Znajomość języków obcych a pozycja na rynku pracy i dochód przedsiębiorstwa

Joanna Niemyjska
rozwiń więcej
Znajomość języków obcych a pozycja na runku pracy i dochód przedsiębiorstwa. /Fot. Fotolia / ShutterStock
Znajomość języków obcych wpływa pozytywnie na pozycję kandydatów do pracy w procesie rekrutacji. Znajomość języków obcych wpływa nie tylko na pozycje na rynku pracy, ale i na wynagrodzenie pracownika, czy dochód przedsiębiorstwa.

Niestety kompetencje językowe Polaków są nadal dość ograniczone. Pomimo nauki języków obcych, która już do dawna jest ujęta w programach nauczania polskich szkół, wielu uczniów nie przykłada zbyt dużej uwagi do nauki tego przedmiotu. W efekcie absolwenci szkół średnich czy studiów nadal mają problem ze swobodnym porozumiewaniem się w języku obcym.

Autopromocja

Znajomość języka a wynagrodzenie

Badania prowadzone przez firmy monitorujące sytuację na rynku pracy wskazują, że osoby znające kilka języków obcych zarabiają więcej niż te, znające tylko jeden. Ważne jest również to, jakim konkretnie językiem posługuje się pracownik. Ponadto z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń 2012, przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak wynika, że ważna jest nie tylko znajomość języka obcego, ale również fakt posługiwania się nim na co dzień. Różnica w wynagrodzeniach osób znających np. język angielski może też wynikać ze stanowiska: szeregowy pracownik, biegle posługujący się wspomnianym językiem zarabia około 150 zł więcej, natomiast specjalista, dzięki tej umiejętności zyskuje już 600 zł miesięcznie do wypłaty. Im wyższe stanowisko, tym większe profity pracownik może czerpać z posiadanych kompetencji językowych.

Zobacz także: Jak szukać pracy w Internecie?

Nietypowy język – szansa czy strata czasu?

Coraz więcej osób w dzisiejszych czasach decyduje się na naukę nietypowego języka. Czy jest to spowodowane chęcią rozwoju zawodowego czy też to tylko rodzaj hobby? Wbrew pozorom okazuje się, że taka umiejętność może być przydatna, a nawet pożądania na rynku pracy. Sinologia czy filologia szwedzka? Przed takim wyborem stanęła jedna z użytkowniczek forum internetowego, która pisze: „Nie wiem, jaki kierunek wybrać, czy sinologię (język chiński) czy filologię szwedzką. Niby po chińskim jest dużo ofert pracy, bo język jest trudny i rzadki, ale sinologia jest na pewno na więcej niż trzech uczelniach w Polsce (…), więc automatycznie co roku więcej osób kończy sinologię niż szwedzki, gdzie ten kierunek jest tylko na dwóch uczelniach publicznych i na jednej prywatnej. Który kierunek daje lepsze perspektywy pracy?”.

Świadomy i dobrze przemyślany wybór języka obcego może pozytywnie wpłynąć na rozwój naszej kariery. Warto jednak przed dokonaniem takiego wyboru sprawdzić, jakie oferty pracy są aktualnie dostępne na rynku, jak również to, jakie perspektywy pracy, dzięki znajomości wybranego języka, będziemy mieć w przyszłości. Autorka przytoczonego posta słusznie zauważa, że warto zainteresować się także tym, ilu absolwentów co roku opuszcza mury uczelni jako absolwenci interesującego nas kierunku. Może się bowiem okazać, iż za kilka lat na rynku pojawi się wielu specjalistów ze znajomością języka , który wybraliśmy. Warto też, poza studiami filologicznymi, wybrać dodatkowo inny przedmiot, np. ekonomię. Dzięki temu będziemy mieli szansę na dostęp do większej liczby ofert pracy. W sytuacji, gdy np. negocjacje handlowe są prowadzone z krajami Bliskiego Wschodu, wydaje się, że znajomość j. angielskiego jest wystarczająca. Jednak warto zauważyć, że kontrahentom znającym rodzimy język swojego partnera biznesowego z pewnością łatwiej jest zaufać, jest on odbierany w pozytywny sposób. Taka sytuacja przynosi korzyści finansowe całej firmie.

Polecamy serwis: Szkolenia i rozwój

MSP a znajomość języków

Wiele małych i średnich przedsiębiorstw traci szansę na dodatkowe zyski ze względu na nieznajomość języków. To utrudnienie komunikacyjne nie pozwala im bowiem na nawiązywanie kontaktów biznesowych, zarówno z partnerami z krajów sąsiedzkich, jak również z całego świata. Bariera językowa w tym wypadku przekłada się na realne straty finansowe.

Pracodawcy, którzy dostrzegają potrzebę szkoleń w swoich firmach, powinni zwrócić uwagę na ważny aspekt. Warto kierować na szkolenie te osoby, które naprawdę chcą wziąć w nim udział, a zdobytą wiedzę wykorzystają w praktyce, czyli np. w kontaktach biznesowych, rozmowach z obcokrajowcami w biurze, przy realizacji nowego projektu o zasięgu międzynarodowym. Dzięki oddelegowaniu właściwych osób na szkolenie, które są przekonane co do jego wartości, inwestycja w szkolenie ma szansę zwrócić się pracodawcy bardzo szybko.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...