Jak znaleźć w sobie motywację, gdy szef jest wypalony zawodowo?

Maja Lose
rozwiń więcej
Od jakiegoś czasu obserwuję u mojego szefa niepokojące objawy: nie jest zainteresowany tym, co robimy jako zespół, pracuje nieefektywnie, bez zaangażowania i entuzjazmu. Nie podejmuje decyzji lub odwleka je w nieskończoność. Ponadto stał się bardzo drażliwy. Właściwie bardziej nam przeszkadza niż pomaga, bo swoim brakiem motywacji zaraża nas – podwładnych. Z jednej strony, chcielibyśmy być wobec niego lojalni, z drugiej, jego zachowanie sprawia, że i my nie jesteśmy efektywni. Nie wiemy, co jest powodem jego zniechęcenia – stres spowodowany spowolnieniem gospodarczym czy wypalenie zawodowe. Co możemy w tej sytuacji zrobić?

Bez względu na to, jaka jest przyczyna braku motywacji przełożonego, jako pracownicy macie do wyboru dwa scenariusze:

Autopromocja
  • poddać się atmosferze marazmu, odpuścić sobie pracę skoncentrowaną na efektach, tłumacząc się: „mam powód – mój szef jest zdemotywowany, to czemu mnie ma zależeć?”
  • sprzeciwić się tej atmosferze, wykorzystując swoją wiedzę, umiejętności i wewnętrzną motywację, a także korzystając ze wsparcia innego niż przełożony.

Z listu wynika, że pierwszy krok w kierunku wydostania się z negatywnej atmosfery macie, jako zespół, za sobą: rozpoznaliście określone zachowania u przełożonego i świadomie planujecie podjęcie jakichś kroków. Aby zapobiec własnemu spadkowi motywacji i utrzymać swoją efektywność, należy podjąć odpowiednie działania.

Sięgnij do innych źródeł motywacji

Źródła naszej motywacji do pracy mogą być różne. Dla jednych będą to pieniądze, dla innych uznanie przełożonego, dla jeszcze innych atmosfera w pracy, osobista satysfakcja i duma, rozwój lub przyjemność wynikająca z wykonywanej pracy. Dobra wiadomość jest taka, że rzadko motywuje nas tylko jeden czynnik. Wkładamy wysiłek w pracę z wielu różnych powodów. W obecnej sytuacji warto sięgnąć po te, które będą inne niż szef. Każdy z was może się zastanowić nad następującymi zagadnieniami:

  • Bezpieczeństwo, które daje mi praca – czy mogę i chcę pozwolić sobie na mniejszą efektywność tylko dlatego, że ktoś ważny z mojego otoczenia jest „na zakręcie”?
  • Zespół, z którym pracuję – jaką rolę odgrywają moi współpracownicy? Ile satysfakcji daje mi spotykanie codziennie tych samych zgranych ludzi? Na ile możemy wspólnie podołać trudnej sytuacji?
  • Rywalizacja – jak się będę czuł, gdy okaże się, że moi współpracownicy utrzymali swoją motywację na satysfakcjonującym poziomie, a mnie się to nie udało? Albo jaką satysfakcję będziemy mieli, jako zespół, kiedy okaże się, że pomimo zdemotywowanego szefa udało się nam nie wpaść w marazm i osiągnąć rezultaty na poziomie podobnym do pozostałych zespołów?
  • Pieniądze – na ile zdemotywowany szef uniemożliwia mi zdobycie premii? Co mogę zrobić, aby ten wpływ (o ile istnieje) zminimalizować?
  • Rozwój – jakie cele pomaga mi osiągać praca? Czy jest to krok w zaplanowanej przeze mnie karierze? A może pozwala mi zdobywać środki na rozwijanie się w innym zaplanowanym kierunku?
  • Przyjemność – co jest przyjemnego w mojej pracy? Osiąganie rezultatów daje mi satysfakcję? Co dokładnie sprawia mi frajdę w pracy? Ciągle nowe wyzwania, a może to, że wszystko jest w niej poukładane?

Uniezależnij swoją samoocenę

Z wielu różnych relacji z ludźmi, jakie mają wpływ na naszą samoocenę, relacja z szefem jest jedną z istotniejszych. To on daje informację zwrotną i jego ocenie podlegają wykonywane przez nas zadania. Jest kimś w rodzaju lustra, w którym się przeglądamy, a wizerunek, jaki w nim widzimy, ma duży wpływ na naszą samoocenę. Przy obecnej postawie waszego przełożonego macie do czynienia raczej z czymś w rodzaju krzywego zwierciadła – jego opinia nie jest obiektywna, a informacja zwrotna pochodząca z jego ust nie jest konstruktywna. Brak motywacji szefa nie powinien więc wpływać na wasze poczucie własnej wartości. Być może kiedyś znowu jego zdanie będzie miało dla was duże znaczenie, ale dopiero gdy wyjdzie z zakrętu, na którym się właśnie znajduje.

