Jak zweryfikować prawdomówność kandydata podczas rozmowy rekrutacyjnej?

Katarzyna Borowczyk
rozwiń więcej
Jestem pracownikiem działu HR i jednym z moich obowiązków jest prowadzenie wywiadów kompetencyjnych z kandydatami aplikującymi do naszej firmy. Mimo kilkuletniego doświadczenia w pracy w obszarze HR czasami nie potrafię zweryfikować, czy kandydat mówi prawdę, czy może, przedstawiając swoją osobę i osiągnięcia w poprzedniej pracy, odrobinę koloryzuje. Jakie sygnały werbalne i niewerbalne, a także zachowania powinny wzbudzić moją czujność i stać się swojego rodzaju znakiem ostrzegawczym przed zatrudnieniem danej osoby?

Każdy z nas w sytuacji, gdy jego osoba ma podlegać ocenie, chce wypaść jak najlepiej. Nic więc dziwnego, że w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej kandydatom może zdarzać się nieco poprawiać swój wizerunek. Jednak konsultanci ds. rekrutacji, na co dzień zajmujący się weryfikowaniem doświadczenia i umiejętności, a także oceną kandydatów, powinni potrafić zachować zdrowy osąd, dzięki któremu wybiorą dla swojej lub klienta firmy najlepszą z aplikujących osób. Dokonanie właściwego wyboru może nam nieznacznie ułatwić obserwacja popełnianych przez osoby zaproszone na rozmowy kwalifikacyjne błędów wizerunkowych. W związku z powyższym, w czasie spotkań twarzą w twarz powinniśmy skupić się na tym, co poza samą przekazywaną treścią jest istotne w rozmowie kwalifikacyjnej.

Autopromocja

Zanim rozpocznie się rozmowa

O godzinie 10.00 miało odbyć się spotkanie z kandydatem aplikującym na stanowisko regionalego kierownika sprzedaży. Niestety, osoba zaproszona na rozmowę kwalifikacyjną spóźniła się 15 minut i zapomniała powiadomić telefonicznie o tym fakcie konsultanta. Po przybyciu kandydat niedbale rzucił recepcjonistce swoje nazwisko i rozparł się nonszalancko w fotelu. Przywitanie również nie wypadło dla niego zbyt pomyślnie, gdyż zapomniał przeprosić za spóźnienie i nie wytarł mokrej dłoni przed podaniem jej konsultantowi. Strój kandydata również pozostawiał wiele do życzenia. Nieodpowiedni krawat i brudne buty zrobiły nie najlepsze wrażenie. W rezultacie, kandydat na samym wstępie popełnił kilka błędów, które składają się na efekt pierwszego wrażenia. Jak taką osobę odbiera rekruter? Najczęściej jako słabo zmotywowaną, lekceważącą innych ludzi, nieszanującą ich czasu, a przy tym niedbałą. Pierwsze wrażenie naprawdę ma znaczenie i może pokazać nam stosunek kandydata do naszej oferty i pomóc nam dokonać wyboru.


Komunikacja werbalna

Badania pokazują, że w codziennej komunikacji 55 proc. informacji przekazujemy kanałem niewerbalnym, 38 proc. kanałem werbalnym (np. ton głosu), natomiast słowa to jedynie 7 proc. informacji przekazywanych naszemu rozmówcy. Oznacza to, że nasze słowa i ich właściwy dobór nie jest tak ważny, jak nam się wydaje. Jednak w czasie rozmowy kwalifikacyjnej słowa odgrywają bardzo istotną rolę, gdyż właśnie dzięki mowie i właściwie dobranym słowom możemy zaprezentować zakres naszych obowiązków, doświadczenia, przekazać podstawowe informacje na swój temat. Mowa zdradza również pochodzenie, zasób słownictwa, umiejętność ładnego wysławiania się w języku polskim.

Do najczęściej popełnianych przez kandydatów błędów wizerunkowych w komunikacji werbalnej możemy zaliczyć powtarzanie się, przejęzyczenia, przesadne gadulstwo i niezwracanie uwagi na osobę, z którą prowadzimy dialog. Jeśli rekruter zauważy, że kandydat wydaje się być niepewnym, opowiadając o swoim zakresie obowiązków, przekręca niektóre słowa, ucieka od głównego wątku, może zacząć się zastanawiać, czy kandydat nie mija się z prawdą. Brak spójności między tym, co mówi a informacjami, zawartymi w jego CV, również powinien wzbudzić czujność konsultanta. Kolejnym elementem, który może nas zastanowić, jest udzielanie krótkich odpowiedzi z serii „tak”, „nie”, „nie wiem”. Ukazują one, że stosunek kandydata do przedstawianej przez nas oferty lub do jego własnej pracy, jeśli o nią pytaliśmy, jest obojętny. Brak wyraźnego zaangażowania w to, co mówi, rozwijania własnych wypowiedzi może świadczyć, że nie jest zainteresowany ofertą.

