Jak rekrutować przez internet?

Marta Krauze
rozwiń więcej
Niedawno rozpoczęłam pracę w firmie rekrutacyjnej. Jest to dla mnie duże wyzwanie, ponieważ posiadam niewielką praktykę. Do moich obowiązków na razie należy między innymi przygotowywanie ogłoszeń, a także wyszukiwanie kandydatów w bazie danych i innych dostępnych źródłach oraz selekcja nadchodzących aplikacji. Wiem, że internet może być bogatym źródłem danych na temat potencjalnych kandydatów. W jaki sposób najefektywniej wykorzystać to medium w mojej pracy?

Zwiększony dostęp do informacji na temat potencjalnych pracowników to istotna, ale niejedyna zaleta korzystania w pracy rekrutera z internetu. Medium to daje możliwości tworzenia nowych narzędzi, które mogą znacznie ułatwić i skrócić cały proces rekrutacyjny – od wystawiania ogłoszeń, poprzez samodzielne wyszukiwanie kandydatów, do otrzymywania aplikacji oraz selekcji kandydatów. Od kilku lat na rynku działają internetowe giełdy pracy oferujące swoim użytkownikom różne proste funkcjonalności. Korzystanie z nich przez specjalistów ds. rekrutacji zmienia styl i podnosi jakość ich pracy.

Autopromocja

Łatwo, szybko, sprawnie

Już na etapie wystawiania ogłoszeń w sieci rekruter korzystający z portali internetowych ma do dyspozycji wiele udogodnień. Zaletami są szybkość i wygoda użytkowania. Ogłoszenia mogą pojawić się w serwisie już chwilę po tym, jak zapadnie decyzja o zatrudnieniu pracownika. Dodatkowym ułatwieniem są szablony. Pozwalają one w taki sposób skonstruować ogłoszenie, aby podkreślić najważniejsze informacje z punktu widzenia kandydata, np. wymagania firmy czy oferowane warunki zatrudnienia. Istniejące wzory można w prosty sposób modyfikować za pomocą podstawowego edytora HTML bądź uatrakcyjnić, dodając elementy graficzne w nagłówku lub stopce ogłoszenia. Dzięki temu można stworzyć własny, niepowtarzalny wygląd ofert, który wyróżni ją na tle innych, oraz ułatwi kandydatom szybką identyfikację firmy.

Ważną cechą portali rekrutacyjnych jest możliwość indywidualizacji. Wiele oferowanych narzędzi jest od siebie niezależnych, dzięki czemu to użytkownik decyduje, które z nich i na jakich etapach rekrutacji będzie stosować. Na przykład odpowiedzi na ogłoszenia mogą być kierowane na określony adres e-mail bądź pojawiać się na koncie użytkownika. Wybierając pierwszą opcję, użytkownik kończy korzystanie z usług serwisu na etapie otrzymania aplikacji. Natomiast decydując się na drugie rozwiązanie, ma do dyspozycji kolejne narzędzia, dzięki którym szybko i sprawnie może segregować dokumenty nadsyłane przez kandydatów. Często kandydaci mogą odpowiadać na ogłoszenia znajdujące się w portalu za pomocą formularza aplikacyjnego on-line.


Rekrutacja bierna lub aktywna

Dzięki rozwojowi technik informacyjnych rekruter może dziś wybrać, który ze sposobów poszukiwania pracowników będzie najbardziej odpowiadał jego możliwościom oraz potrzebom. Podstawową metodą pozostaje nadal umieszczanie ogłoszeń w prasie oraz w sieci. Praktyka pokazuje jednak, że korzystanie z tradycyjnego modelu coraz częściej stanowi jedynie podstawę pracy specjalistów ds. rekrutacji. Wielu z nich decyduje się na poszukiwania aktywne, co zwiększa znacznie zasięg ich działań. W takim przypadku rekruterzy sami „wyławiają” kandydatów z sieci i z ofertą zwracają się do nich bezpośrednio. Dzięki tej metodzie mogą dotrzeć dodatkowo do osób zatrudnionych, ale niewykluczających zmiany miejsca pracy, jeśli tylko otrzymają ciekawą propozycję.

Dotrzeć do najlepszych

Również rekruterzy stosujący aktywną metodę poszukiwania pracowników znajdą w internetowych serwisach ogłoszeń rekrutacyjnych o pracę funkcjonalne i łatwe w obsłudze narzędzia, znacznie przyspiesząjące ich pracę. Portale rekrutacyjne budują własną bazę profili zawodowych, które zawierają wybrane informacje na temat umiejętności i doświadczenia potencjalnych kandydatów, a także ich preferencji zawodowych oraz miejsca zatrudnienia. Przeglądanie ich zasobów za pomocą prostej, intuicyjnej przeglądarki umożliwia szybkie odnalezienie osób spełniających wymagania i bezpośredni kontakt z nimi w celu złożenia oferty. Istnieją także mechanizmy regularnego powiadamiania o nowych użytkownikach, spełniających określone przez rekrutera wymagania.

Duży zasięg

Kolejną zaletą korzystania z internetu jest jego powszechność. Serwisy rekrutacyjne posiadają obecnie kilka milionów użytkowników i stają się coraz popularniejszą formą poszukiwania pracy. Zasięg danego ogłoszenia można dodatkowo zwiększyć poprzez jego publikację jednocześnie w kilku lokalizacjach i kilku branżach, jakich dotyczy dane stanowisko pracy.

W tym samym czasie internetowe giełdy pracy udostępniają swoje bazy ogłoszeń dużym portalom ogólnoinformacyjnym oraz wyspecjalizowanym tematycznie serwisom branżowym. Zamieszczają one na swoich stronach specjalne wyszukiwarki ogłoszeń o pracę. W ten sposób oferty mogą przeglądać także osoby, które nie korzystają jeszcze z portali rekrutacyjnych.

Postępująca internetyzacja społeczeństwa doprowadziła do powstawania nowego trendu na rynku rekrutacji. Internet stał się dziś głównym źródłem informacji na temat nowych miejsc pracy, a wirtualne giełdy pracy podstawową platformą komunikacji pomiędzy pracodawcami a potencjalnymi pracownikami. Kolejne pokolenia młodych ludzi wchodzących na rynek pracy nie będą już znały innej metody poszukiwania pracy. Serwisy rekrutacyjne będą się rozwijać, oferując coraz lepsze i bardziej nowoczesne narzędzia, a naturalną konsekwencją tego będzie całkowita rezygnacja z ogłoszeń prasowych oraz tradycyjnego pasywnego modelu poszukiwania pracowników.


Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...