Jak zwiększyć efektywność pracowników?

Marek Sylburski
rozwiń więcej
Jestem szefem HR w firmie zatrudniającej ponad 380 osób. Prezes postawił mi zadanie: opracowanie działań w celu zwiększenia efektywności naszych pracowników. Przechodzili oni w ostatnich latach cykl szkoleń z obszaru zarządzania sobą w czasie i organizacji pracy własnej. Kadra kierownicza brała udział w szkoleniach z zarządzania projektami, komunikacji, delegowania. Efekt jest taki, jaki jest. Dlatego zastanawiam się nad tym, co ma wpływ na efektywność osobistą. Co można jeszcze zrobić w tej sytuacji, w jakiej jestem?

Zapewne pojęcie efektywności z punktu widzenia zarządu różni się od pojmowania efektywności na poziomie kierowniczym i wykonawczym. Pracownicy zapytani o to, czy są efektywni, w ponad 90 proc. odpowiedzą, że tak! Być może niewielki procent osób odpowie, że nie, ale... Tutaj poznamy powody mniejszej efektywności leżące oczywiście poza pracownikiem – w otoczeniu, strukturze firmy, relacjach, w różnych brakach itp.

Autopromocja

Jako punkt odniesienia przy określaniu efektywności można przyjąć innych pracowników, bo ci efektywni robią więcej niż inni. Mamy więc efektywnych pracowników i tych „innych”, którzy w dużej mierze nie są efektywni, bo mogliby robić więcej i z lepszymi efektami.

Metoda prób i błędów

Gdy podejmujemy działanie, angażujemy się i nie zawsze osiągamy to, co zakładaliśmy. Czy mówimy o sobie, że jesteśmy nieefektywni? Gdy zupełnie brak efektów, czy też tak o sobie powiemy? Z pewnością nie, bo nawet wtedy zdobywamy doświadczenie, wyciągamy wnioski, jesteśmy mądrzejsi o doświadczenie. Dzięki temu możemy zmienić sposób działania i w efekcie osiągnąć cel. Edison wykonał około tysiąca prób, zanim stworzył żarówkę. Czy powiemy, że był nieefektywny? Działanie metodą prób i błędów jest jedną z naszych strategii postępowania. W efektywności osobistej chodzi przede wszystkim o to, aby tych prób i błędów było jak najmniej. Proponuję postrzegać efektywność osobistą jako umiejętność realizacji swoich celów (osobistych bądź zawodowych) przy optymalnym wykorzystaniu dostępnych zasobów.

Wpływ na efektywność osobistą

Pojęcie efektywności osobistej uległo radykalnej zmianie i nie sprowadza się już wyłącznie do wskaźników ilościowych. Komponentami efektywności osobistej może być np. koncepcja sześciu filarów, czyli:

  • umiejętność
  • otwartość na zmiany
  • kreatywność
  • umiejętność zarządzania sobą w czasie
  • zasoby wewnętrzne
  • asertywna komunikacja

Decydując się na podjęcie dalszych kroków w stosunku do pracowników (np. zorganizowanie szkolenia), dobrze jest zastanowić się nad pytaniami:

  • Jak mogą osiągnąć dany cel?
  • Po co mają go osiągnąć?
  • Co dalej, gdy już go osiągną?

Jak dojść do celu?

