Finansowanie studiów podyplomowych z Europejskiego Funduszu Społecznego

Aleksandra Berg-Koza
rozwiń więcej
Od lat czekasz na awans? A może szukasz nowej pracy? Chcesz dostać podwyżkę? Nie wiesz, jak udowodnić szefowi, że chcesz się rozwijać i jesteś otwarty na nową wiedzę? Warto zatem skorzystać z oferty tanich studiów podyplomowych dofinansowanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Program Operacyjny Kapitał Ludzki (PO KL) to jeden z sześciu ogólnopolskich programów operacyjnych. Jest największym w historii Unii Europejskiej programem współfinansowanym z Europejskiego Funduszu Społecznego. Nakłady ze środków publicznych na jego realizację wynoszą ogółem ponad 11,4 mld euro, w tym 9,7 mld euro z EFS. Polska przystąpiła do realizacji podstawowych zadań wynikających z odnowionej Strategii Lizbońskiej, m.in. do wdrożenia strategii uczenia się przez całe życie i dostosowania kształcenia do potrzeb rynku pracy. Program Kapitał Ludzki powinien pomóc w osiągnięciu tych celów, odpowiada bowiem na najważniejsze wyzwania Strategii Lizbońskiej i uwzględnia problemy i potrzeby polskiego rynku pracy.

Autopromocja

Celem głównym PO KL jest wzrost poziomu zatrudnienia i spójności społecznej. Cel ten będzie realizowany m.in. poprzez aktywizację zawodową, rozwijanie potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw i ich pracowników, podniesienie poziomu wykształcenia społeczeństwa, zmniejszenie obszarów wykluczenia społecznego oraz wsparcie mechanizmów efektywnego zarządzania w administracji państwowej.

W ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Poddziałanie 2.1.1 – Rozwój kapitału ludzkiego w przedsiębiorstwach Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) nadzoruje realizację ogólnopolskich projektów szkoleniowo-doradczych o charakterze otwartym, ponadregionalnych projektów szkoleniowo-doradczych o charakterze zamkniętym oraz projektów, w których kształcenie odbywa się w formie studiów podyplomowych. Celem wszystkich projektów jest podniesienie kwalifikacji przedsiębiorców i pracowników przedsiębiorstw.

PARP jest Instytucją Pośredniczącą II stopnia (Instytucją Wdrażającą) w procesie wdrażania działań II priorytetu PO KL. W wypadku projektów konkursowych do zadań PARP należy: przyjmowanie wniosków aplikacyjnych, dokonywanie wyboru projektów, podpisywanie umów o dofinansowanie, monitorowanie realizacji poszczególnych projektów, weryfikowanie wykorzystania środków przez beneficjentów czy sprawdzanie okresowych sprawozdań beneficjentów.


Dlaczego warto się uczyć

Celem działania, które w ramach PO KL realizuje PARP, jest podnoszenie i dostosowanie do wymogów gospodarki opartej na wiedzy kwalifikacji pracowników i przedsiębiorców.

Dlaczego akurat taki cel? Realizacja tego celu służyć ma zarówno wzmocnieniu konkurencyjności przedsiębiorstw, jak i zachowaniu istniejących miejsc pracy oraz równowagi pomiędzy elastycznością i konkurencyjnością a bezpieczeństwem zatrudnienia.

Wyzwania w zakresie zmian technologicznych zachodzące w świecie niosą ze sobą konieczność stałej aktualizacji wiedzy. Minęły już czasy, w których ukończenie studiów wyższych dawało zasób wiedzy wystarczający na całe życie. Odpowiedzią na dynamiczne zmiany zachodzące w gospodarce jest idea kształcenia ustawicznego, czyli uczenia się przez całe życie. Świadomość korzyści płynących z podnoszenia swoich kwalifikacji wśród pracowników przedsiębiorstw jest coraz większa i co roku rośnie liczba osób zainteresowanych podjęciem nauki na studiach podyplomowych.

