Temat znany, ale zaniedbany

Wojciech Kurda
rozwiń więcej
W masowej wyobraźni rozpowszechniony jest obraz przebiegłej korporacji, która w sposób planowy tworzy kulturę polegającą na wyścigu szczurów, wzajemnym kopaniu dołków, wzmacnianiu rywalizacji kosztem współpracy. Takie przekonania znaleźć można zarówno w wypowiedziach na forach internetowych poświęconych firmom, jak i w wywiadach z ekspertami z polskich uczelni.

Tego typu wypowiedzi czytam z rozbawieniem. Już widzę sztaby cynicznych manipulatorów w centralach, którzy obmyślają sposoby prania mózgów pracowników i złożone systemy motywacyjne, które sterują zachowaniami ludzi... Mit o intencjonalnych działaniach firm w zakresie kreowania nieludzkich kultur jest moim zdaniem podwójnie fałszywy.

Autopromocja

Po pierwsze, od wielu lat obserwuję działania polskich firm w zakresie budowania kultury organizacyjnej i jestem przekonany, że większość organizacji nie byłaby zdolna do tego, by zaplanować i zrealizować skuteczne działania mające istotny wpływ na zachowania pracowników. W większości firm nikt planowo nie podchodzi do budowania kultury. Mówi się o niej przy tworzeniu listy wartości firmowych, a proces świadomego budowania kultury kończy się publikacją owej listy pobożnych życzeń lub rozwieszeniem plakatów ze zdjęciami poetycko nawiązującymi do poszczególnych wartości. W innych przypadkach powstają kodeksy postępowania lub zbiory zasad savoir-vivre (jakże często firmy sprowadzają kwestie kultury organizacyjnej do kultury bycia!), które mają bardzo podobny wpływ na pracowników jak wypisane na plakatach szczytne wartości, czyli żaden.

Po drugie, od wielu lat przeprowadzając badania opinii pracowników, nabieram przekonania, że negatywne zjawiska kulturowe to nie efekt zamierzonych działań, ale właśnie efekt braku sensownych działań w kierunku rozwijania kultury organizacyjnej. Pracownicy, funkcjonując w próżni kulturowej, nie mając jasności, o co chodzi kierownictwu (często już na poziomie zarządu brak spójności), sami próbują to odgadnąć i wówczas każdy dział ma swoje wyobrażenia lub skupia się na realizacji własnych celów, nie bacząc na to, jak to robi i jaki to ma wpływ na pozostałe jednostki. Dlatego, przy braku działań ukierunkowanych na budowanie pożądanej kultury, samoistnie tworzy się kultura egoizmów działowych (państwa w państwie, królestwa) oraz kultura obwiniania (nie wychylaj się, chroń swój tyłek, ukrywaj błędy i zawsze miej podkładkę, by móc zwalić winę na innych). Rezultat: brak zaufania, bariery komunikacyjne, utrudniona współpraca i malejąca efektywność firmy. W ostatnich latach zjawisko to widziałem w wielu firmach i zawsze towarzyszyło mu poczucie bezradności pracowników oraz brak woli, odwagi lub zdolności szefostwa, by coś z tym zrobić mimo ewidentnych dowodów na istnienie tych zjawisk i pokazania biznesowych konsekwencji.

Tematyka kultury organizacyjnej nabiera obecnie znaczenia. W prasie zachodniej znaleźć można wywiady z prezesami korporacji oraz wyniki badań wskazujące na rosnące wśród zarządzających zrozumienie znaczenia kultury firmy dla powodzenia firmy. Dostrzega się, że dobra kultura organizacyjna rozumiana jako pewien procent wspólnych przekonań, które wpływają na myślenie, odczuwanie i działanie pracowników, to istotne źródło przewagi firmy. Konieczność nadania nowego rozpędu, wyrwania firmy z letargu i poprawy zniszczonego kryzysem morale załogi, tylko zwiększają motywację do ponownego przyjrzenia się kulturze, która jest najbardziej rozpowszechnionym terminem miękkim w zarządzaniu i jednocześnie najsłabiej realizowanym w praktyce.

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...