Rekrutacja do dużej firmy technologicznej – trendy 2024 [WYWIAD]

Emilia Panufnik
rozwiń więcej
rekrutacja 2024 trendy wyzwania hr nowoczesne technologie umiejętności organizacja zespół team pracownicy zatrudnianie zarządzanie / ShutterStock

Jak wygląda rekrutacja do dużej firmy technologicznej w Polsce? Jakie podstawowe umiejętności są wymagane, a jakie będą niezbędne w najbliższej przyszłości? Jak ważne jest obecnie budowanie marki pracodawcy? Co jest największym wyzwaniem w rekrutacji w 2024 roku? Na te i inne pytania odpowiada Magdalena Trzeciak, Manager ds. Personalnych w Hewlett Packard Enterprise Polska.

rozwiń >

Na temat rekrutacji w dużej firmie technologicznej redaktor Emilia Panufnik rozmawia z Magdaleną Trzeciak Manager ds. Personalnych w Hewlett Packard Enterprise Polska.

Autopromocja

 

Magdalena Trzeciak Manager ds. Personalnych Hewlett Packard Enterprise Polska

Rynek pracy kiedyś i dziś

Dzień dobry, na wstępie chciałabym zapytać o to, czy pamięta Pani jak wyglądał rynek pracy w Polsce, kiedy stawiała Pani na nim pierwsze kroki. Jak poszukiwało się wówczas pracy? Czy coś z tamtych czasów jeszcze zostało, czy mamy już zupełnie nowy obraz stosunków pracodawca-pracownik?

Otwarte w roku 2005 Centrum Usług Wspólnych Hewlett Packard Enterprise we Wrocławiu było jedną z pierwszych w Polsce placówek tego typu, obsługujących globalne procesy w międzynarodowej organizacji. Od tego momentu wiele się zmieniło, a w podobnych jednostkach różnych zagranicznych korporacji pracują dziś setki tysięcy Polaków – wg danych ABSL w sektorze nowoczesnych usług biznesowych pracuje ponad 400 tys. osób

Wspominam o tym dlatego, że pojawienie się w Polsce biur typu shared services center było katalizatorem zmian na rynku pracy. To właśnie tam szczególnie chętnie rozpoczynali swoje kariery świeżo upieczeni absolwenci studiów wyższych, trafiali do nich także specjaliści z zagranicy, których liczba zaczęła stopniowo rosnąć.

Jeśli zaś chodzi o sam proces poszukiwania pracy kiedyś a dziś – zmiany struktury demograficznej zrobiły swoje. W skali makro od lat 90-tych sukcesywnie spada liczba kandydatów, którzy przypadają na wolne stanowisko pracy. W niektórych branżach, jak choćby IT, problem z dostępnością specjalistów jest wyjątkowo widoczny. Dlatego firmy dużo bardziej starają się, by budować wizerunek dobrego, przyjaznego pracodawcy, który ma do zaoferowania znacznie więcej, niż tylko wynagrodzenie i podstawowe benefity (jak przysłowiowe „owocowe czwartki”). 

W HPE szczególny nacisk kładziemy na to, aby nasi pracownicy mogli bez stresu łączyć życie zawodowe z rodzinnym. Stąd wprowadzenie m.in. sześciomiesięcznego płatnego urlopu rodzicielskiego dla mężczyzn czy dodatkowych dni wolnych „Wellness Friday”, których celem jest ułatwienie dbania o swoje zdrowie czy samopoczucie.

Podstawowe umiejętności wymagane podczas rekrutacji

Ma Pani wieloletnie doświadczenie w branży HR. Czy może Pani ocenić, czy i jeśli tak to co jest dziś tak samo ważne jak było 5, 10, a nawet 15 lat temu? Co jest zawsze aktualne, wymagane albo stosowane?

Pewien zestaw umiejętności jest dzisiaj absolutnie niezbędny w zasadzie w każdej roli w ramach dużej organizacji. To przede wszystkim biegłość w obsłudze komputera (coś tak oczywistego, że kandydaci przestali umieszczać tę umiejętność w CV) czy znajomość języka angielskiego. Ale jeszcze kilkanaście lat temu wiele osób poszukujących pracy nie miało tych umiejętności.

Dzisiaj przez  wszystkie przypadki odmienia się pojęcie sztucznej inteligencji, znajomość narzędzi z tego obszaru coraz częściej pojawia się jako wymaganie w ogłoszeniach rekrutacyjnych. Mogę sobie wyobrazić, że za kolejnych kilka lat AI podzieli los „obsługi komputera” – korzystanie tej technologii będzie kwestią tak oczywistą, że rekruterzy przestaną o nią pytać.

