i innymi podobnymi doświadczeniami specjaliści od etykiety biznesu doszli do wniosku, który przedstawiony był już w protokole dyplomatycznym i etykiecie towarzyskiej, że w sytuacjach oficjalnych, służbowych kobiety powinny tak dobierać swój ubiór, by były traktowane jak profesjonalistki oraz osoby z autorytetem. Przyjęto zaproponowaną już dawno przez Coco Chanel formułę mającą obowiązywać kobietę w pracy – „zero seksu”. Zasada ta miała prowadzić do podkreślenia człowieczeństwa i godności kobiety, uczynić ją istotą poważną, równą mężczyźnie. Mówiąc o elegancji kobiety, wymieniamy te kryteria, które spełniają kreacje Chanel: tradycja, skromność, najwyższa jakość. Takie podejście do sprawy pociągnęło za sobą wykluczenie z kobiecego stroju służbowego określonych zjawisk i elementów. Uznano za niedopuszczalne w pracy:

  • minispódnice,
  • prześwitujące i obcisłe stroje,
  • ubrania z odsłoniętymi ramionami,
  • ubrania w ostrych kolorach, kontrastowe zestawienie kolorów,
  • perfumy zawierające w swoim składzie afrodyzjaki i elementy odurzające (te, które wchodzą w skład perfum orientalnych),
  • kolorowe i rozpuszczone długie włosy,
  • ostry makijaż,
  • gołe nogi,
  • sandały, klapki i inne obuwie, w którym widać palce i pięty,
  • dużą ilość biżuterii,
  • bardzo długie paznokcie pomalowane na ostre kolory (czerwone, niebieskie, zielone).

Ubranie w zaleceniach etykiety biznesu

Podstawowe zasady to: cienkie rajstopy lub pończochy na nogach, buty z zakrytymi palcami i piętami, dobry stan odzieży i obuwia (bez załamań, zadrapań, dziur); zadbane paznokcie i włosy oraz dyskretny makijaż, mało biżuterii, delikatne perfumy tworzące pewien dystans, wykreowane specjalnie dla kobiet pracujących.

Dla personelu kierowniczego i sekretarek zaleca się:

  • dwuczęściowy kostium lub prostą sukienkę z marynarką w kolorach władzy (czarny, szary i kolory ciemne);
  • klasyczny, tradycyjny blezer damski, będący marynarką o swoistym kroju i najczęściej metalowych guzikach, czy, jak kto woli, typem żakietu; gdy założymy go do ciemnej spódnicy i połączymy z pastelową koszulą, będzie strojem bardzo formalnym; połączony z eleganckim spodnium zachowa ten sam charakter;
  • szmizjerkę – luźną, nieprzeciętą w pasie sukienkę całodzienną o prostym fasonie zapinaną na trzy, cztery guziki lub zapinaną na guziki od góry do dołu z wyłożonym kołnierzykiem, uszytą na wzór męskiej koszuli; może być z paskiem albo bez; z założenia skromna, ale pełna szyku.

W doborze ubioru obowiązuje stara zasada: orły są szare, papugi kolorowe. Im większa zatem władza, tym ciemniejsze i bardziej eleganckie, a więc klasyczne ubranie, ale i dodatki: torebka, aktówka, pióro, długopis (tylko do podpisywania faktur), etui do kluczy, komórka itd.

Dla niższego personelu zaleca się:

  • garsonkę, czyli dwuczęściową, często myloną z kostiumem, sukienkę o prostej, długiej bluzie oraz plisowanej lub wąskiej spódnicy z paskiem podkreślającym talię lub biodra,
  • prostą sukienkę – bliźniak lub
  • zestaw składający się ze spódnicy i bluzki.

Należy pamiętać jednak o tym, że zestaw składający się z bluzki i spódnicy (lub spodni) jest odbierany, jak wynika z przeprowadzonych badań, jako sygnał, że osoba, która go nosi, znajduje się najniżej w hierarchii służbowej, nie posiada wyższego wykształcenia, a jej profesjonalizm jest znacznie ograniczony.

Nic, co świeci

Ważnym elementem wizerunku kobiety w pracy jest biżuteria. Autorzy podręczników etykiety biznesu zalecają jedną, najwyżej dwie ozdoby. Powinny być one eleganckie, a więc skromne, klasyczne i najwyższej jakości. Nie wchodzi tu zatem w grę biżuteria duża z drewna, plastiku itp. oraz rzucające się w oczy żółte złoto i kolorowe kamienie. Najczęściej zatem zaleca się srebro i białe złoto oraz białe perły. Zadaniem biżuterii jest delikatne ożywienie ubioru. Niewłaściwe są zbyt długie naszyjniki, kolczyki, luźne bransolety. Najodpowiedniejsza biżuteria to krótki naszyjnik lub broszka, podkreślające osobowość i profesjonalizm.


Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...