Odpowiedź na pytanie „Jak mogą osiągnąć dany cel?” zawarta jest w każdym filarze. Pierwszy to zbiór umiejętności definiowanych jako podstawowe kompetencje kierownicze, w tym przypadku tożsame z kompetencjami interpersonalnymi. Osiąganie celów wymaga planowania. Następny krok to organizowanie środków, zasobów lub działań umożliwiających do nich dostęp. Wewnętrzna motywacja to stan, w którym mamy energię i dostrzegamy wartość celu, znajdujemy uzasadnienie dla działania. Kontrola miejsca, gdzie się znajduję, w stosunku do tego, co zaplanowałem, umożliwia mi dokonanie korekty w moich działaniach. Szczególnie duże znaczenie ma planowanie. Błąd bądź niedokładność popełnione przy planowaniu towarzyszą nam przez cały proces realizacji celu (tak samo może się zdarzyć przy każdym kolejnym kroku). Cel często miewa formę „fasadową”, czyli zbyt ogólną, powierzchowną. Dobrze jest dobrze zastanowić się, co tak naprawdę chcę osiągnąć? Następnie – co chcę poprzez to osiągnąć? Uzyskamy odpowiedź, gdzie ostatecznie chcemy się znaleźć. Tam będzie się kryła silna motywacja wewnętrzna. Jest wiele metod określania celów, w mojej ocenia bardzo dobrze sprawdza się, wywodząca się z coachingu, metoda określania celów.

Stosunek do zmian

Następny filar to otwartość na zmiany. Po co nam superumiejętności, jeśli nie lubimy zmian i mamy trudności z ich zaakceptowaniem. W rzeczywistości jedynym stałym elementem w naszym życiu jest zmiana. Nasza wewnętrzna otwartość na nią to zmniejszanie lub eliminacja oporu wewnętrznego wobec zmian. W wielu przypadkach ten opór jest silniejszy od perspektywy korzyści, które zmiana może przynieść. Nie da się przejść przez życie (cechujące się ciągłą zmiennością), nie zmieniając się samemu.

Otwartość na zmiany może oznaczać gotowość do adaptacji w nowych uwarunkowaniach. Jest to tym łatwiejsze, im większą mamy świadomość nieuchronności zmian. Wybór zależy tylko od nas. Jeśli dokonamy pozytywnego wyboru, to będzie nam potrzebna kreatywność.


Odkryć kreatywność

To tylko kwestia czasu aż „lepsze” zastąpi „dobre”. Rutyna jest „dobra”, daje nam bowiem poczucie bezpieczeństwa, jest również przyzwyczajeniem się do sprawdzonych metod działania itp. Kreatywność jest „lepsza”, zwłaszcza w coraz bardziej konkurencyjnym i agresywnym środowisku. Zmusza do ciągłego odkrywania nowych dróg, polega na odkrywaniu nowych znaczeń w różnych dziedzinach życia, doświadczania i niekonwencjonalnym łączeniu ich ze sobą. Potrafi przesunąć granicę naszych możliwości. Małe sukcesy działają uskrzydlająco. Jeśli choćby w drobnej sprawie wyjdziemy poza nasze ramy myślowe, osiągniemy coś postrzegane jako „nieosiągalne” do tej pory, to nabieramy zaufania do samego siebie. To silna motywacja do następnych osiągnięć, rozwinięcia skrzydeł.

Efektywność a czas

Wiemy jednak, że pomimo naszej kreatywności nie uda nam się zarządzać czasem. Można za to zarządzać sobą w czasie, lub efektywniej wykorzystywać czas. Peter Drucker kiedyś powiedział: „Nie chodzi o to, aby robić wszystkie rzeczy we właściwy sposób. Chodzi o to, aby robić właściwe rzeczy”. Czas jest dobrem ograniczonym. Zrobienie wszystkich rzeczy nie jest już możliwe. Stąd dzielimy zdania na kategorie, nadajemy im priorytety, określamy wagi.

Określamy priorytety, nadajemy im wagę, ale wykonywanie ich w okresie obniżenia naszej sprawności psychomotorycznej to zmniejszanie efektywności działania. Dla wielu osób zmorą jest poczta elektroniczna. Wylewa się z niej fala problemów, spraw, zapytań, informacji itd. Rozwiązaniem jest analiza strumienia spraw, która pozwala szybko się uporać z tą „klęską urodzaju”. W zasadzie wymagana jest tutaj tylko jedna rzecz – konsekwencja w działaniu i przestrzeganie reguł kwalifikowania spraw. Uzyskujemy natychmiastowy efekt w postaci wyeliminowania kilkuset e-maili od kilkudziesięciu (w optymistycznym wydaniu) osób. Zaoszczędzamy czas na wyszukiwanie tego, co obecnie bardziej potrzebne.

