Jak zapewnić komfort pracy w biurze

Dagmara Szwaj
rozwiń więcej
Staramy się szczególnie dbać o pracowników i ich warunki pracy, dlatego też planujemy wymianę foteli obrotowych. Chcemy zminimalizować ilość dolegliwości zdrowotnych, takich jak na przykład bóle pleców, karku czy drętwienie nóg. Jak wybrać dobry fotel? Jakie powinien posiadać regulacje? I jak go dostosować do konkretnego pracownika?

Kluczowym elementem wyposażenia stanowiska pracy, który ma bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie i obciążenie układu mięśniowo-szkieletowego, jest fotel biurowy. Ogólnie podczas jego wyboru należy zwracać uwagę na jakość, wytrzymałość oraz możliwość dopasowania do osoby, która będzie z niego korzystać.

Autopromocja

Jak wybrać fotel biurowy?

Należy pamiętać, że fotel musi wspierać nasze ciało podczas pracy i nie może powodować bólów pleców, karku czy nóg. Należy więc wybierać fotel, który spełnia poniższe warunki:

  • jest stabilny, opiera się na minimum 5-ramiennej bazie,
  • jest obrotowy – obrót wokół własnej osi o 360 stopni,
  • pozwala na swobodny ruch ramion,
  • posiada płaskie siedzisko z zaokrągloną przednią krawędzią, aby nie uciskać ud,
  • siedzisko odchyla się ku tyłowi pod kątem 3–5 stopni,
  • szerokość i głębokość siedziska wynosi minimum 40 cm,
  • wysokość siedziska reguluje się w zakresie 40–50 cm nad podłogą,
  • siedzisko jest wykonane z materiału, który pozwala na zagłębienie się osoby siedzącej na 2–3 cm,
  • wysokość oparcia wynosi 55–60 cm,
  • oparcie jest odpowiednio wyprofilowane, tzn. jest wypukłe na wysokości lędźwi i wklęsłe na wysokości klatki piersiowej, aby odprężyć mięśnie grzbietu,
  • posiada regulację wysokości podparcia lędźwiowego,
  • oparcie odchyla się od pionu 30 stopni w tył i 5 w przód,
  • podłokietniki posiadają regulację wysokości oraz odległości między nimi,
  • jest wyposażony w mechanizm Synchro, który umożliwia dynamiczne siedzenie, co oznacza, że zarówno siedzisko, jak i oparcie mogą aktywnie podążać za naszymi zmianami pozycji.

Mechanizmy regulacji wysokości siedziska i pochylenia oparcia powinny być łatwo dostępne i proste w obsłudze oraz tak usytuowane, aby regulację można było wykonywać w pozycji siedzącej.


10 kroków do „zdrowego biura”

Istotne jest nie tylko posiadanie ergonomicznego stanowiska pracy czy chociażby fotela wyposażonego w liczne regulacje, lecz także świadome korzystanie z nich i dostosowywanie poszczególnych elementów wyposażenia do indywidualnych cech naszego ciała. Jeżeli wsiadamy do samochodu, którym wcześniej jechała inna osoba, zmieniamy ustawienia najpierw fotela, a potem lusterek, a czasem i wysokość kierownicy. W biurze, siadając na fotelu czy przy biurku używanym wcześniej przez współpracownika, często nie zmieniamy nic. Warto pamiętać o dopasowaniu fotela do swoich potrzeb. Ważna jest również kolejność poszczególnych czynności.

Krok 1: Wysokość siedziska

Regulację fotela zawsze należy rozpoczynać od ustawienia wysokości siedziska. Zgodnie z zaleceniami zakres regulacji powinien się mieścić w przedziale 40–50 cm od podłogi. Fotel ustawiamy tak, aby zachować minimum kąt prosty w kolanach i swobodnie dotykać nogami podłoża.

Krok 2: Głębokość siedziska

Kolejnym krokiem jest wyregulowanie głębokości siedziska. Zwracamy uwagę na to, aby siedzisko fotela nie uciskało ud i umożliwiało swobodny przepływ krwi w nogach.

