Jak zmotywować pracowników w czasach dekoniunktury?

Wojciech Romaniuk
rozwiń więcej
Zła sytuacja gospodarcza kraju wpływa na pogarszanie się nastrojów ludzi i powoduje zmniejszenie motywacji do wytężonego wysiłku. A taka motywacja jest teraz szczególnie potrzebna pracownikom wielu przedsiębiorstw. W związku z cięciem kosztów i redukcją zatrudnienia dużo osób traci pracę, a od pozostałych oczekuje się, że przejmą obowiązki wcześniej realizowane przez innych. Jak zatem motywować zatrudnionych do wzmożonej pracy i zapobiec migracjom kadr?

Z badań ARC Rynek i Opinia wykonanych pod koniec 2008 r. na zlecenie Sodexho Pass Polska wynika, że firmy dostrzegają, jak ważne jest dbanie o zadowolenie i dobre samopoczucie swojego personelu. W 2008 r. znaczna liczba przedsiębiorstw (39,8 proc.) planowała utrzymać bądź nieznacznie zwiększyć wydatki na świadczenia pozapłacowe na ten rok.

Autopromocja

Świadomość pracodawców związana z potrzebą motywowania pracowników oraz wynikającymi z tego korzyściami zwiększa się każdego roku. Prawie 40 proc. badanych firm i instytucji podwyższyło w 2008 r. wydatki na świadczenia pozapłacowe, a tylko 6 proc. zadeklarowało ich spadek. Firmy z kapitałem zagranicznym oraz małe i duże przedsiębiorstwa z polskim kapitałem zwiększyły swoje wydatki w tym zakresie o średnio 5-6 proc. Budżet ponad połowy przedsiębiorstw utrzymał się na tym samym poziomie co w roku poprzednim.

Łącznie wydatki na świadczenia pozapłacowe wzrosły w 2008 r. średnio o 3,7 proc. Wśród instytucji publicznych prawie połowa zadeklarowała podniesienie wydatków w 2008 r. Nieznacznie mniej, bo 46 proc., firm z kapitałem zagranicznym również zwiększyło wydatki na świadczenia pozapłacowe. Jednocześnie wśród przedsiębiorstw państwowych największy odsetek (ok. 7 proc.) firm zapowiedział cięcia w wydatkach w 2009 r.

Deklaracje dotyczące intensywności pozapłacowego motywowania pracowników w 2008 r. pokazują, że zapowiedzi trudniejszej sytuacji gospodarczej nie wpłynęły na zmianę podejścia pracodawców w tym obszarze wynagradzania.

Pracodawcy różnego rodzaju świadczeniami pozapłacowymi zastępują podwyżki pensji.

Jak motywujemy?

Koszyk świadczeń pracowniczych jest dość duży. Pracodawcy mogą zdecydować się na wykupienie opieki zdrowotnej dla pracowników, dofinansowanie posiłków lub zorganizowanie wyjazdu integracyjnego.

Dopłata do wyjazdów wakacyjnych

Jak wynika z badań, dobór narzędzi pozapłacowych w przedsiębiorstwach w stosunku do lat poprzednich nie zmienia się znacząco. Nadal najczęstszym świadczeniem pozostaje dofinansowanie wypoczynku stosowane w 61 proc. przebadanych firm (w 2007 r. - 58,5 proc.). Największy wzrost popularności zanotowały kupony usługowe - w 2007 r. ich stosowanie zadeklarowało 43 proc. przedsiębiorstw, podczas gdy w 2008 r. było ich już 49 proc. Z kolei znacząco spadło zainteresowanie paczkami świątecznymi (o 6 pkt proc.). W związku ze zbliżającym się kryzysem pracodawcy byli mniej skłonni przekazywać pracownikom pożyczki na warunkach preferencyjnych, dopłacać do nauki dzieci bądź przeznaczać dodatkowe kwoty na wyjazdy integracyjne. Najbardziej popularne stały się te świadczenia, które w bezpośredni sposób wpływają na zadowolenie pracowników, czyli dopłaty do wyjazdów wakacyjnych oraz bony i kupony, które pozostawiają świadczeniobiorcom możliwość wyboru zakupu.

