Czy szkolenia mogą być dobrym motywatorem?

Marek Dziduszko

Autopromocja

wiceprezes zarządu Polska Izba Firm Szkoleniowych

Oczywiście – szkolenia mogą być dobrym motywatorem. Warunek podstawowy: atrakcyjność. Nie chodzi jednak o doskonały program, świetne prowadzenie czy też o podniesienie kompetencji w aktualnie modnym obszarze. Czy też o atrakcyjność rozumianą jako siłę sprawczą awansu czy podwyżki. Albo też o sytuację, w której szkolenie jest instrumentem samorozwoju. W naszym przypadku chodzi o sprawę prozaiczną – o atrakcyjność wynikającą z faktu, że szkolenie pracownika w ogóle zaistniało.

Problem bowiem polega na tym, że w przygotowaniu są takie zmiany prawa, które do szkoleń skutecznie zniechęcą absolutnie wszystkich: pracodawców do ich kupowania, pracowników do korzystania z nich, a firmy szkoleniowe i trenerów do świadczenia usług szkoleniowych. Planowany zabieg jest prosty: oto pracownik będzie mógł skorzystać ze szkolenia finansowanego przez pracodawcę wtedy, gdy zawrze z nim umowę szkoleniową. Przy czym umowa ta będzie musiała zawierać elementy wskazane w ustawie (nie ma znaczenia czas trwania szkolenia, zakres, forma czy też rodzaj podnoszonych kwalifikacji). Jeżeli umowy nie będzie, a szkolenie sfinansuje pracodawca, pracownik zapłaci podatek dochodowy. Dopełnimy ten obraz planowaną zmianą opodatkowania: obecnie szkolenia są zwolnione z VAT, planowane jest natomiast objęcie ich stawką 22 proc. Przy czym może stać się i tak, że jedne podmioty realizujące szkolenia podatek ten będą musiały pobierać i odprowadzać do budżetu, a inne nie. Jest oczywiste, że Polska Izba Firm Szkoleniowych robi wszystko, co możliwe, aby taka sytuacja nie zaistniała. Jednak, jak uczy doświadczenie, prawodawcy najłatwiej jest wymyślać rzeczy złe...


Ewa Krzyżanowska

koordynator szkoleń ENEA SA, trener

Szkolenia – w znakomitej większości – motywują. Badania reakcji na szkolenia, prowadzone po ich zakończeniu, najczęściej to potwierdzają. To dobry punkt wyjścia, by jakiekolwiek zmiany miały rzeczywiście szanse powodzenia. Gdy pytamy pracowników o gotowość uczestnictwa w szkoleniach – chętni są wszyscy. W cenie są szkolenia wysoko specjalistyczne, umiejętności menedżerskich czy językowe. Rośnie jednak poziom wymagań wobec wykonawców szkoleń, z którymi uzgadnia się konkretne rezultaty po szkoleniu. To swoiste podnoszenie poprzeczki dla wykonawców szkoleń stwarza pole dla budowania odpowiedzialnej polityki pracodawców w zakresie zarządzania szkoleniami i angażowania uczestników, nie tylko w proces szkolenia, ale i odpowiedzialność za wykorzystanie ich efektów. Dzisiaj, i dla pracodawców, i dla pracowników coraz istotniejsza będzie raczej odpowiedź na pytanie, czy szkolenia rzeczywiście przynoszą spodziewane efekty. Czy poza wiedzą zdobywane są nowe umiejętności, które przydają się w pracy, i czy przynoszą pozytywne rezultaty. Właśnie takie szkolenia stają się najbardziej pożądane. Motywacja do wprowadzania zmian, jako bezpośredni rezultat szkolenia, to kluczowy warunek ich rzeczywistej efektywności. Motywacja jednak nie trwa wiecznie. Wydaje się zatem, że sens ma wyłącznie uczestnictwo w szkoleniach, których zdobycze mają bezpośrednie przełożenie na wykonywaną pracę. Zdobyte umiejętności, których nie wykorzystamy w pracy, nie mają szansy się utrwalić, a zdobycie kompetencji, których nie będziemy mieli szansy sprawdzić w działaniu, raczej demotywuje zamiast zachęcać do dalszego ich rozwijania.


Katarzyna Mitrut

wiceprezes zarządu PAIZ Konsulting Sp. z o.o.

Można by przypuszczać, że szkolenie będzie motywujące, jeśli pracownik sam chce wziąć w nim udział, wybierze temat, firmę i uzna, że jest dla niego przydatne. Bardzo to wygodne, ale i złudne. Obserwując zmianę zachowania uczestników w trakcie prowadzenia szkoleń, a także wspomagając wdrożenia po szkoleniach, mogę powiedzieć, że szkolenie może zadziałać jako motywator dopiero wtedy, gdy szef/szefowa włączy się w proces planowania i wyboru zakresu szkolenia, porozmawia z pracownikiem, dlaczego to konkretne szkolenie jest ważne w kontekście jego rozwoju w firmie, jego kompetencji zawodowych, a także, co ważne, osobistych. Szkolenia mogą być motywatorem w firmach, gdzie są określone ścieżki kariery i wymogi kwalifikacyjne umożliwiające wejście na wyższe poziomy w strukturze – wówczas szkolenie daje możliwość uzupełnienia brakujących umiejętności czy wiedzy i pomaga w realizacji celów. Wartość motywacyjna szkolenia wzrasta, jeśli po powrocie do pracy można bezpiecznie podjąć próby wykorzystania nowo zdobytej wiedzy lub umiejętności i zostanie to zauważone, co więcej, szef przychylnym okiem spojrzy na próby wdrożenia (często niedoskonałe).


Maja Lose

trener AchieveGlobal

Szkolenia mogą być swoistym „kopem motywacyjnym” – mają wówczas za zadanie nie tylko czegoś nauczyć, lecz także naładować uczestnikom akumulatory. Z moich obserwacji wynika, że poza dobrym programem i charyzmatycznym trenerem, bardzo duże znaczenie ma także sama grupa szkoleniowa. Uczestnicy są zadowoleni ze szkolenia, jeśli mogli na nim poznać nie tylko nowe umiejętności, lecz także spotkać pracowników tej samej firmy z innych miast lub działów. Podczas zajęć uczestnicy opowiadają o swoich wyzwaniach oraz prezentują swój punkt widzenia. Poznanie opinii innych pozwala spojrzeć na własną pracę z konstruktywnym dystansem, a na pracę i wymagania innych działów – ze zrozumieniem.

Jeśli zależy nam na pobudzeniu motywacji jednego pracownika, bardzo dobrym rozwiązaniem jest wysłanie go na szkolenie otwarte. Na takim szkoleniu spotykają się osoby z różnych firm i branż. Budująca i motywująca dla wszystkich jest wymiana doświadczeń i pomysłów. Niejednokrotnie uczestnicy dzielą się między sobą dobrymi praktykami, możliwymi do zastosowania również w innych firmach.

Zarówno kadra kierownicza, jak i pracownicy liniowi lubią uczestniczyć w szkoleniach, pod warunkiem że jest zorganizowane w odpowiednim czasie (tak, aby podczas zajęć nie przeszkadzały telefony, e-maile i pilne sprawy do załatwienia) oraz rozwija umiejętności potrzebne w pracy.

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...