Zmianie uległo również podejście do wykształcenia. Edukacja wyższa jest w Polsce łatwo dostępna, dlatego nawet w procesach rekrutacyjnych na stanowiska z niższych szczebli, zdecydowana większość kandydatów będzie mogła pochwalić się tytułem magistra. Bez takiego świadectwa znalezienie pracy biurowej może okazać się trudne.

Ale i tutaj są sektorowe wyjątki – wielu programistów to osoby bez ukończonych studiów kierunkowych, które kluczowe umiejętności zawodowe zdobyły na bootcampach. A w związku z ogromnym zapotrzebowaniem na specjalistów z tej dziedziny, taka metoda nauki często jest z perspektywy rekruterów wystarczająca.

Rekrutacja w dużej firmie technologicznej

Pracuje Pani w dużej firmie technologicznej. Jak wygląda rekrutacja w tego typu organizacjach? Kto się nią zajmuje – kameralna grupa zaufanych pracowników, ogromne działy do spraw rekrutacji, a może głównie stosuje się w tym zakresie outsourcing?

W naszym centrum usług wspólnych kładziemy nacisk przede wszystkim na role zaawansowane, dlatego nie prowadzimy masowej rekrutacji, a przyrost w naszej firmie dotyczy jakości stanowisk.

Choć nasze potrzeby są mocno sprofilowane, gdyż szukamy osób z określonym doświadczeniem i znajomością wybranego języka, kładziemy nacisk na przyciągnięcie i zatrzymanie najlepszych kandydatów. Robimy to poprzez pokazanie im naszej kultury organizacyjnej – czyli tego kim jesteśmy, jak pracujemy i jak traktujemy naszych pracowników, co z kolei też przynosi korzyści naszym klientom i partnerom.

Stawianie członków zespołu na pierwszym miejscu jest nieodzowną częścią naszego DNA. I takie właśnie podejście stosujemy dzisiaj w naszej strategii zarządzania talentami.

Rekrutacja wewnętrzna i nowoczesne technologie

Jakie są strategie rekrutacyjne w tego typu zespołach? Które trendy są Pani zdaniem szczególnie istotne w 2024 roku?

W naszej organizacji w wielu przypadkach staramy się obsadzić dane stanowisko w ramach rekrutacji wewnętrznej. To bardzo korzystne dla obu stron. Pracodawca otrzymuje osobę sprawdzoną, która dobrze zna firmę, a onboarding ogranicza się do detali związanych z danym stanowiskiem. Z kolei pracownikowi daje to szansę zdobycia nowych umiejętności, bez konieczności zmiany pracy i opuszczania organizacji, którą zna, i w której dobrze się czuje.

HPE, podobnie jak i inne firmy, doświadcza efektów zmiany środowiska biznesowego w kierunku zintensyfikowanej cyfryzacji. Szukamy więc pracowników, którzy z jednej strony mają konkretne kompetencje w obszarze swojej specjalizacji, a z drugiej – umiejętność używania nowoczesnych technologii. Rekrutowani eksperci w dziedzinach takich jak finanse, HR, czy marketing muszą wykazać się znajomością technologii i nowoczesnych narzędzi chociażby po to, by móc skutecznie przeprowadzić transformację cyfrową w swoich obszarach.

Media społecznościowe w procesie rekrutacji

Czy media społecznościowe to dobry kanał dla procesu rekrutacji?

Największy profesjonalny serwis społecznościowy, LinkedIn, stał się jedną z głównych platform z ofertami pracy. Z perspektywy rekrutera pozwala on nie tylko opublikować ofertę, ale też w łatwy sposób pozyskać pierwsze informacje na temat kandydata. To bardzo użyteczne narzędzie dla obu stron procesu.

Inne rodzaje serwisów społecznościowych mogą się sprawdzać w przypadku ofert dla studentów, którzy wzajemnie udostępniają sobie informacje na grupach tematycznych. Chętnie korzystają z nich także małe i mikroprzedsiębiorstwa o zasięgu lokalnym, poszukujące np. osób do pracy sezonowej. 

Rekrutacja przy pomocy sztucznej inteligencji

Czy w tym procesie sprawdza się sztuczna inteligencja?