Krok 3: Podparcie lędźwiowe

Opierając się plecami o oparcie, podsuwamy miednicę do końca głębokości siedziska i w tej pozycji rozpoczynamy regulację wysokości podparcia lędźwiowego. W niektórych fotelach reguluje się wysokość podparcia, w innych reguluje się wysokość całego oparcia. W obu przypadkach należy to zrobić w taki sposób, aby mulda lędźwiowa podpierała naturalne krzywizny kręgosłupa.

Krok 4: Siedzenie dynamiczne

Zgodnie z nauką współczesnej ergonomii człowiek podczas pracy siedzącej powinien się jak najwięcej ruszać. Doskonałym wsparciem dla pleców jest funkcja dynamicznego siedzenia, która, mimo przyjmowania pozycji siedzącej, umożliwia ciągłą zmianę pozycji i jednocześnie zapewnia ciągłe wsparcie pleców przez oparcie. W fotelu wyposażonym w mechanizm Synchro należy odblokować funkcję dynamicznego siedzenia. Fotel powinien umożliwiać wychylenie oparcia do tyłu pod kątem 30 stopni.


Krok 5: Siła reakcji mechanizmu Synchro

Podczas korzystania z mechanizmu Synchro należy dopasować siłę oddziaływania oparcia do wagi użytkownika. Oparcie nie może ani zbyt mocno napierać na plecy, ani nie można spadać do tyłu. Przy luźnym opieraniu się fotel powinien wychylić się pod kątem 15 stopni, a dopiero po użyciu siły pleców odchylać się dalej.

Krok 6: Nachylenie siedziska

Kolejnym istotnym elementem jest ustawienie odpowiedniego kąta nachylenia siedziska. Poprawnie ustawiony kąt umożliwia wygodne siedzenie, pracownik nie zsuwa się i jednocześnie przednia część siedziska nie uciska na uda. Ważne jest także, aby było dobrze wyprofilowane.

Krok 7: Podłokietniki

Podłokietniki należy ustawić na takiej wysokości, aby swobodnie móc wsunąć fotel pod biurko i przedramiona w całości opierać na blacie. Jeżeli biurko nie posiada regulacji wysokości, wtedy pracownik zmuszony jest do oparcia przedramion na podłokietnikach. Warto wtedy wyregulować również ich szerokość oraz kąt ustawienia.

Krok 8: Wysokość biurka

Po regulacji fotela należy ustawić odpowiednią wysokość biurka. Tę czynność wykonujemy zawsze dopiero po ustawieniu fotela. Zakres regulacji wysokości biurka powinien wynosić 64–84 cm od podłogi.

Krok 9: Odległość od monitora

Kolejnym elementem jest odpowiednie ustawienie sprzętu komputerowego, a w szczególności monitora. Należy go ustawić na wprost, w odległości 40–75 cm od oczu. Górna krawędź monitora nie powinna sięgać powyżej oczu użytkownika. Na ekran należy spoglądać lekko w dół, aby nie obciążać mięśni karku.

Krok 10: Ćwicz w biurze

Mimo właściwej pozycji przy bardzo dobrym stanowisku pracy, które zostało dostosowane do wymagań użytkownika, należy i tak co godzinę robić pięciominutową przerwę w pracy przy komputerze. Ważne jest, aby podczas przerwy wstać, przejść się, czy wykonać kilka prostych ćwiczeń. Możemy, siedząc na fotelu założyć ręce za oparcie i napiąć mięśnie, wykonać kilka skłonów do przodu, czy naprzemiennie przyciągać kolana do klatki piersiowej. Regularne wykonywanie ćwiczeń w ciągu dnia pracy nie tylko zmniejsza napięcie, ale również zwiększa ogólną zdolność koncentracji do pracy. W efekcie ogranicza to możliwość wystąpienia przeciążeń mięśni i więzadeł.

Nie wystarczy więc jedynie posiadanie ergonomicznego wyposażenia, trzeba aktywnie wykorzystywać regulacje, jakie ono posiada, aby zmaksymalizować korzyści, jakie daje dobry sprzęt. Oczywiście nic nie zastąpi ruchu i aktywności fizycznej w czasie wolnym. Warto jednak pamiętać, że również w biurze można aktywizować mięśnie poprzez wykonywanie chociażby prostych ćwiczeń rozciągających czy izometrycznych. Im mniej dolegliwości pracownik odczuwa w trakcie pracy, tym efektywniej pracuje.


Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...