Komunikacja niewerbalna

Niezwykle ważne w czasie rozmowy kwalifikacyjnej jest obserwowanie zachowania kandydata. Jego postawa, pozycja, mimika twarzy, kontakt wzrokowy, ułożenie rąk, wyraźna sprzeczność wypowiadanych słów i reakcji fizjologicznych to elementy, na których rekruter powinien skupić swoją uwagę. Często w czasie rozmowy pojawiają się pewne sygnały ostrzegawcze, takie jak niekontrolowane przez kandydata tiki, reakcje fizjologiczne. Na przykład w czasie jednej z rekrutacji nasz konsultant miał spotkanie z kandydatem, który prezentował na spotkaniu otwartą postawę, siedział nachylony do przodu, w pozycji wskazującej, że słucha drugiej osoby, również nie uciekał wzrokiem, kiedy odpowiadał na pytania. Jednak konsultanta zaniepokoiła reakcja kandydata na pytanie dotyczące powodu odejścia z poprzedniej pracy. W efekcie, zmienił pozycję, usiadł głębiej w fotelu, odsunął się od rekrutera. Częściej błądził wzrokiem po sali, nie czuł się pewnie, udzielając odpowiedzi. Inny przykład niewygodnego dla kandydatów pytania dotyczy oczekiwań finansowych. Dwa powyższe pytania można zaliczyć do najbardziej problematycznych, powodujących reakcje sugerujące, że dana osoba może mijać się z prawdą albo koloryzować.

Kreowanie się

Największym błędem wizerunkowym, uniemożliwiającym rekruterowi poznanie kandydata, jest nadmierne kreowanie siebie. Jest zrozumiałe, że osoba biorąca udział w rekrutacji chciałaby wypaść jak najlepiej w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Jednak często nieświadomie działa na własną niekorzyść. Wielokrotnie spotkaliśmy się z sytuacjami, gdy kandydaci, mimo, że nie mają pewnych cech charakteru, w trakcie rozmowy próbują nam udowodnić, że jest inaczej. Zdarza się zatem, że kandydat na co dzień powolny i flegmatyczny, w czasie rozmowy kreuje się na osobę dynamiczną. Dysponując testami kompetencyjnymi jesteśmy w stanie sprawdzić predyspozycje osób biorących udział w procesie rekrutacyjnym i dowiedzieć się, jak jest naprawdę.

Rzeczywiście typ osobowości powinien pasować do zakresu obowiązków. Trudno wyobrazić sobie kreatywnego ekstrawertyka w dziale księgowości. Natomiast przedstawiciel handlowy powinien m.in. lubić ludzi, łatwo nawiązywać kontakty i być elastyczny. Człowiek i jego charakter muszą być dostosowane do ścieżki zawodowej, a kreowanie się na kogoś, kim się nie jest, w momencie uzyskania danej posady może sprawić, że osoba będzie się źle czuła w nowej pracy.

Pamiętajmy jednak, aby nie być zbyt surowymi dla kandydatów. Każdy z nas inaczej reaguje na sytuacje stresowe, a taką jest przecież rozmowa rekrutacyjna. Ktoś czerwieni się lub poci w przypadku trudnych, niewygodnych pytań, ponieważ przywołują na myśl problemy i nieprzyjemne sytuacje, z którymi przyszło się zetknąć. Wiele z reakcji kandydatów może być zatem nieświadomych i niecelowych. Często wynika to choćby z faktu, że dana osoba jest nieśmiała i pokazuje więcej swoich atutów dopiero na kolejnym spotkaniu lub dopiero, gdy zacznie pracę. Musimy być gotowi również na taką ewentualność. Najważniejsze jednak jest stworzenie atmosfery poufności i zaufania na linii kandydat–rekruter, dzięki której możemy poznać kandydata bliżej, a przy okazji dowiedzieć się wiele o samym rynku.

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...