Jak poprawić skuteczność procesów rekrutacyjnych?

Małgorzata Kwiatkowska
rozwiń więcej
Jestem specjalistą ds. rekrutacji w średniej firmie i chciałbym poprawić skuteczność prowadzonych przeze mnie procesów rekrutacyjnych. Zależy mi na przyspieszeniu decyzji wyboru kandydata i skuteczniejszej jego ocenie, aby wybierać do naszej firmy najlepsze osoby.

Rekrutacja jest procesem złożonym, który ma na celu wyłonienie jak najlepszych pracowników, nie tylko posiadających odpowiednie kwalifikacje i umiejętności, lecz także mających odpowiednie predyspozycje do tego, aby być efektywnym i skutecznym na swoim stanowisku. Na sukces rekrutacji składa się wiele czynników; przede wszystkim doświadczenie i kwalifikacje osoby, która prowadzi proces rekrutacyjny i przeprowadza wywiady z potencjalnymi kandydatami. O sukcesie rekrutacji decyduje również sposób jej prowadzenia i umiejętność dotarcia do właściwych osób, a także zdolność właściwej oceny ich kwalifikacji.

Autopromocja

Po pierwsze, doświadczony rekruter

Doświadczony konsultant czy specjalista ds. rekrutacji potrafi zweryfikować umiejętności i kompetencje kandydatów podczas wywiadu rekrutacyjnego, wychwycić niespójności, jak również rozwiać wątpliwości, które wzbudzają jego podejrzenia. Znajomość konkretnej branży zwiększa potencjalnie szanse na dotarcie do najlepszych osób i właściwą ocenę kompetencji i umiejętności potencjalnych kandydatów. Jest to niezwykle istotne, zwłaszcza w przypadku określonych rodzajów stanowisk (np. stanowisk technicznych), gdzie potencjalni kandydaci powinni odpowiadać określonym „parametrom” i posiadać często bardzo specjalistyczną wiedzę z określonego obszaru.

Im dłuższa praktyka osoby oceniającej w tym zakresie, tym większe doświadczenie i wiedza, a zatem też większe prawdopodobieństwo, że osoba oceniająca w sposób właściwy będzie potrafiła zweryfikować potencjalnych kandydatów i dokonać właściwego wyboru.

Narzędzia oceny efektywności

Istnieją kompetencje, które trudno jest zweryfikować podczas wywiadu kompetencyjnego. Nawet jeśli spotkamy się z kimś kilkakrotnie, możemy nie być w stanie wychwycić i zweryfikować pewnych informacji lub tendencji, bądź też zwyczajnie nie potrafić ich odpowiednio zdiagnozować.

I tu z pomocą przychodzą testy psychometryczne, które zwiększają efektywność decyzji rekrutacyjnych. Testy psychometryczne stosowane w biznesie, w dużym oczywiście skrócie, mają na celu weryfikację, czy osoba posiada odpowiednie kompetencje i umiejętności oraz czy są one rozwinięte w wystarczającym stopniu, aby była ona efektywna i skuteczna w wykonywaniu swoich zadań.

Na rynku istnieje dużo różnorodnych testów/narzędzi do oceny kompetencji. Oczywiście, nie istnieje uniwersalny test/narzędzie, który weryfikuje wszystkie umiejętności czy cechy. Jak zatem wybrać najlepszy z nich? Po pierwsze, należy dokładnie zdefiniować, który obszar chcemy zbadać, jakie umiejętności i kompetencje chcemy zweryfikować.

Weryfikacja umiejętności analitycznych

Stosunkowo trudnym obszarem do weryfikacji podczas rekrutacji są np. umiejętności analityczne osoby ocenianej, czyli weryfikacja, czy i na ile sprawnie dana osoba jest w stanie dokonywać obliczeń, kojarzyć fakty i sprawnie dokonać analizy liczbowej, czy wyciągać logiczne wnioski na bazie danych liczbowych. Są na rynku dostępne testy numeryczne i werbalne (rodzaj testów psychometrycznych), które weryfikują, jak sprawna w obszarze analitycznym i werbalnym jest osoba badana. Pokazują one na skali, w jakim stopniu osoba badana umie logicznie analizować dane słowne i liczbowe. Testy werbalne sprawdzają umiejętność analizowania i wyciągania logicznych wniosków na podstawie informacji zawartych w tekście. Czy warto poddać takim testom osoby, które rozważamy w procesie rekrutacji? Tak, jeśli stanowisko, na które je rozważamy, wymaga od nich powyższych umiejętności. Pamiętajmy też, że wysokie wyniki w obszarze werbalnym i analitycznym mogą świadczyć o wysokim potencjale intelektualnym osoby badanej, a więc zdecydowanie przemawiają na jej korzyść.


