Jak komunikować procesy rekrutacyjne w firmie?

Joanna Dulniak
rozwiń więcej
Nasz dyrektor handlowy zdecydował się na zmianę pracy, przechodzi do firmy konkurencyjnej. Będzie to druga zmiana na tym stanowisku w ciągu ostatnich dwóch lat. Po rozmowach z zarządem doszliśmy do wniosku, że rekrutacja powinna być prowadzona na zewnątrz, gdyż wśród obecnej kadry menedżerskiej nie widzimy odpowiedniej osoby, choć wiemy, że są tam pracownicy z wysokimi ambicjami, którzy prawdopodobnie chcieliby aplikować. Zastanawiamy się, jak o tym poinformować, żeby nie zdemotywować obecnej kadry. Niestety, nasze wcześniejsze doświadczenia pokazują, że zawsze są pretensje i niezadowolenie. Zastanawiam się, co robimy źle?

Procesy rekrutacyjne mogą być prowadzone wewnętrznie, tj. wśród pracowników własnej organizacji, lub zewnętrznie – kandydaci pochodzą spoza firmy i są rekrutowani bezpośrednio przez dział HR lub rekomendowani przez firmę rekrutacyjną prowadzącą proces. Zdarza się również, że do rekrutacji włączeni są zarówno kandydaci zewnętrzni, jak i wewnętrzni i w niektórych sytuacjach jest to najkorzystniejszy model.

Autopromocja

Rekrutacja zewnętrzna a wewnętrzna – wady i zalety

Każdy ze sposobów prowadzenia rekrutacji ma swoje wady i zalety. Rekrutacja zewnętrzna to wysoki koszt, dłuższy proces adaptacji, większe ryzyko niedopasowania pracownika do organizacji, dłuższy okres pozyskiwania pracownika, często wyższy koszt zatrudnienia/wynagrodzenia niż wobec osoby z wewnątrz organizacji.

Z drugiej strony, wśród zalet tej metody można wymienić: większe możliwości wyboru, potencjalnie dające szansę lepszego dopasowania kompetencji wybranego kandydata do wymagań stanowiska, możliwość pozyskania nowych kompetencji. Natomiast nowe świeże spojrzenie na organizację osoby z zewnątrz może zaowocować wprowadzeniem innowacji i nowych rozwiązań korzystnych dla firmy.

Rekrutacja wewnętrzna powoduje motywację pracowników do rozwoju i doskonalenia swoich kompetencji, szybszą adaptację na stanowisku, sprzyja związaniu pracowników na dłuższy czas z firmą. Ponadto wpływa na budowanie wizerunku firmy jako pracodawcy dbającego o rozwój i doceniającej własnego pracownika, co kształtuje także opinie o firmie na rynku pracy i przekłada się jako atut dla kandydatów zewnętrznych.

Wadami tej metody jest to, że może ona doprowadzić do pogorszenia atmosfery, jeśli wybrana osoba nie będzie zaakceptowana przez zespół lub wybranych jego członków. Może się również przyczynić do odejścia z firmy innych wartościowych pracowników. Kandydat z wewnątrz organizacji będzie prawdopodobnie mniej innowacyjny w zakresie wprowadzania nowych rozwiązań, a także będzie musiał zdobyć nowe kompetencje, jak np. zarządzanie większym zespołem (kandydat z zewnątrz może taką kompetencję wnieść).


Jawność procesu

Większość prowadzonych przez firmy procesów rekrutacyjnych jest również komunikowana wewnętrznie, a polityka w tym zakresie zależy od polityki personalnej danej organizacji. Procedura przeprowadzania procesów rekrutacyjnych i sposobu komunikowania o ich rozpoczynaniu powinna być jednym z elementów polityki zarządzania personelem.

Najważniejszym aspektem jest dbałość o jawność procesu (oczywiście, jeśli rekrutacja nie ma statusu projektu poufnego) oraz zapewnienie obiektywnej oceny i poufności danych ubiegających się o dane stanowisko kandydatów. Bardzo niekorzystne są komunikaty półformalne, niejawne, mogące spowodować błędne interpretacje zarówno przyczyn prowadzonych rekrutacji, jak i otwartości organizacji na rozważenie kandydatów wewnętrznych.

Najłatwiej poinformować o prowadzeniu zewnętrznej rekrutacji, jeśli poszukuje się osoby o kompetencjach, których nie ma w firmie. Natomiast w każdym wypadku, gdy pracownicy firmy mogą mieć poczucie, że przynajmniej częściowo spełniają wymagania profilu zawodowego i wykazują chęć awansu, zatrudnienie osoby z zewnątrz wiąże się z ryzykiem demotywowania dotychczasowych pracowników.

Wydawać by się mogło, że awansowanie kolegi z zespołu powinno być postrzegane jako bezpieczniejsza opcja, jednak to też budzi wiele kontrowersji i wzmaga rywalizację.

Sprawdzone procedury

Co więc zrobić, żeby zachować jak najbardziej pozytywną atmosferę wokół nowych procesów rekrutacyjnych?