Osobiście nie korzystałam jeszcze z rozwiązań rekrutacyjnych wykorzystujących taką technologię. Ale wyobrażam sobie, że w niedalekiej przyszłości będą one w stanie znacznie przyspieszyć proces analizy aplikacji i odnajdywania kluczowych informacji na temat kandydatów. Nie obawiałabym się jednak, że sztuczna inteligencja pozbawi rekruterów pracy – rozmowa 1:1 między ludźmi pozostanie decydującym stadium procesu.

Budowanie marki pracodawcy

Jakie elementy musi dziś zawierać oferta pracy, aby była atrakcyjna dla specjalistów? Czym pracodawcy oprócz wynagrodzenia przekonują talenty?

W tym przypadku to nie sama treść ogłoszenia jest kluczowa, a długofalowa strategia budowania marki pracodawcy. U jej podstaw leży doświadczenie obecnych pracowników i to, w jaki sposób wypowiadają się oni o firmie podczas rozmów z rodziną i znajomymi. Kulturę organizacyjną tworzy się latami, a składają się na nią nie tylko benefity finansowe czy pozafinansowe, ale też kwestie dotyczące różnorodności w miejscu pracy, szacunku do członków zespołu, akceptacji dla osób z różnych środowisk i o odmiennych cechach charakteru. 

My w HPE zbudowaliśmy taką silną markę, czego najlepszym dowodem są rozmowy rekrutacyjne, gdzie kandydaci sami z siebie mówią o tym, że słyszeli, że u nas „po prostu dobrze się pracuje”.

Specjalistyczne potrzeby firm technologicznych

Jakie są i w najbliższej przyszłości będą potrzeby w zakresie specjalistów w dużych firmach technologicznych?

Rozmawiałyśmy już o sztucznej inteligencji – dynamiczny rozwój tej technologii w ciągu ostatniego roku naprawdę odmienił rynek IT i dziś ciężko jest znaleźć w tej branży dużą firmę, która nie oferuje rozwiązań z obszaru AI. Zapotrzebowanie na specjalistów i ekspertów od tego typu technologii na pewno będzie rosnąć, nieproporcjonalnie szybciej od liczby dostępnych potencjalnych pracowników. Jednocześnie w sektorze IT nadal bardzo potrzebni są eksperci od spraw związanych z analizą danych, a także infrastruktury i rozwiązań dla chmury obliczeniowej.

Pamiętajmy jednak, że sam obszar specjalizacji to tylko jeden z aspektów branych pod uwagę w procesie rekrutacyjnym. W branży IT coraz bardziej istotnymi czynnikami decyzyjnymi są umiejętności miękkie, przede wszystkim komunikatywność i umiejętność pracy w grupie – tak kluczowe przy złożonych, długofalowych projektach.

Braki kadrowe głównym problemem 2024 roku

Jakie w 2024 roku są największe wyzwania w rekrutacji? Jak sobie z nimi radzić?

Skutkiem długofalowego trendu demograficznego jest to, że każdego roku na rynek pracy trafia mniej nowych osób, niż w poprzedzających latach. Rok 2024 pod tym względem nie będzie inny.

Problem ten jest szczególnie widoczny w branży IT, o którym wiele już mówiłam, ale braki kadrowe są wyraźne także w sektorze medycznym, transportowym, budowlanym i wielu innych.

Oczywistym rozwiązaniem jest zatrudnianie obcokrajowców – a od kilku lat Polscy pracodawcy sięgają nie tylko po pracowników z państw ościennych, ale też po osoby pochodzące z rozmaitych krajów Azji. Z kolei coś, co może przynieść doskonałe efekty w perspektywie długofalowej, to programy zachęcające dziewczynki do nauki przedmiotów ścisłych i do podejmowania studiów w tym obszarze. Kobiet na uczelniach technicznych jest wciąż bardzo mało, a jeśli będą one chętniej rozpoczynać karierę w branżach stereotypowo uznawanych za męskie, rekruterzy będą mieć do dyspozycji dużo szersze grono kandydatów. 

Bardzo dziękuję za rozmowę.
Redaktor portalu infor.pl Emilia Panufnik

Kadry
Komu przysługuje nagroda jubileuszowa. Jak ustalać jej wysokość i kiedy wypłacać?
09 maja 2024

Nagroda jubileuszowa jest świadczeniem charakterystycznym dla sfery budżetowej. Prawo do tego świadczenia mają urzędnicy państwowi, członkowie korpusu służby cywilnej, pracownicy samorządowi, nauczyciele. Wysokość nagrody jubileuszowej ustalana jest w zależności od stażu pracy i wysokości wynagrodzenia uprawnionej osoby.

