Headhunterzy. Kim są?

Agencja Zatrudnienia KS Service
rozwiń więcej
Headhunterzy. Kim są? / Fotolia
Odnalezienie interesującego kandydata, a także właściwa ocena aplikacji na stanowisko pracy to nie taka prosta sprawa. Wielu pracodawców nie ma to czasu lub preferuje korzystanie z pomocy profesjonalistów w tej dziedzinie. Są nimi headhunterzy.

Headhunter zajmuje się bezpośrednim wyszukiwaniem kandydatów spełniających określone kryteria podane przez pracodawcę, z którym współpracuje. Ten proces przebiega w sposób utajniony i pozwala dotrzeć zarówno do aktywnych, jak i pasywnych kandydatów, a tym samym całego spektrum potencjalnych pracowników.

Autopromocja

Szczególnie przydatny wydaje się w przypadkach trudnych rekrutacji. Takie wymagają wyszukanie kandydata, którego umiejętności są rzadkie na rynku pracy, a tym samym należy liczyć się ze sporą konkurencją przedsiębiorstw poszukujących osób pod określony profil zawodowy. Analogicznie z pracownikami wysokiego szczebla, jak dyrektorzy, kierownicy, menagerowie, którzy niezwykle ostrożnie pochodzą do kwestii zmian pracy.

Polecamy produkt: Personel i Zarządzanie

Zazwyczaj do momentu pierwszego kontaktu z wybranymi kandydatami plany rekrutacyjne firmy nie są udostępniane publicznie, tak jak ma to miejsce w przypadku publikowania większości ogłoszeń. Headhunter uzyskuje informacje zwrotną od interesujących go kandydatów, bez podania nazwy przedsiębiorstwa, dla którego pracuje. Poufność jest zazwyczaj kluczowym wymogiem w warunkach takiej współpracy. Rekruter bada możliwości zmiany pracy przez kandydata, oceny względem obecnego miejsca pełnienia obowiązków, oczekiwań względem zarobków, nastawienia do nowych szans zatrudnienia, zakresu kompetencji, a także specyfiki osobowościowej.

W gestii jego umiejętności leży czy będzie w stanie w wiarygodny i nienarzucający sposób przekonać go do zmiany pracy. Najczęściej skuteczne okazują się argumenty finansowe, atrakcyjniejsze dodatkowe benefity, świadczenia, pewność zatrudnienia, bliskość pracy od domu oraz większe możliwości rozwoju zawodowego. Kandydatów wyszukuje na wiele sposobów. Korzysta z tworzonych przez siebie baz CV, aktywnie przegląda portale społecznościowe, umieszcza ogłoszenia w Internecie, rozwiesza je w miejscach, w których interesujący go kandydaci mogą bywać, a nawet kontaktuje się z konkretnymi osobami, dzwoniąc do firm, w których są zatrudnieni.

W tej branży najczęściej pracują absolwenci psychologii i socjologii, którzy mają za sobą szkolenia związane z HR. Doświadczenie wyniesione z pracy rekrutera lub doradcy personalnego jest na wagę złota. W tej dziedzinie szkolić się można zresztą całe życie. Najbardziej pożądanymi cechami u headhuntera są empatia, kontaktowość, rozbudowana umiejętność retoryki oraz inteligencja emocjonalna. Wynagrodzenie headhuntera zazwyczaj uzależnione jest od pensji na stanowisku, na które rekrutuje pracownika i wynosi od miesięcznej do kilkukrotnej pensji pracownika.

Autor: Paweł Drąg, KS Service

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...