Nabór kadry z Europy Wschodniej i Azji

Andrzej Korkus
rozwiń więcej
Polscy pracodawcy coraz chętniej zatrudniają cudzoziemców. Jak wynika z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, w ubiegłym roku w urzędach pracy zarejestrowano 156 tysięcy oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom – obywatelom Ukrainy, Białorusi i Rosji. Odpowiadając na potrzeby rynkowe, polskie agencje pracy oferują usługę rekrutacji pracowników ze Wschodu.

Rekrutacja cudzoziemców powoduje obniżenie kosztów kadrowych nawet o 40 procent, co w dobie spowolnienia gospodarczego może decydować o dalszym przetrwaniu firmy na rynku.

Autopromocja

Nieuzasadnione obawy

Od ostatecznego zatrudnienia obcokrajowca polskiego pracodawcę często odwodzi skomplikowana procedura formalnoprawna związana z rekrutacją oraz brak gwarancji, że pracownik rzeczywiście będzie posiadał odpowiednie kompetencje. Rozwiązaniem tych problemów jest korzystanie z usług profesjonalnej agencji pracy rekrutującej pracowników zza wschodniej granicy, która dopełni formalności związanych z wizami i pozwoleniami na pracę.

Liberalizacja prawa

Zauważając potencjał i odpowiadając na popyt na pracowników ze Wschodu, polski ustawodawca znacznie zliberalizował przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców z Ukrainy, Rosji i Białorusi w Polsce. Od 1 lutego 2008 roku mogą oni pracować w naszym kraju bez zezwolenia na pracę przez sześć miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy we wszystkich sektorach gospodarki. Wcześniej mogli być zatrudnieni w ten sposób tylko przez trzy miesiące. Ponadto uzyskanie pozwolenia na pracę również dla pracowników z Azji jest obecnie dużo mniej skomplikowane i tańsze. Polscy przedsiębiorcy, decydując się na rekrutację cudzoziemców, zatrudniają na początku niewielkie grupy. Szybko zauważają jednak ich potencjał, gdyż po okresie próbnym ponad 80 proc. z nich zwiększa liczbę zatrudnionych.*

Procedury formalnoprawne

W zależności od okresu, na jaki pracodawca zamierza zatrudnić pracownika ze Wschodu, musi zastosować jedną z dwóch obowiązujących procedur – uproszczoną lub standardową.

Do sześciu miesięcy

W przypadku zatrudnienia na czas maksymalnie sześciu miesięcy wystarczy zastosować się do uproszczonych zasad. Pracodawca wydaje oświadczenie o zamiarze zatrudnienia, w którym wpisuje nazwisko konkretnego pracownika ze Wschodu i składa je w powiatowym urzędzie pracy. Zatwierdzony przez Urząd wniosek przyszły pracownik dołącza do wniosku wizowego. Po otrzymaniu wizy osoba może już legalnie rozpocząć pracę w Polsce.

Powyżej sześciu miesięcy

W przypadku zatrudnienia pracownika na okres dłuższy niż sześć miesięcy procedura jest znacznie bardziej skomplikowana. Wydawanie zezwolenia na zatrudnienie cudzoziemca w Polsce przebiega dwuetapowo: w pierwszym etapie pracodawca otrzymuje przyrzeczenie zezwolenia, które stanowi dla cudzoziemca podstawę do ubiegania się o dokumenty legalizujące pobyt na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w związku z wykonywaniem pracy; w drugim etapie, następującym po uzyskaniu dokumentu legalizującego pobyt, wydawane jest cudzoziemcowi zezwolenie na wykonywanie pracy na terytorium Polski.

Warunkiem zatrudnienia cudzoziemca zza wschodniej granicy jest udowodnienie przez pracodawcę, że na dany wakat nie można znaleźć obywateli polskich lub obywateli z innych krajów Unii Europejskiej. W tym celu należy złożyć do urzędu pracy wniosek o „zgłoszenie wolnego miejsca zatrudnienia”, do którego należy dołączyć pismo zawierające prośbę o wydanie opinii w sprawie wniosku.

