Czy warto wykorzystywać SMART?

Andrzej Niemczyk
rozwiń więcej
Gdy mówię swoim pracownikom, że każdy cel, jaki sobie stawiamy, musi spełniać kryteria SMART, śmieją się ze mnie i mówią, że to firmowa nowomowa. Ja tymczasem wierzę w tę zasadę, choć niekiedy mam kłopoty z dokładnym opisaniem celu lub oszacowaniem jego realności. Czy rzeczywiście SMART to przeżytek?

Wyznaczanie celów zgodnie z regułą SMART jest powszechnie znaną zasadą. Przypomnijmy ją krótko. Polska wersja rozwinięcia akronimu jest uboższa, ponieważ określa pięć warunków prawidłowego celu. Wersja angielska, o której piszemy poniżej, określa cel aż na dziesięć sposobów. W naszym języku jest to akronim zbudowany z następujących słów: Specyficzny (lub Szczegółowy), Mierzalny, Ambitny, Realistyczny, Terminowy

Autopromocja

Cel wyznaczony pracownikowi musi być jasno i dokładnie określony oraz mierzalny (S i M). Oznacza to, że ma być tak opisany, by podwładny dokładnie rozumiał, jakie zadanie przed nim postawiono. Zadanie musi być wykonalne, ale nie może być zbyt łatwe lub za trudne, czyli cel ma być ambitny, ale jednocześnie realistyczny (A i R). Termin jego osiągnięcia musi być znany (T). Nie wszyscy wiedzą, że istnieje bogatsza wersja rozwinięcia tego akronimu.

Realne warunki

Mierzalność i terminowość zadania zmusza pracownika do podjęcia konkretnych działań. Nie daje to gwarancji sukcesu, ale znacząco zwiększa szanse jego realizacji. Realność celu pozostawia nadzieję, że zadanie da się wykonać i dzięki temu działa motywująco. Jeśli cel jest nieosiągalny, zamiast motywować, frustruje i silnie demotywuje pracownika. Obraca się też przeciwko szefowi, który go nałożył. Podwładny postrzega zwierzchnika jako niewiarygodnego fantastę, nieliczącego się z pracownikami. Zbyt wysoko postawiona poprzeczka, zamiast motywować do działania, rodzi niepokój i odbiera ochotę do pracy.

Każdy cel musi być dostosowany do okoliczności i osoby. Wiele zadań, które są zbyt ambitne, można wykonać w bardziej sprzyjających warunkach lub przydzielić je innemu pracownikowi. Dlatego też szefowie powinni umieć ocenić sytuację oraz możliwości podwładnego. Lepiej jednak mierzyć „zamiar podług sił”, a nie „siły na zamiary”. Warto spojrzeć na cel dwojako – jak na cel teoretyczny i praktyczny. Jeżeli teoretycznie wydaje się on ustalony zgodnie z zasadami SMART, to należy sprawdzić, czy rzeczywiście będzie tak w praktyce.


A jak...

Angielska wersja akronimu SMART daje większe możliwości jego rozwinięcia. Aż cztery litery oznaczają więcej niż tylko jedno określenie:

S – specific and stretching (konkretne i elastyczne)

M – measurable (mierzalne) and motivating (motywujące)

A – ambitious, achievable and agreed (ambitne, osiągalne, uzgodnione)

R – realistc and relevant (realistyczne i istotny dla firmy lub podwładnego)

T – time-related (określone w czasie)

Najwięcej znaczeń przypisuje się literze A. Bywa czasem tłumaczona inaczej niż „ambitny”. Nie ma polskiego słowa na literę A, które dokładnie oddaje znaczenie drugiej interpretacji. Po angielsku druga wersja jest tłumaczona jako A – agreed. Oznacza to „uzgodniony z podwładnym”. Niestety, w polskim tłumaczeniu to słowo nie rozpoczyna się od A. W miarę bliskie tłumaczenie to „akceptowalny”, a właściwie „zaakceptowany”. W praktyce oznacza to sytuację, kiedy zwierzchnik ma pewność, że jego podopieczny nie tylko zrozumiał, co ma zrobić, ale też jest do zadania przekonany.

Motywująca elastyczność

Kolejnym słowem na A jest achievable oznaczające osiągalność celu. To opisana powyżej realność celu. Niekiedy zmusza to do redukowania celów w sytuacjach, gdy został on źle oszacowany lub zmieniły się okoliczności. Choć wielu menedżerów boi się zmieniać raz ustawione cele, nie jest to błędem, o ile takie działanie jest uzasadnione. O tym właśnie mówi słowo stretching. Może zdarzyć się, że szef pomyli się i postawi poprzeczkę zbyt wysoko lub (znacznie rzadziej) za nisko. Lepiej wówczas zmienić zadanie niż w złudnej trosce o zachowanie autorytetu nie przyznawać się do pomyłki. Szef, który potrafi powiedzieć o swoim błędzie, zawsze zyskuje w oczach podwładnych – oczywiście, jeżeli nie myli się zbyt często.

Znacznie częściej konieczność zmiany celu nie jest podyktowana błędem zwierzchnika, lecz po prostu zmieniającymi się okolicznościami. Sytuacja w firmie, otoczenie rynkowe, koniunktura i sytuacja gospodarcza, sezonowość, przepisy prawne ulegają zmianom. Z reguły oznacza to konieczność rewizji planów, ustaleń i stawianych celów. Elastyczność pracowników na wszystkich stanowiskach i szczeblach zarządzania jest jednym z warunków skuteczności organizacji, stąd też warto pamiętać o niej, gdy cel został już postawiony i pojawiają się wątpliwości, czy oszacowano go prawidłowo.

Pozostała jeszcze litera R i słowo relevant. To słowo ma znaczenie dwojakie. Cel będzie dobrze określony, jeżeli będzie pasował do zamierzeń firmy i pozwoli realizować jej plany. Poza tym będzie jeszcze bardziej motywujący, jeśli będzie istotny dla pracownika, który ma go wykonać. Zadanie, które mu odpowiada, jeżeli pozwala rozwijać jego zamierzenia, pasuje do jego planów rozwoju lub jest to czynność, którą lubi. Takie zadania szczególnie dodają sił do działania. Pracownicy bardzo chętnie podejmują się przedsięwzięć, które pozwalają im realizować własną ścieżkę kariery lub odpowiadają ich upodobaniom. Rzecz jasna, niewiele jest takich zadań, większość to obowiązki niewpisujące się w plany pracowników. Mimo to warto, aby każdy menedżer pamiętał, które zadania szczególnie motywują jego podwładnych. Gdy uda się postawić podwładnemu taki właśnie cel, będzie on bardzo motywujący (M jak motivating).


Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...