Preferowani pracodawcy

Roman Rojewski
rozwiń więcej
Polscy specjaliści i menedżerowie z różnych branż najchętniej pracują w firmach, w których ceni się talenty, wytycza ścieżki kariery i stwarza możliwości rozwoju zawodowego. Wyniki badania Antal International dotyczące najbardziej pożądanych pracodawców pokazują, że większość organizacji, które znalazły się w rankingu stworzonym przez wyższą i średnią kadrę menedżerską, to nadal korporacje lub firmy międzynarodowe.

Antal International, międzynarodowa agencja specjalizująca się w rekrutacji specjalistów i menedżerów średniego i wyższego szczebla, zapytała składających aplikacje – głównie młodych menedżerów oraz absolwentów szkół wyższych – u którego z pracodawców obecnych na polskim rynku najchętniej podjęliby pracę. W badaniu „Najbardziej pożądani pracodawcy zdaniem specjalistów i menedżerów” przeprowadzonym w lipcu i sierpniu tego roku wzięło udział 1214 respondentów z całej Polski.

Autopromocja

Pod dobrą marką

W wyniku badania powstał swoisty ranking najpopularniejszych pracodawców z różnych sektorów rynku. Jako najbardziej pożądane miejsca pracy respondenci wskazywali najczęściej międzynarodowe koncerny, a także polskie firmy o znanych markach i utrwalonym wizerunku. W każdej z 12 branż wyznaczono po trzy najczęściej wskazywane firmy.

Przyjazne systemy

Wyniki badania pokrywają się z naszymi obserwacjami – mówił podczas prezentacji rankingu 24 sierpnia w Warszawie Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International. – Zagraniczne koncerny mają bardzo dobrą reputację wśród pracowników średniego i wyższego szczebla menedżerskiego. Ich atutem są przejrzyste ścieżki karier, motywacyjne systemy wynagradzania, duża oferta szkoleń.

Zarówno menedżerowie pragnący zmienić pracę, jak i absolwenci dopiero starający się o zatrudnienie na pierwszym miejscu stawiają reputację firmy i wartości, jakim hołduje. Menedżerowie i specjaliści przykładają zwykle dużą wagę do atmosfery pracy. Pod tym względem nie różnią się od pracowników niższych szczebli, którzy – mając możliwość wyboru pracodawcy – chętniej podejmują pracę w firmach przyjaznych pracownikom.

W polskich realiach takie warunki spełniają zwykle firmy międzynarodowe, o długiej historii i bogatym doświadczeniu, co znajduje potwierdzenie w rankingu Antal International – powiedział Andrew Samu, dyrektor Simplika Sp. z o.o., członek zarządu Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

Wraca rynek pracownika?

W obecnej sytuacji, kiedy polski rynek pracy wyspecjalizowanej powoli znów staje się rynkiem pracownika, dla pracodawcy bardzo istotne jest zachęcenie najlepszych kandydatów, aby zatrudnili się właśnie u niego. O przewadze konkurencyjnej decyduje w takim przypadku wizerunek firmy, przy tworzeniu którego muszą współpracować piony HR, PR i marketingu.

Jednym z działań mających na celu budowanie wizerunku dobrego pracodawcy jest polityka zarządzania talentami. Działania z tym związane kierowane są bezpośrednio do obecnych pracowników, jednak w perspektywie długofalowej ich pozytywne skutki wykraczają poza organizację.

Niezwykle ważne jest, aby zauważać i rozwijać talenty. To nie tylko motywuje menedżerów, lecz także przekłada się na wzrost satysfakcji z pracy ich podwładnych i – co za tym idzie – na wynik firmy – podkreślał Artur Skiba.

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...