Atrakcyjne benefity pozapłacowe - przykłady

Randstad Polska
lider na polskim rynku doradztwa personalnego i pracy tymczasowej, jest częścią holenderskiego Randstad N.V.
rozwiń więcej
Atrakcyjne benefity pozapłacowe - przykłady. / fot. Shutterstock / fot. Shutterstock
Najważniejszym czynnikiem wpływającym na zadowolenie z pracy jest wysokie wynagrodzenie. Jednak o atrakcyjności oferty pracy świadczą także benefity pozapłacowe. Do przykładów najbardziej pożądanych benefitów należą: prywatna opieka zdrowotna, wczasy pod gruszą, prezenty świąteczne, ubezpieczenie i program oszczędzania na przyszłość.

Atrakcyjność firmy w oczach pracowników

Wysokie wynagrodzenie to tylko jeden z elementów, dzięki któremu Twój pracownik będzie zadowolony z pracy. Obecnie, w celu przyciągnięcia i zatrzymania najlepszych i najzdolniejszych talentów, firmy prześcigają się w oferowaniu atrakcyjnych benefitów pozapłacowych. To niezwykle istotny obszar z perspektywy prowadzenia działalności, ponieważ zmotywowany pracownik podwyższa dochody firmy, wpływa na jej kulturę i konkurencyjność na rynku. Benefity podnoszą także wartość oferty pracy oraz pozwalają wyróżnić się na tle innych pracodawców. Jak wynika z 40. edycji badania Monitor Rynku Pracy, realizowanego przez Randstad, nie zawsze trzeba szukać ekstrawaganckich rozwiązań. W 2020 r. wśród najbardziej pożądanych benefitów pracownicy wymieniali prywatną opiekę zdrowotną.

Autopromocja

Polecamy: Personel i zarządzanie – prenumerata.

Najbardziej pożądany benefit - prywatna opieka zdrowotna

Ze wszystkich świadczeń dodatkowych oferowanych przez pracodawców najatrakcyjniejszym dla zatrudnionych jest prywatna opieka zdrowotna. Wskazuje na nią ponad połowa pracowników. Na drugim miejscu jest ubezpieczenie na życie, a trzecim ubezpieczenie na wypadek utraty pracy.

Tymczasem najpopularniejszymi dodatkami oferowanymi przez pracodawców są ubezpieczenie na życie i prywatną opiekę zdrowotną. Z reguły, na więcej profitów pozapłacowych liczyć mogą zatrudnieni w większych przedsiębiorstwach oraz tych z sektora publicznego. Na najmniej, Ci pracujący w firmach zatrudniających od 2 do 9 osób.

Wczasy pod gruszą najpopularniejszym świadczeniem socjalnym

Jeśli chodzi o świadczenia socjalne, to tym najbardziej atrakcyjnym dla zatrudnionych są dopłaty do wypoczynku. Wskazuje na nie co 6 zatrudniony. Dofinansowanie wakacji jest również najczęściej proponowaną przez firmy formą pomocy. Oferuje je co 5 pracodawca. W dalszej kolejności, biorąc pod uwagę atrakcyjność danego świadczenia, pracownicy wymieniają: paczki dla rodzin i dzieci na święta oraz niskooprocentowane kredyty i pożyczki na zakup lub remont mieszkania.

Podobnie, jak w przypadku benefitów, więcej świadczeń socjalnych oferują większe przedsiębiorstwa z sektora publicznego.

Wzrost znaczenia dodatków związanych z bezpieczeństwem

W wynikach badania Randstad widać też wzrost zainteresowania pracowników dodatkami i świadczeniami związanymi z zabezpieczeniem finansowym, socjalnym i zdrowiem. Ogromną popularnością cieszą się pakiety medyczne. Wzrasta też zainteresowanie ubezpieczeniami i programami oszczędzania na przyszłość. Eksperci wskazują także na wzrost zainteresowania zatrudnionych tzw. benefitami partycypacyjnymi. To takie, gdzie pracownicy ponoszą część kosztów. Pracodawcy w ten sposób optymalizują koszty benefitów, stają się one skuteczną inwestycją, a pracownicy otrzymują te świadczenia, na których im najbardziej zależy.

Najczęściej wskazywanym źródłem wiedzy o benefitach i świadczeniach socjalnych oferowanych przez zakład pracy jest przełożony (39%), koledzy z zespołu (32%) oraz pracownicy działu HR lub kadr (21%).

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...