Jak skutecznie motywować pracowników

Agencja Zatrudnienia KS Service
rozwiń więcej
Jak skutecznie motywować pracowników / Fotolia
Czy w chwilach stresu i przemęczenia zdarzyło ci się wątpić w sens wykonywanej przez siebie pracy? To niepozorne pytanie, drobna ekspresja Twoich emocji, nie powinno pozostać pytaniem retorycznym. Odpowiedź na nie jest niezwykle ważna, w dodatku nie tylko dla ciebie - winna być także istotna dla twojego pracodawcy.

Motywacja. Ku chwale kreatywności!

Nie jest tajemnicą, że największą rolę w prosperowaniu przedsiębiorstwa czy też instytucji, odgrywają pracownicy - ich kompetencje, kreatywność, pracowitość, gotowość do podejmowania nowych wyzwań. Jednak wykorzystywanie tych zdolności jest niemożliwe bez istnienia nadrzędnej, decydującej siły sprawczej - motywacji. Od niej i od jej rodzaju zależeć będzie w jakim stopniu pracownik wykorzysta swoje umiejętności, co w ogromnym stopniu przełoży się nie tylko na jego efektywność, ale także na atmosferę w miejscu pracy.

Autopromocja

Motywacja zewnętrzna i motywacja zewnętrzna

Niemal każdy z nas z łatwością może przywołać z pamięci naukę ulubionego przedmiotu z czasów szkolnych, uczęszczanie na interesujący kurs lub praktykowanie swojego hobby. Każda z tych czynności rozwijała nas, przynosząc często wymierne efekty w postaci nabywania nowych umiejętności. Jednak rzadko kiedy czuliśmy się podczas jej wykonywania znudzeni, przytłoczeni lub zestresowani. Działo się tak, ponieważ motywacja, która nami kierowała, była motywacją wewnętrzną.

Polecamy produkt: Personel i Zarządzanie

Motywacja ta pojawia się, kiedy samo wykonywanie czynności jest gratyfikacją. Oddajemy się konkretnemu zajęciu, bo wierzymy, że jest to potrzebne i ważne, wiąże się ściśle z naszymi kompetencjami, pozwala nam się uczyć, stanowi niemal przedłużenie naszej osobowości lub element wizerunku. Motywacja wewnętrzna sprzyja kreatywności, znacząco podnosi wydajność pracy, buduje przywiązanie pracownika do miejsca pracy.

Nieco odmiennym rodzajem motywacji jest motywacja zewnętrzna - nie jest ona nastawiona na proces, ale na cel. Nagrody wspierające proces motywacji są zewnętrzne i wymierne, mogą mieć np. charakter finansowy. Warto w tym miejscu wspomnieć, że brak kary również stanowi formę nagrody, motywację zewnętrzną będzie więc budować uniknięcie odebrania premii czy przeniesienia na niższe stanowisko. Nacisk na zewnętrzne metody pobudzania aktywności pracownika obniża jego motywację wewnętrzną, a zarazem jego efektywność. Osoba motywowana zewnętrznie z czasem zaczyna zwykle wybierać najłatwiejszą drogę do osiągnięcia celu i traci zainteresowanie rozwojem swoich kompetencji.

Zdrowa równowaga

Umożliwienie pracownikowi pojawienie się obu rodzajów motywacji jest najlepszą drogą do podniesienia jego zadowolenia z miejsca pracy. Warto o tym pamiętać już w procesie rekrutacji, wybierając pracowników potrafiących uzasadnić swoje zainteresowanie danym stanowiskiem. Warto również upewnić się, że pełnione przez nich obowiązki będą odpowiadać ich kompetencjom i zainteresowaniom oraz stworzyć im możliwość rozwoju poprzez uczestnictwo w szkoleniach i kursach. Nie można zapominać o docenieniu przejawów kreatywności, dając pracownikowi przestrzeń dla wprowadzenia indywidualnych sposobów rozwiązywania problemów.

I wreszcie: choć nagroda pieniężna z pewnością zostanie przez pracownika doceniona, nie można zapominać o werbalnych formach gratyfikacji, w postaci przejawianego przez pracodawcę zainteresowania pracownikiem i stosowanie pochwał. Postrzeganie pracownika jako indywidualnej jednostki, o zróżnicowanych potrzebach, w pewnością przyniesie pozytywne efekty.

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...