Czy podczas choroby pracownika można rozwiązać z nim umowę o pracę?
09 maja 2024

Czy podczas choroby pracownika można rozwiązać z nim umowę o pracę? To zależy od okoliczności danej sprawy, ponieważ nie zawsze L4 chroni np. przed dyscyplinarką - rozwiązaniem umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia (i to zarówno z winy pracownika jak i bez jego winy) czy też przed rozwiązaniem z powodu upadłości czy likwidacji zakładu pracy. Poniżej szczegółowe wyjaśnienia.

Praca sezonowa szuka człowieka. Jest problem ze znalezieniem personelu na sezon letni
09 maja 2024

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez "Gazetę Wyborczą", hotelarze zmagają się z problemem znalezienia personelu na sezon letni. Mimo oferowania różnych benefitów, takich jak zniżki na studia, produkty firmowe, dofinansowanie zajęć sportowych, prywatną opiekę medyczną, dofinansowanie kursów i szkoleń, program rekomendacji pracowników oraz darmowe napoje i przekąski, firmy mają trudności ze znalezieniem zainteresowanych.

9 maja Dniem Europy - czy znasz 11 najważniejszych instytucji w UE?
09 maja 2024

9 maja jest Dniem Europy to święto pokoju i jedności w Europie. Upamiętnia on rocznicę wygłoszenia historycznej deklaracji Schumana, w której Robert Schuman przedstawił swoją wizję nowej formy współpracy politycznej w Europie, dzięki której wojna między narodami europejskimi stałaby się nie do pomyślenia. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska. Podpisana 9 maja 1950 r. deklaracja dała początek integracji europejskiej i współpracy na rzecz pokoju i jedności.

Ubezpieczenie zdrowotne w KRUS. Dla kogo, ile wynosi składka i kto musi ją opłacać?
08 maja 2024

Mimo spełnienia warunków do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym, nie oznacza to automatycznego korzystania ze świadczeń zdrowotnych. Osoba zainteresowana musi zgłosić się do ubezpieczenia w ciągu 14 dni, jeśli jest rolnikiem lub domownikiem. Dla członków rodziny rolnika, domownika oraz emeryta lub rencisty, termin wynosi 7 dni. Do zgłoszenia używa się specjalnego druku "Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego".

Wypowiedzenie umowy zlecenia 2024 - Infor.pl
08 maja 2024

Kiedy można wypowiedzieć umowę zlecenia? Czym jest ważna przyczyna przy rozwiązaniu umowy zlecenia? Czy obowiązują okres wypowiedzenia przy zleceniu - czy też można je rozwiązać "z dnia na dzień"? Poniżej szczegóły jak wygląda wypowiedzenie umowy zlecenia przez zleceniobiorcę oraz przez zleceniodawcę.

3000 zł kary dla pracodawcy za niezatrudnienie kandydata
08 maja 2024

Pracodawcy muszą liczyć się z odpowiedzialnością karną za niezatrudnienie kandydata do pracy z powodów wymienionych w art. 123 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Grzywna za dyskryminację przy nawiązywaniu stosunku pracy wynosi minimum 3000 zł. Na podstawie Kodeksu pracy osoba niezatrudniona może również dochodzić odszkodowania. W jakiej wysokości?

Czy premia wlicza się do minimalnego wynagrodzenia w Polsce w 2024 roku?
08 maja 2024

W Polsce minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosło w 2024 roku. Od stycznia wynosi 4 242 zł brutto, a od lipca będzie wynosić – 4 300 zł brutto. Ale czy premia pracownicza może uzupełnić wysokość wynagrodzenia do minimalnej płacy?

Kto jest chroniony przed zwolnieniem z pracy? Co z pracownikiem w wieku przedemerytalnym?
08 maja 2024

W Polsce, Kodeks Pracy oraz inne ustawy, takie jak ustawa o związkach zawodowych, zapewniają ochronę przed zwolnieniem dla wybranych grup pracowników. Do tych grup należą m.in. kobiety w ciąży, osoby w wieku przedemerytalnym, osoby korzystające ze zwolnień lekarskich oraz działacze związkowi.

Bezrobocie w kwietniu 2024 r.
08 maja 2024

Ile wynosi bezrobocie w kwietniu 2024 roku? Tak niskiego bezrobocia w kwietniu nie było od 1991 roku.

pokaż więcej
Proszę czekać...