Jakie błędy można popełnić, motywując podwładnych?

Andrzej Niemczyk
rozwiń więcej
Jestem menedżerem od kilkunastu miesięcy. Mam wrażenie, że moje sposoby motywowania pracowników nie są tak skuteczne, jakbym chciał. Jakie błędy popełniają najczęściej menedżerowie podczas motywowania podwładnych? Czego powinienem unikać?

Kluczowe błędy w kwestiach motywowania finansowego to tworzenie niezrozumiałych dla podwładnych systemów prowizyjnych i premiowych oraz niewprowadzanie w nich poprawek. W wielu firmach systemy wynagrodzeń są poprawiane wielokrotnie, nawet przez kilka lat. Potrzeba czasu, żeby system wynagrodzeń i premii stał się prosty i na tyle sprawiedliwy, na ile pozwala specyfika konkretnego rynku i organizacji.

Autopromocja

W świecie realnym

Kolejnym błędem związanym z wynagrodzeniami jest stawianie nierealnych celów. Wyjątkowo odporni pracownicy potrafią wytrzymać w tej sytuacji do dwóch, trzech lat. Jeśli po tym okresie upewnią się, że nie mają szans na zdobycie dodatkowych wynagrodzeń, bo cel jest stale zbyt odległy, z reguły odchodzą z firmy lub markują pracę.

Dostrzeganie niedostrzegalnego

Brak wiary w którąś z form motywowania to kolejny częsty błąd menedżerów. Motywowanie finansowe i pozafinansowe powinny iść ze sobą w parze. Bez tego żadna z form nie jest w pełni skuteczna.

Grzechy główne motywowania pozafinansowego to nieznajomość indywidualnych potrzeb poszczególnych podwładnych oraz zaniedbywanie rozwoju pracowników. Przeprowadzono kilka badań, które pokazały nastawienie polskich menedżerów do motywowania. Niepokojąca liczba szefów twierdziła podczas tych badań, że nie ma potrzeby interesować się poszczególnymi podwładnymi. Uważali, że większość osób jest motywowana przez te same czynniki i metody, więc szkoda czasu na sprawdzanie, co jest ważne dla konkretnego podwładnego. Wielu menedżerów nie docenia też motywującej roli rozwoju podwładnych. Pracownicy są z reguły jedynie przyuczani do stanowiska pracy, tak aby sprawnie wykonywali wyznaczone im zadania. Potem zapomina się o ich dalszym rozwoju. Tymczasem podnoszenie kwalifikacji jest bardzo cenione przez podwładnych, ponieważ przynosi im satysfakcję oraz poczucie, że ich wartość w firmie rośnie. Daje to większe poczucie bezpieczeństwa. Jeśli dużo potrafię, to będę ceniony tu, gdzie jestem zatrudniony albo łatwiej znajdę lepszego pracodawcę.


Kije i marchewki

Częstym błędem jest także skupienie się jedynie na pozytywnym motywowaniu lub jedynie na dyscyplinowaniu. Należy zawsze zachowywać równowagę pomiędzy tymi formami motywowania. Pozytywne motywowanie jest z reguły bardziej skuteczne, ponieważ podwładni wzmacniają te zachowania, za które zostali w jakiś sposób nagrodzeni – pochwałą, wyróżnieniem, premią. Ale z drugiej strony, zdyscyplinowanie przez szefa rodzi obawę lub determinację. A te dwa stany ducha są też niezwykle motywujące. Natomiast terror jest zawsze demotywujący, ponieważ zmienia stres pobudzający w stres paraliżujący. Poza tym, jak mam się czuć zmotywowany, gdy ktoś mnie poniża? Są takie firmy w Polsce, w których panuje atmosfera strachu. Osoby zarządzające uważają, że to skuteczna droga to zwiększania efektywności pracowników. Poza tym w czasach spowolnienia gospodarczego czują się bezkarne, ponieważ zatrudnieni obawiają się odejść. Tacy szefowie nie mają pojęcia, co wyczyniają ich podwładni za ich plecami. Naiwnie uważają, że pracownicy nie potrafią ukarać swoich szefów.

Antypatie na cenzurowanym

Ostatnim grzechem jest demotywowanie tych, których szef mniej lubi lub mniej ceni. Odbywa się to pośrednio, często bez złych intencji przełożonego. Wystarczy, że nieświadomie pokazuje pracownikowi, że jest on mniej wart dla szefa niż inni członkowie zespołu. Szefowie zapominają, że podwładni dobrze wyczuwają ich nastroje. Pracownicy zdają sobie sprawę, czy szef ich ceni, czy nie. Ci, którzy są w niełasce zwierzchnika, obawiają się o pracę i wiedzą, że są dla niego mało warci. Wpływa to na ich poczucie niskiej wartości w zespole, a tym samym obniża motywację i zaangażowanie.


Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...