Badanie predyspozycji osobowościowych

Drugim obszarem, który stosunkowo często poddaje się weryfikacji za pomocą testów psychometrycznych, jest obszar miękki, czyli tzw. predyspozycji osobowościowych. W tym wypadku za pomocą testów jesteśmy w stanie z dużym prawdopodobieństwem oszacować, jak będzie zachowywać się i funkcjonować osoba badana w określonych sytuacjach w środowisku pracy i w relacjach z innymi. I tutaj również przed badaniem istotne jest określenie cech osobowościowych kluczowych dla danego stanowiska, a test zweryfikuje i pokaże natężenie danej cechy na skali.

Cechy osobowościowe, które weryfikują testy psychometryczne, oparte są w większości na klasycznych teoriach psychologicznych (tj. teoria osobowości zawodowych Hollanda etc.). W zależności od stanowiska i funkcji cechy te mogą być mniej lub bardziej pożądane. O ile na przykład od menedżera wymaga się wysokich kompetencji w zakresie podejmowania decyzji czy samodzielności, o tyle od specjalisty czy asystenta niekoniecznie. I tak, jeśli chodzi o predyspozycje osobowościowe, testy weryfikują przykładowo takie cechy, jak: stopień i umiejętność nawiązywania relacji, nastawienie na współpracę z innymi, rozwiązywanie konfliktów, pewność siebie etc. Pomagają zdefiniować i zmierzyć określone cechy i oszacować, w jaki sposób osoba badana będzie funkcjonowała i zachowywała się w konkretnych sytuacjach. A przede wszystkim, jaki to będzie miało wpływ na jej efektywność i skuteczność w pracy.

Dopasowanie osoby do stanowiska

Dlatego też testy psychometryczne często uważane są za bardziej skuteczne w środowisku biznesowym niż testy psychologiczne, ponieważ potrafią nie tylko zdiagnozować, lecz także przełożyć wynik testu na opis tego, w jaki sposób osoba badana będzie funkcjonowała w środowisku biznesowym, czy posiada umiejętności, które pozwalają jej na efektywną realizację zadań i w jaki sposób będzie je wykonywała.

Niektóre testy psychometryczne pokazują również, czy w dłuższej perspektywie osoba badana będzie zainteresowana realizacją określonych zadań i pracą w danym obszarze, co jest bardzo istotne w kontekście rozwojowym pracownika. Z wielu badań empirycznych (głównie amerykańskich) wynika bowiem, że osoba, która nie deklaruje chęci pracy w określonym obszarze i – co więcej – nie ma ku temu odpowiednich umiejętności i predyspozycji, w dłuższej perspektywie nie będzie efektywna w realizacji swoich zadań. A zatem na podstawie testów jesteśmy również w stanie określić, w jakim obszarze, na jakim stanowisku osoba badana najlepiej wykorzysta swój potencjał i gdzie będzie najbardziej skuteczna (kontekst rozwojowy).

Trafność i rzetelność testu

Na sukces rekrutacji składa się wiele czynników, do których przede wszystkim zaliczyć możemy kwalifikacje i doświadczenie osoby prowadzącej proces rekrutacji, co z kolei ma ogromny wpływ na skuteczne dotarcie do dobrych kandydatów i efektywną diagnozę ich kompetencji. Testy psychometryczne są istotnym narzędziem uzupełniającym procesy rekrutacji i powinny być stosowane jako narzędzie wspierające decyzje rekrutacyjne. Przy wyborze testów przede wszystkim warto określić, co chcemy zdiagnozować, aby odpowiednio dobrać test do naszych potrzeb rekrutacyjnych. Ważna jest również trafność i rzetelność testu, czyli parametry testu, a także to, na ile test jest przystosowany do polskich realiów i aspektów kulturowych (normalizacja).

Kadry
Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się minimalny poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

pokaż więcej
Proszę czekać...