Jak przekazać pracownikowi decyzję o zwolnieniu?

Sylwia Rudek
rozwiń więcej
Zwolnienie pracownika. /Fot. Fotolia / Fotolia
Gdy już zapadnie decyzja o zwolnieniu, przed przełożonym trudne zadanie – informację trzeba przekazać pracownikowi. Szczególnie ciężko to zrobić, gdy podwładny związany jest z firmą od wielu lat i przyczyną zwolnienia są kwestie biznesowe, a nie zastrzeżenia do wykonywanej pracy. Jak przekazać pracownikowi informację o zwolnieniu?

Przygotowanie do rozmowy

Warto zastanowić się, czy decyzja o redukcji etatu lub likwidacji stanowiska jest konieczna. Może bowiem okazać się nieodwracalna, a chyba żadna firma nie chce stracić lub oddać konkurencji lojalnego specjalisty. Gdy decyzja jest pewna, należy rozpocząć przygotowania do rozmowy z pracownikiem. Pomocne okaże się przeanalizowanie różnych scenariuszy, po to by odpowiednio dobrać słowa i rozstać się w sposób profesjonalny. Zwalnianemu pracownikowi należy przedstawić konkretne powody.

Autopromocja

Sukces to kwestia relacji międzyludzkich, cz. 1

Dobór odpowiedniego miejsca i czasu

Informacja o zwolnieniu powinna być przekazana w warunkach komfortowych. Zwolnienia są stresujące przede wszystkim dla zwalnianego, ale również dla zwalniającego i pozostałych pracowników. Dlatego warto wybrać miejsce, w którym możliwe będzie odbycie dyskretnej rozmowy i jednocześnie nie zakłóci pracy pozostałych osób. Zakomunikowanie wypowiedzenia wymaga rozmowy osobistej, a w kwestii zwalniającego jest zrobienie wszystkiego, by rozmowa była jak najmniej traumatyczna.

Podanie powodu zwolnienia

Wydawać by się mogło, że gdy zwolnienie pracownika jest wynikiem decyzji biznesowych, przekazanie tej informacji nie będzie stanowiło problemu. Jednak razem ze stresem rosną też emocje. Przed przystąpieniem do rozmowy należy zdecydować, jak chcemy ją poprowadzić. Najlepiej więc wybrać jeden lub dwa powody łatwe do wykazania. Wyliczanie przyczyn zwolnienia, chociaż wynika z troski o właściwe zrozumienie, zazwyczaj wywoła chaos i zamiast uprościć – skomplikuje sprawę. Nie warto mówić ogólnikami, bo pracownik, szczególnie lojalny, zawsze chce zrozumieć, dlaczego akurat on musi odejść i ma prawo wiedzieć, dlaczego firma podjęła taką decyzję.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Reakcja pracownika

Zwalnianemu pracownikowi trudno jest zachować profesjonalizm – może wpaść w złość lub zalać się łzami. Niezależnie od reakcji decyzja już zapadła i nie ulegnie zmianie – warto uświadomić to już na początku i dodać, że została wnikliwie przeanalizowana. Nie wolno pozostawić pracownika z poczuciem, że gdyby rozmowa potoczyła się inaczej, wówczas zachowałby stanowisko. Jeżeli firma oferuje pomoc w znalezieniu pracy, np. w formie programu outplacementu – należy o tym wspomnieć, jeżeli nie, konieczne jest poinformowanie o wysokości odprawy i o referencjach.

Jak zakończyć rozmowę?

Spotkanie, w czasie którego mówimy pracownikowi o zwolnieniu jest najprawdopodobniej ostatnim spotkaniem na gruncie zawodowym. Nie wolno zapomnieć o podziękowaniu za współpracę i jeszcze raz przypomnieć o sukcesach, które zawdzięcza mu firma. Niewykluczone, że pracownik będzie chciał coś powiedzieć, lepiej jednak nie wchodzić z nim w dyskusję. Przełożony, który ma obowiązek przekazania informacji powinien wystrzegać się wyrażania własnych opinii na temat zwolnienia – firma powinna mówić jednym głosem.

Komunikowanie problemów w zakładzie pracy

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...