Zasoby wewnętrzne

Poprzez zasoby wewnętrzne możemy rozumieć naszą energię wewnętrzną, motywy działania, preferencje do działania, samodyscyplinę, posiadaną wiedzę i wartości wewnętrzne. Są ze sobą integralnie powiązane, silnie na siebie oddziałują. Deficyt w którymkolwiek zasobie obniża skuteczność działania. Brak samodyscypliny czy deficyt w obszarze wiedzy dają w efekcie niższą efektywność osobistą. Dobrymi narzędziami, które pozwalają uzupełniać bądź rozwijać te zasoby, są poziomy neurologiczne opisane przez Roberta Diltsa*. Według niego nasze funkcjonowanie można opisać w różnych obszarach, które noszą nazwę poziomów Diltsa. Są to:

  • środowisko, w którym funkcjonujemy, to na co reagujemy, inni ludzie,
  • zachowania, czyli jakie działania są dla nas typowe,
  • umiejętności, czyli strategie postępowania, zdolności używane przez nas w życiu,
  • przekonania i wartości, czyli kryteria wpływające na nasz pogląd o świecie i innych,
  • tożsamość, czyli kim jestem?
  • misja odpowiadająca na pytanie: po co to robię?
  • duchowość mówiąca o naszej egzystencji, wyjaśniająca dlaczego tu jesteśmy.

Model poziomów Diltsa może służyć do podejmowania decyzji dotyczących zmian zarówno organizacyjnych, jak i osobistych. Jest on użyteczny przy poszukiwaniu możliwych rozwiązań problemów. Z wymienionych poziomów możemy też uzupełniać deficyty w naszych zasobach wewnętrznych. Jest to narzędzie często stosowane w coachingu. Coach wraz z coachowanym eksplorują wymienione poziomy, szukając odpowiedzi na postawione pytania.

Umiejętność mówienia „nie”

Ostatnim filarem efektywności osobistej jest asertywna komunikacja. Brak asertywności sprawia, że trudno nam odmówić. Dzięki temu gromadzimy i zbieramy wiele spraw, które w rzeczywistości nas nie dotyczą, bądź dotyczą pośrednio. Jest to jeden ze znaczących pożeraczy czasu. Nasze zadania zostają odsuwane w czasie tylko dlatego, że nie potrafimy asertywnie zareagować.

Asertywność jest bardzo pożądana w codziennych rozmowach. Często służy do psychologicznej obrony. Jest tarczą, a jednocześnie siłą przebicia, w której nie ma agresji ani manipulacji. Osoba asertywna to ktoś pewny siebie, zadowolony ze swoich kontaktów z ludźmi, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Czuje się autorem swoich wyborów i decyzji, kontroluje dystans wobec innych ludzi: jest otwarta wtedy, gdy tego chce, stawia natomiast granice, jeśli są potrzebne.

Zaprojektowanie działań związanych ze zwiększeniem efektywności naszych pracowników może uwzględniać opisane filary efektywności osobistej, a także uwzględniać wsparcie przez coacha. Zintegrowanie tych elementów pozwoli pracownikom osiągać swoje cele i cele organizacji przy optymalnym nakładzie sił i środków.

UWAGA

Ważne jest, aby zadania wykonywać zgodnie z naszą indywidualną krzywą sprawności. W ciągu doby nasza wydajność różnie się kształtuje, co można prześledzić na tzw. krzywej REFA. Wykonywanie zadań w okresie, gdy jesteśmy bardziej sprawni intelektualnie, to mniej błędów i pomyłek, większa precyzja działania, a także szybsza ich realizacja.


PRZYPIS

* Robert Dilts, „Od Przewodnika do Inspiratora. Coaching przez duże C”, Wydawnictwo PINLP, Warszawa 2006.

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...