Jak ponownie polubić swoją pracę?

Joanna Kuzub
rozwiń więcej
Jak powonie polubić swoją pracę? /Fot. Fotolia / Fotolia
Gdy praca nas męczy i staje się udręką, należy zastanowić się nad jej zmianą. Czasami jednak wystarczą mniej radykalne rozwiązania, aby poczuć się lepiej. Co możemy zrobić, aby zmienić swój stosunek do wykonywanej pracy? Jak ponownie polubić swoją pracę?

Wiele czasu spędzamy w miejscu zatrudnienia, dlatego ważne jest, aby dawało nam ono satysfakcję. Praca powinna przynosić nie tylko korzyści materialne, ale przede wszystkim zadowolenie. Człowiek, który jest usatysfakcjonowany swoją zawodową działalnością, to człowiek zrealizowany.

Autopromocja

Koncentracja na pozytywnych aspektach dotychczasowej pracy

Na ogół łatwiej koncentrujemy się na rzeczach negatywach i znacznie dłużej je pamiętamy. Narzekając na pracę, bardzo szybko przychodzą nam też do głowy kolejne jej słabe strony. Warto jednak skupić się i spróbować wyszukać jej pozytywnych aspektów. Mało prawdopodobne jest, aby nasza praca składała się wyłącznie z samych negatywnych elementów, często to my sami, w sytuacji wypalenia zawodowego, utrwalamy to przekonanie.

Zobacz również serwis: Motywowanie

Tymczasem wystarczy pomyśleć o czymś pozytywnym i zastanowić się, czy nie jest to rekompensata dla obszarów, z których nie jesteśmy zadowoleni. Na przykład, jeśli według nas wynagrodzenie, które otrzymujemy jest za niskie a podwyżka pozostaje w strefie marzeń, to zastanówmy się, czy np. zgrany zespół, gdzie czujemy się komfortowo i zawsze możemy liczyć na dobre słowo oraz pomoc, w pewien sposób nam tego nie kompensuje?

Szansa na rozwój

Warto podchodzić do pracy jak do możliwości realizowania swojego potencjału, podnoszenia kwalifikacji, dążenia do awansu. Każdą pracę powinniśmy traktować jako szansę, a nie przeszkodę na swojej drodze zawodowej. Czym więcej sił będziemy wkładać w wykonywaną pracę, i swój rozwój, tym wyższy poziom satysfakcji osiągniemy. Oddanie się w wir pracy jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż oczekiwanie na koniec dnia.

Jeśli stanowisko, na którym pracujemy, nie odpowiada nam, na przykład z powodu braku możliwości rozwoju warto porozmawiać o tym z kierownictwem. Pracodawcy cenią aktywnych pracowników i jest duże prawdopodobieństwo, że jeżeli jest taka możliwość to zlecą nam inne zadania lub przy okazji awansu będą mieli na uwadze naszą kandydaturę.

Polecamy także: Zaangażowanie pracowników

Jeśli szef nie jest zadowolony z naszej pracy lub współpracownicy nas nie lubią, postarajmy się znaleźć przyczynę takiego stanu i ją wyjaśnić.

Powodów niechęci ze strony otoczenia może być wiele, czasem są tak drobne, że nawet nie zdajemy sobie z nich sprawy. Zdarza się, na przykład, iż wypełniając polecane zadania, popełniamy drobne błędy, które później nasz pracodawca lub współpracownik zmuszeni są poprawiać, a my, nie mając o nich pojęcia, uważamy krytykę za niesłuszną. Warto jest w takich sytuacjach prosić o wyjaśnienia, zamiast niepotrzebnie wpadać we frustrację.

Feng shui

Uporządkowane miejsce pracy wpływa na koncentrację oraz pozwala wydobyć energię twórczą. W związku z tym warto uporządkować swoje biurko: odpowiednio ustawić na nim rzeczy, zepsute przedmioty naprawić lub wyrzucić, zadbać o odpowiednie oświetlenie. Według zasad feng shui miejsce, w którym stoi biurko, jego kształt, kolor również mają wpływ na naszą pracę. Rady? Okno nie powinno znajdować się za naszymi plecami. Biurko powinno mieć kształt prostokąta lub kwadratu i być w odcieniach koloru brązowego. Jeśli praca polega na dokładności, powinno zajmować wschodnią część pomieszczenia, jeżeli na kreatywności – zachodnią.

Zadowolenie z pracy w sposób znaczący wpływa na jakość życia, nastrój oraz na zdrowie. Zatem warto na nowo polubić swoją pracę…

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Kadry
Rząd: 4-dniowy tydzień pracy obowiązującym prawem. Kiedy nowelizacja kodeksu pracy?
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...