Dotacje dla uczelni

Dotychczasowe doświadczenia wykorzystania możliwości finansowania szkoleń i podnoszenia kwalifikacji pracowników świadczą o potrzebie kontynuacji tych działań i zasadności prowadzenia dalszych edycji szkoleń i studiów podyplomowych dla kadr polskich przedsiębiorstw finansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Na początku każdego roku PARP ogłasza konkursy na dofinansowanie projektów w ramach Poddziałania 2.1.1 PO KL. Uczelnie wyższe zainteresowane zdobyciem środków unijnych na organizację studiów podyplomowych przygotowują wnioski o dofinansowanie i składają je do PARP w odpowiedzi na ogłoszony konkurs. Wszystkie projekty złożone w ramach konkursu są oceniane przez Komisję Oceny Projektów, której zadaniem jest wyłonienie najlepszych wniosków aplikacyjnych. Na dofinansowanie mogą liczyć te wnioski, które stanowią odpowiedź na faktyczne problemy, z jakimi borykają się pracownicy przedsiębiorstw, mają precyzyjnie określone cele, racjonalnie skonstruowany budżet oraz zapewniają możliwość zrekrutowania zaplanowanej liczby uczestników i sprawnej realizacji projektu.

W 2008 roku PARP dofinansowała 20 projektów studiów podyplomowych. W odpowiedzi na konkurs ogłoszony w bieżącym roku wpłynęło 171 wniosków. Nowe edycje studiów podyplomowych dofinansowanych przez PARP ruszą już w październiku. Maksymalny czas trwania projektu to 36 miesięcy.


Kto może skorzystać

Oferta skierowana jest do pracowników przedsiębiorstw oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Aby zapisać się na studia podyplomowe, nie potrzebne są skierowanie czy zgoda naszego pracodawcy. Sami decydujemy o tym, czy i na jakim kierunku chcemy studiować. Zgłaszając się na uczelnię, musimy jedynie potwierdzić fakt zatrudnienia w przedsiębiorstwie lub prowadzenia własnej działalności gospodarczej. W pierwszym przypadku zaświadczenie o zatrudnieniu w przedsiębiorstwie może wystawić dział kadr, w drugim przypadku wystarczy wpis do ewidencji działalności gospodarczej.

Czy to się opłaca

Opłata za udział w projekcie jest w znacznym stopniu pokrywana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. PARP finansuje do 80 proc. ceny studiów, a pozostałe 20 proc. musi zostać pokryte przez uczestnika studiów podyplomowych.

Jakie są efekty

W ramach poprzedniej perspektywy finansowej na lata 2004–2006 PARP nadzorowała realizację projektów w ramach Działania 2.3 Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwoju Zasobów Ludzkich (SPO RZL). Szkolenia i studia podyplomowe sfinansowane przez PARP w ramach SPO RZL przyczyniły się w bardzo dużym stopniu do spopularyzowania idei kształcenia się przez całe życie wśród pracowników, właścicieli i kadr zarządzających polskich przedsiębiorstw. Sektor usług edukacyjnych rozpoczął nowy etap swojego rozwoju dzięki funduszom europejskim.

W latach 2006–2008 PARP przeprowadziła 10 edycji kwartalnego badania uczestników szkoleń i studiów podyplomowych finansowanych w ramach Działania 2.3 SPO RZL. Wyniki uzyskane podczas badań pozwalają stwierdzić, że działania związane z rozwojem kompetencji pracowników przyczyniły się do poprawy efektywności zadań realizowanych przez nich na stanowisku pracy. Sukcesem programu jest to, że 57 proc. badanych przedsiębiorstw zanotowało poprawę w funkcjonowaniu firmy, a aż 70 proc. z nich widzi związek między podniesieniem efektywności a udziałem pracowników w szkoleniach i studiach podyplomowych. Zadowolenie z otrzymanych usług potwierdzają również sami uczestnicy – 85 proc. deklaruje, że wykorzystuje zdobytą wiedzę i umiejętności na stanowisku pracy, 97 proc. uznało, że udział w projekcie był przydatny z punktu widzenia ich kariery zawodowej, 37 proc. po zakończeniu udziału w projekcie otrzymało podwyżkę, a około pół roku po zakończeniu udziału w projekcie 12 proc. uczestników otrzymało awans na wyższe stanowisko.

Studia podyplomowe to inwestycja najlepsza, jaką każdy może sfinansować, bo jest to inwestycja w siebie. Z roku na rok rośnie liczba osób zainteresowanych podnoszeniem swoich kwalifikacji. Chętnych do skorzystania z dofinansowanych studiów jest zazwyczaj więcej niż miejsc. Dlatego trzeba trzymać rękę na pulsie i śledzić informacje o nowych edycjach studiów.

UWAGA

Lista projektodawców, którzy uzyskali dofinansowanie, jest dostępna na stronie www.parp.gov.pl. Aktualnych informacji o ofercie dofinansowanych studiów podyplomowych oraz szkoleń można szukać na stronie www.inwestycjawkadry.pl.

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...