Zadbaj o wsparcie

Nie mogąc liczyć na wsparcie szefa, warto jest zwrócić się ku tym osobom, od których możecie otrzymać pomoc i zrozumienie. W swoim zespole jesteście wszyscy w identycznej sytuacji – może wspólnie odnajdziecie sposoby wzajemnego motywowania się? Możecie omówić nurtujące was problemy i dać upust emocjom, które, jeśli ich nie przepracujecie, będą powoli podkopywały wasz zapał i chęć do pracy. Ważne jest, aby wspólne narzekanie zakończyło się jakimś konstruktywnym akcentem, a nie przerodziło się w spotkanie wysysające z was resztki energii i zarażające brakiem entuzjazmu. Bardzo pomocni w takich sytuacjach są rodzina i przyjaciele niezwiązani z pracą. Mają dystans do sytuacji i umieją pokazać jasne strony tam, gdzie wy już ich nie widzicie. Sytuacja, w jakiej się znaleźliście, warta jest także tego, aby pomyśleć o wsparciu coacha – profesjonalisty, który może pomóc przejść trudny okres każdemu członkowi zespołu z osobna lub całej grupie razem. Zadanie inspirującego pytania pozwoli wam spojrzeć na waszą sytuację z innej perspektywy oraz odnaleźć w was siły do utrzymania motywacji.

Nie daj się wciągnąć w destrukcyjne konflikty

Sytuacja, w której się znaleźliście, może uwolnić wiele negatywnych emocji i wzajemnych pretensji. Być może ktoś z was będzie chciał przejąć rolę lidera, której chwilowo nie pełni wasz przełożony, a innym się to nie będzie podobało? A może któryś z członków zespołu będzie próbował zbudować koalicję przeciw szefowi, co skończy się podziałem zespołu na dwa obozy. W każdej firmie ścierają się duże ambicje i w momencie „bezkrólewia” mogą wyjść na wierzch zupełnie niehamowane. Ważne, aby zdawać sobie sprawę z tego, że trudna sytuacja, w jakiej się znaleźliście, może być doskonałym podłożem do destrukcyjnych konfliktów – takich, na których nie wypracowuje się nowych pomysłów i rozwiązań, tylko grzęźnie w oskarżeniach, pomówieniach i domysłach. Lepiej jest zebrać cały zespół i szczerze porozmawiać o potrzebach i stanowisku każdego z członków, a także omówić wspólnie plan działania.

Pomyśl o szefie

Menedżerowie należą do tej grupy zawodowej, która jest najbardziej podatna na wypalenie zawodowe. Co dzień walczą – zarówno ze stałą presją otoczenia na osiąganie coraz lepszych wyników, jak i z wyzwaniami, na które nie mają wystarczających zasobów (czasu, ludzi, pieniędzy, informacji). Jeśli dodamy do tego brak równowagi pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym oraz stawianie sobie wysokich wymagań, otrzymujemy obraz człowieka, na którego często spada więcej niż jest w stanie unieść. Nie każdy menedżer potrafi precyzyjnie zidentyfikować moment, w którym się wypala i mało kto ma odwagę, aby w odpowiednim momencie coś z tym zrobić. Popatrzcie na swojego szefa jak na człowieka – nawet jeśli nie pokazuje tego po sobie, on też odczuwa stres, ma wahania, czy wszystkie jego decyzje i posunięcia są słuszne, i on też, być może, po powrocie do domu, nie może spać. Jeśli relacje pomiędzy wami a waszym przełożonym są dobre, możecie omówić tę sytuację. Ustalić, jakie decyzje, których on nie podejmuje, a których brak przeszkadza wam w pracy, możecie podejmować samodzielnie i na jakich zasadach. Zapytajcie, jakiego wsparcia od was oczekuje w trudnym dla siebie momencie. Z pewnością to doceni.

Wasze najważniejsze zadanie na teraz brzmi: zapobiec własnemu spadkowi motywacji. To zadanie zarówno pilne, jak i ważne. Warto też pamiętać o tym, że obserwowanie osoby wypalonej zawodowo (czy też czasowo zdemotywowanej) jest bardzo cennym doświadczeniem. Można wyciągnąć wiele wniosków, przydatnych w późniejszej pracy, na przykład wtedy, kiedy to wy będziecie szefami.

Kadry
Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa?
28 kwi 2024

Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia
28 kwi 2024

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
28 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

pokaż więcej
Proszę czekać...