Na decyzję urzędu pracy potwierdzającą brak kandydatów na oferowane stanowisko czeka się do dwóch tygodni. Pracodawca rozważający zatrudnienie pracowników ze Wschodu powinien zatem jak najszybciej złożyć taki wniosek, tym bardziej że nie są z tym związane żadne opłaty. Po uzyskaniu opinii lub bezpośrednio po złożeniu wniosku przedsiębiorca powinien zgłosić się do dowolnej agencji pracy w celu omówienia wymagań dotyczących pracowników i warunków współpracy. Następnie agencja pracy rozpoczyna dobór i selekcje kandydatów, których pracodawca może, lecz nie musi, zaakceptować. Po uzgodnieniu listy osób, które zamierza zatrudnić, pracodawca składa do urzędu pracy pisemny wniosek o wydanie przyrzeczenia wydania zezwolenia na pracę dla cudzoziemców. Należy także przygotować dokumentację dla urzędu wojewódzkiego, który ostatecznie wydaje decyzję o przyzwoleniu na pracę dla konkretnego pracownika. Sytuacja staje się znacznie prostsza, jeżeli przyszły pracodawca współpracuje z agencją pracy – wówczas cały ciężar dopełniania procedur spoczywa właśnie na niej. Oprócz złożenia i pozyskania dokumentów w urzędzie pracy i urzędzie wojewódzkim, agencja pozyska także zezwolenia na pracę dla cudzoziemców. Rola pracodawcy zawęża się wyłącznie do dostarczenia agencji niezbędnych dokumentów.


Na budowie i w sadzie

W związku z kryzysem niemal wszystkie przedsiębiorstwa poszukują oszczędności. Pracowników zza wschodniej granicy zatrudnia się w następujących branżach:

  • budownictwo mieszkalne i przemysłowe – cieśle, zbrojarze, murarze, malarze, pracownicy od robót wykończeniowych, pracownicy ogólnobudowlani itp.;
  • budownictwo dróg i mostów – pracownicy ogólnobudowlani;
  • produkcja – spawacze, elektrycy, ślusarze, monterzy, pracownicy ogólnoprodukcyjni;
  • rolnictwo – sadownicy, traktorzyści, pracownicy fizyczni do pomocy w gospodarstwach rolnych;
  • przemysł lekki – szwaczki;
  • transport – kierowcy TIR, kierowcy autobusów, kierowcy busów;
  • gastronomia – kucharze, pomocnicy kucharzy, kelnerzy;
  • szkolnictwo – nauczyciele języków obcych;
  • farmacja.

Współpraca z agencją pracy

Usługa rekrutacji pracowników ze Wschodu oferowana przez agencje pracy polega na kompleksowej rekrutacji i wielostopniowej selekcji kadr zgodnej z wymaganiami klienta. Po akceptacji kandydatów przez przyszłego pracodawcę agencja pracy przygotowuje wszystkie potrzebne dokumenty – wizy i pozwolenie na pracę, a następnie organizuje przyjazd nowych pracowników do docelowego miejsca pracy. Wówczas rozpoczyna się dwutygodniowy okres próbny pracownika, podczas którego klient może sam sprawdzić kwalifikacje pracownika. Po okresie próbnym klient zatrudnia pracowników na ustalonych wcześniej z agencją zasadach. Pracownicy podlegają reżimowi polskiego prawa pracy. Przez cały okres trwania umowy agencja pracy zapewnia pomoc prawną w zakresie zatrudniania obcokrajowców oraz w przypadku niezadowolenia z pracowników – ponosi ciężar kolejnej rekrutacji.

Korzyści ze współpracy z agencją pracy

Poza wspomnianymi już ułatwieniami w zakresie formalności wizowych i uzyskiwania pozwoleń na pracę, współpraca z agencją pracy przy rekrutacji pracowników ze Wschodu niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim klient agencji może mieć pewność, że pozyskani pracownicy będą spełniać jego wymagania – agencja odpowiada i gwarantuje dobór doświadczonych i wykwalifikowanych osób. Na życzenie klienta agencja wynegocjuje warunki płacowe oraz socjalne z pracownikami, zorganizuje przyjazd pracowników do Polski i wdroży ich w działalność firmy. Agencja może także zorganizować wyjazd przedstawiciela firmy klienta do wybranego kraju Europy Wschodniej w celu weryfikacji procesu rekrutacji.

Podstawowymi benefitami współpracy z agencją są zatem:

  • oszczędność czasu – uniknięcie uciążliwych formalności oraz sprawna rekrutacja;
  • oszczędność środków finansowych – elastyczne formy współpracy prowadzące do zmniejszenia kosztów pracowniczych aż o 40 procent;
  • stały dostęp do informacji na temat postępów rekrutacji;
  • gwarancja jakości personelu;
  • szeroka gama możliwości zatrudnienia pracownika – od prostej rekrutacji, przez leasing pracowniczy, aż po outsourcing.

Korzystając z usług agencji pracy, pierwsze koszty klient ponosi dopiero w momencie zatrudnienia nowych pracowników. Agencje często oferują preferencyjne systemy płatności uzależnione od liczby i kwalifikacji rekrutowanych pracowników. Płatność może być rozłożona na miesięczne raty, płatne pod koniec miesiąca lub raty w wysokości jednej pensji netto pracownika, uiszczane po okresie próbnym oraz po trzecim miesiącu pracy pracownika ze Wschodu.

 

PRZYPIS

* Dane na podstawie wywiadów z klientami agencji EastWestLink.

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...