  • Każda osoba rozpoczynająca pracę powinna być poinformowana o procedurach związanych z ewentualnym awansem i procedurach dotyczących rekrutacji na nowe stanowiska w firmie.
  • Istniejąca ścieżka rozwojowa powinna pokazywać pracownikowi planowane, także długoterminowo, możliwe perspektywy rozwoju jego stanowiska w organizacji.
  • System ocen pracowniczych powinien jasno wskazywać mocne strony i pola do rozwoju, tak aby pracownik miał świadomość swoich kompetencji i tego, jak jest postrzegany.
  • Proces rekrutacji powinien być oficjalnie zakomunikowany w firmie, tak aby nie tworzył się nieformalny obieg informacji, który nie sprzyja dobrej pozytywnej atmosferze.
  • Wymagania w stosunku do kandydatów powinny być jasno określone, tak aby nie było niejasności ani niedomówień. Oczywiście idealnie byłoby, gdyby wspomniany wcześniej system oceny kompetencji pracowników wyposażał ich w informacje, jak są postrzegani w organizacji i na ile w ocenie innych spełniają kryteria rekrutacyjne.
  • Nawet, jeśli osoby rozpoczynające rekrutację nie widzą potencjału w pracownikach własnej firmy, powinny zaprosić ich do wzięcia udziału w procesie rekrutacyjnym, gdyż pokaże to otwartość pracodawcy na rozważenie wewnętrznych kandydatów, a jednocześnie potencjalne ambicje zatrudnionego zespołu.
  • Kandydatom wewnętrznym powinno się zapewnić poufność, tj. inni pracownicy nie powinni wiedzieć, że biorą oni udział w procesie, gdyż, szczególnie w przypadku odrzucenia wpływa to niekorzystnie na samopoczucie pracownika.
  • W wypadku kiedy nie decydujemy się na zatrudnienie kandydata wewnętrznego, należy koniecznie użyć twardych narzędzi do oceny kompetencji (własnych) lub powierzyć ocenę kandydatury firmie zewnętrznej, tak aby uniknąć posądzenia przez kandydata, że jest on nielubiany czy bez uzasadnionych przyczyn zostaje odrzucony.
  • Dobrą metodą zobiektywizowania procesu jest zaproponowanie metody assessment center w odniesieniu do wszystkich kandydatów (zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych), gdzie wszyscy uczestnicy mają równe szanse. Kandydat dostaje wtedy feedback na temat jego słabszych i mocniejszych stron w odniesieniu do wymagań stanowiska, co pozwala mu na bardziej rozumowe niż emocjonalne przyjęcie informacji o odrzuceniu

Zalecane sposoby komunikowania

Informacja powinna mieć charakter formalny i otwarty. Przekazana może być drogą e-mailową z załączonymi dokładnymi kryteriami i wymaganiami oraz z informacją na temat sposobu zgłaszania aplikacji, jak również zapewnienie poufności.

W celu przekazania informacji może być również użyty intranet lub strony internetowe firmy. Wiele firm posiada zakładki „rekrutacja” na swoich stronach internetowych, gdzie komunikowane są informacje o nowych rekrutacjach.

Może być również wykorzystana bardziej tradycyjna forma, tj. zamieszczenie ogłoszenia na tablicy informacyjnej. Jeśli informacja dotyczy stricte jednego działu i wiadomo, że w innych działach nie ma odpowiednich kandydatów, to komunikat może być kierowany tylko do pracowników tego działu.

Rekrutacje poufne

Wiele rekrutacji to rekrutacje tajne, tj. poszukiwanie osoby na stanowisko, na którym obecnie zatrudniony jest pracownik, ale nie spełnia oczekiwań organizacji. Są to bardzo trudne i delikatne decyzje, które często spotykają się z bardzo krytyczną oceną pozostałych pracowników. Wtedy firmy najczęściej informują o planowanej zmianie dopiero w chwili pojawienia się nowego kandydata i raczej nie ma wtedy mowy o ogłoszeniu otwartej rekrutacji wśród pracowników firmy. Zawsze jednak jest możliwość uwzględnienia w procesie rekrutacyjnym wybranych pracowników.

W takiej sytuacji najlepszą formą poradzenia sobie z taką sytuacją może być rozmowa z osobą, w stosunku do której planuje się zwolnienie, a następnie przekazanie wspólnej wersji pozostałym pracownikom firmy. Niestety, w praktyce są to na tyle emocjonalne sytuacje, że taki model nie funkcjonuje. Tego typu rozwiązania prowadzą w firmie do sytuacji, w której pracownicy są zaskoczeni i czują się niepewnie (skoro inna osoba została zwolniona bez wcześniejszego poinformowania, to ze mną może być podobnie itp.).

Szczera rozmowa

Temat rekrutacji stanowi delikatną materię i jedynie bardzo przejrzysta i otwarcie komunikowana polityka kadrowa w tym zakresie oraz jasne i obiektywne metody oceny kandydatów dają szanse na minimalizowanie ryzyka niezadowolenia pracowników, spadku motywacji, jaki może mieć miejsce, jeśli pracownicy będą mieli poczucie, że proces ten nie został przeprowadzony sprawiedliwie lub dawał nierówne szanse aplikującym kandydatom.

Odnosząc się do zadanego na początku pytania, wydaje się, że najmniej ryzykownym rozwiązaniem byłoby obok rekrutacji zewnętrznej, ogłoszenie rekrutacji wewnętrznej i bezpośrednia indywidualna rozmowa z kandydatami wewnętrznymi, którzy zgłoszą się na to stanowisko.

Jeśli kandydaci wewnętrzni nie spełniają wymogów, należy przekazać im przyczyny, dla których nie mogą być awansowani i pokazać inne możliwe ścieżki rozwoju. Można też zapytać o oczekiwania w stosunku do nowego szefa zespołu, aby pracownicy mieli możliwość wpływu na kształtowanie profilu poszukiwanego kandydata.

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...