Karty płatnicze

Opieka medyczna bądź też ubezpieczenia emerytalne czy na życie to w polskich firmach nadal luksus. Wciąż niewielu pracowników otrzymuje od pracodawcy karty przedpłacone. Jednym z powodów jest wciąż niska świadomość społeczeństwa w zakresie korzystania z kart płatniczych, wciąż ograniczone możliwości płacenia kartą, szczególnie poza dużymi miastami. Pracodawcy, wybierając świadczenia dla pracowników, kierują się ich preferencjami i przyzwyczajeniami - unikają narzędzi, które potem nie zostaną odpowiednio wykorzystane.

Kupony dodatkiem do płac

Rosnącą popularnością cieszą się świadczenia w formie kuponów. W 2008 r. wykorzystywane były najczęściej przez przedsiębiorstwa państwowe (61 proc.) oraz firmy z kapitałem zagranicznym (54 proc.). Odpowiednio 48 proc. instytucji państwowych i 46 proc. firm prywatnych korzystało z kuponów jako formy dodatków do płac. Coraz częściej uniwersalnym bonom podarunkowym dla pracowników towarzyszą bardziej wyspecjalizowane narzędzia: finansowanie zajęć sportowych, refundacja kosztów benzyny czy też płacenie za zakupy w sklepach odzieżowych, jubilerskich czy księgarniach.

Ile z budżetu?

Pomimo zmian makroekonomicznych dotyczących w szczególności wskaźnika bezrobocia i poziomu PKB, firmy powinny inwestować w motywowanie swoich pracowników. Badania dotyczące planowanych wydatków na benefity pozapłacowe wskazują na utrzymującą się tendencję wzrostową. Prawie 1/3 firm w 2009 r. zamierza przeznaczyć na świadczenia wyższy budżet niż w 2008 r., a tylko 3 proc. przewiduje spadek wartości świadczeń przeznaczonych na ten cel. Średni deklarowany wzrost wydatków pozapłacowych w tym roku ma wynieść 2 proc. w porównaniu z rokiem 2008. 4-proc. wzrost zadeklarowały firmy z kapitałem zagranicznym oraz małe firmy zatrudniające od 10 do 19 osób. Podniesienie budżetów o 3 proc. zapowiedziały instytucje publiczne oraz duże firmy zatrudniające powyżej 250 osób.

W trudnych czasach pracownikom często towarzyszy niepewność i potrzeba zagwarantowania sobie stabilności zatrudnienia - u obecnego pracodawcy lub w innej firmie. Ponadto jest to czas, w którym od pracowników wymaga się większego zaangażowania i realizowania zadań wcześniej rozdzielonych na większy zespół. Z tych względów - również podczas dekoniunktury - należy dbać o system wynagrodzeń i stosować efektywne, a zarazem elastyczne formy wynagradzania, które motywują pracowników do pracy. Szukając oszczędności, trzeba pamiętać również o tym, że z lojalnymi i oddanymi pracownikami najłatwiej przetrwać bardziej wymagające czasy.

Informacja o badaniu

Badanie przeprowadzono w grudniu 2008 r. na próbie N=903 respondentów - osób odpowiedzialnych w firmach i instytucjach za przyznawanie pracownikom benefitów pozapłacowych. Pomiar został przeprowadzony metodą CATI (wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych) przez ARC Rynek i Opinia.

@RY1@i13/2009/005/i13.2009.005.000.0067.001.jpg@RY2@

@RY1@i13/2009/005/i13.2009.005.000.0067.002.jpg@RY2@

@RY1@i13/2009/005/i13.2009.005.000.0067.003.jpg@RY2@

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...