Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw - raport

Agencja Zatrudnienia KS Service
rozwiń więcej
Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw - raport/ Fot. Fotolia / Fotolia
Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia jest cyklicznym badaniem, mierzącym intencję pracodawców odnośnie kwestii zwiększenia lub zmniejszenia kadry pracowniczej w swoich oddziałach. Raport dla naszego kraju jest niezmiennie optymistyczny.

Badanie jest bardzo szanowane na całym świecie i rokrocznie bierze w nim udział ponad 65 tysięcy pracodawców z około 40 państw. W naszym kraju, do najnowszego barometru, przebadanych zostało 752 osób. Uczestnicy odpowiedzieli na pytanie: „Jakie są przewidywania dotyczące zmian w całkowitym zatrudnieniu firmy w Pani/Pana oddziale w ciągu trzech miesięcy, od początku października do końca grudnia 2016 r., w porównaniu do obecnego kwartału?”.

Autopromocja

15% firm zwiększa zatrudnienie

Zastosowany w raporcie parametr „prognoza netto zatrudnienia” to wyrażona w procentach różnica pomiędzy liczbą pracodawców przewidujących wzrost całkowitego zatrudnienia a liczbą pracodawców deklarujących spadek całkowitego zatrudnienia w ich oddziale w najbliższym kwartale. Uzyskany wynik to prognoza netto zatrudnienia. Tym samym, w czwartym, trwającym właśnie, kwartale naszego roku zwiększenie zatrudnienia planuje 15% przebadanych firm, 75% nie zamierza nic zmienić, natomiast 7% przewidywało redukcję etatów. Co ciekawe, we wszystkich regionach Polski panuje w materii zatrudnienia optymistyczne nastawienie pracodawców. Najkorzystniejsza sytuacja panuje na południowym zachodzie, gdzie zwiększenie etatów deklarowało 16% respondentów, a także w regionie wschodnim i północno-zachodnim. Odpowiednio 12 i 11%. Najmniej korzystnie jest w Polsce południowej, 6%, oraz północnej – 5%.

Polecamy produkt: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Polska w czołówce

Nie mamy też czego się wstydzić w porównaniu z Europą. Pod względem łatwości znalezienia zatrudnienia w ostatnich trzech miesiącach tego roku Polska zajmuje czołowe miejsce wśród krajów europejskich. Ustępujemy jedynie Irlandii, 12%, oraz Bułgarii, Węgrom, Słowenii i Rumunii, które uzyskały jedenastoprocentowy wynik. Najsłabsze rezultaty zostały odnotowane w krajach, w których najbardziej dynamiczny rozwój rynku pracy przybiegł na poprzednie lata – Belgii, Finlandii, Szwajcarii i Włoszech. Niewiele lepiej jest w Szwecji, Francji, Holandii i Austrii. Można wręcz pokusić się o tezę, że mniejsza aktywność zatrudnienia w tych państwach, w perspektywie lat, może spowodować zbliżenie poziomu łatwości zatrudnienia pomiędzy większością krajów europejskich. Czy również w kwestii zarobków? Na to, właśnie, liczymy, choć aktualnie pensje nie idą w parze z dynamicznym wzrostem zapotrzebowania na pracowników.

Najgorzej w energetyce

Prognoza netto jest dodatnia w dziewięciu sektorach gospodarki. Największe perspektywy są przed branżami produkcji przemysłowej, której wskaźnik wyniósł aż 19%. Niewiele gorzej jest w logistyce i komunikacji oraz transporcie, które uzyskały 15%, a także w budownictwie. Jedyną branżą, która uzyskała wynik minusowy, więc wszystko wskazuje, że w niej czeka pracowników redukcja etatów, to energetyka / gazownictwo / wodociągi. Uzyskana nota to minus 4%.

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...