Jak poprawić atmosferę pracy w zespole

Romuald Korach
rozwiń więcej
PYTANIENiedawno objąłem kierownictwo działu w dużej firmie handlowej. Niestety, to, co tam zastałem, bardzo mnie martwi. Panują bardzo niezdrowe relacje międzyludzkie, jest zła atmosfera, ludzie robią sobie na złość, część z nich rywalizuje ze sobą w bardzo nieprzyjemny sposób. Zastanawiam się, jakie szkolenie mogłoby pomóc naprawić atmosferę w zespole. Może warto byłoby zorganizować wyjazd integracyjny, ewentualnie przeprowadzić team building albo trening interpersonalny?

ODPOWIEDŹ EKSPERTA

Pierwszym krokiem powinna być dokładna diagnoza sytuacji - co się właściwie dzieje i dlaczego. Jaka jest geneza obecnych trudności? Jakie zmiany przechodziła firma w ostatnim czasie? Jakie są perspektywy, możliwości, zamiary i plany? Dopiero znając to wszystko, możemy stworzyć plan naprawczy, a jednym z jego elementów może być odpowiednio dobrane szkolenie.

Szkolenie takie powinno mieć wyraźny cel, możliwy do realizacji, a działania naprawcze w żadnym wypadku nie powinny się zakończyć wraz ze szkoleniem.

Wyjazd integracyjny

W wielu wypadkach wyjazd integracyjny może dać ludziom dużo zadowolenia. Może być dobrą formą relaksu, lepszego poznania się w warunkach zabawy i odpoczynku, spojrzenia na siebie nawzajem z innej perspektywy. Warunkiem powodzenia takiego wyjazdu jest atrakcyjne miejsce i atrakcyjny program. Ludzie powinni znaleźć się z dala od firmy i z dala od domów, aby robić razem coś przyjemnego dla wszystkich - może to być pieczenie kiełbasek na ognisku, paint ball, spływ pontonami itd. Ważne jest, żeby każdy lub większość osób miała z tego radość i żeby robić to wspólnie.

Celem wyjazdu integracyjnego jest zawsze jakaś forma integracji, czyli lepszego poznania się i przyjemnego pobycia razem, w grupie. Wyjazd integracyjny może być bardzo pomocny wtedy, gdy problemy nękające grupę pracowników nie mają zbyt głębokich korzeni organizacyjnych lub interpersonalnych. Jeśli problemy te wynikają ze zwykłego przeciążenia pracą, przejściowego silnego stresu lub kryzysu, to jest szansa, że taki wyjazd pomoże.

Team building

Szkolenie nazywane budowaniem zespołu wydaje się, na pierwszy rzut oka, najbardziej odpowiednie przy problemach związanych ze złą atmosferą w zespole. Jednak w rzeczywistości jest to bardzo trudna i wymagająca forma szkolenia, które musi być bardzo dobrze dopasowane do długoterminowej strategii rozwoju zasobów ludzkich firmy, bardzo dobrze przygotowane i poprowadzone przez bardzo doświadczonych trenerów. Przed tego typu szkoleniem oraz po nim muszą być dokonywane odpowiednie zmiany organizacyjne, musi być prowadzona odpowiednia polityka motywowania oraz w wielu wypadkach coaching indywidualny.

Team building jest potrzebny tym firmom, w których praca zespołowa ma decydujące znaczenie, kiedy występują w nich duże i długotrwałe trudności w komunikacji i współdziałaniu pracowników. Celem team buildingu jest zgłębienie istoty problemów komunikacyjnych i problemów we współpracy oraz uruchomienie procesów naprawy, które pozwolą stworzyć nowy jakościowo zespół.

Odbywa się to poprzez uruchamianie, doświadczanie i kształtowanie procesu grupowego tak, aby wypracować grupowe rozwiązanie. Wymaga to zaangażowania wszystkich uczestników szkolenia, a po szkoleniu konieczna jest kontynuacja pracy, aby utrzymać proces pożądanych zmian.

Team building nie powinien być stosowany jako szybki środek na poprawę atmosfery. Może on przynieść poprawę, ale tylko w połączeniu z innymi działaniami. Poprawa taka będzie zawsze okupiona ciężką pracą i nie musi pojawić się natychmiast. Efekty team buildingu mogą być czasami widoczne dopiero po kliku tygodniach lub miesiącach.

Trening interpersonalny

Celem treningu interpersonalnego jest rozwój osobisty jego uczestników poprzez poznanie siebie w relacjach z innymi. Tego typu trening może przypominać psychoterapię grupową, choć nie powinien dotyczyć głębokich problemów ludzi. Jest to trening psychologiczny, gdzie szczególnie ważne jest zachowanie zasady dyskrecji, co umożliwia właściwe warunki podczas pracy nad sobą. Tego typu treningi stosuje się w biznesie głównie dla kadry menedżerskiej i mogą mieć one znakomity wpływ na poprawę jakości współpracy i komunikacji, choć nie jest to ich główny cel.

Zasady prowadzenia grupy treningowej oraz szczególna atmosfera treningu interpersonalnego umożliwiają poznanie siebie i innych od zupełnie innej strony. Pozwalają zrozumieć funkcjonowanie własne i innych oraz ułatwiają porozumiewanie się i rozwiązywanie konfliktów interpersonalnych.

Jednak poważnym ograniczeniem tego typu treningów jest to, że powinni w nich brać udział tylko tacy ludzie, którzy chcą obserwować i poznawać samych siebie - udział w takim treningu powinien być całkowicie dobrowolny. W jednej grupie treningowej nie powinny znajdować się osoby pozostające ze sobą w pionowej zależności służbowej, co znacznie ogranicza możliwość zastosowania tego rodzaju treningu do naprawy stosunków międzyludzkich w firmie. Na trening interpersonalny można spojrzeć jak na sposób „powrotu do człowieczeństwa” dla bardzo zapracowanych i bardzo przeciążonych stresem osób. Jest to doskonałe narzędzie zmiany, ale, niestety, warunki jego zastosowania są bardzo restrykcyjne.

Inne rozwiązania

W każdym przypadku środki naprawcze muszą być odpowiednio przystosowane do warunków i sytuacji, aby mogły być skuteczne. Dlatego czasami stosuje się inne formy szkoleń, które są połączeniem lub modyfikacją wyżej wymienionych form. Można na przykład zaplanować wyjazd integracyjny z elementami team buildingu lub szkolenie z umiejętności współpracy i komunikacji poza firmą z elementami relaksu.

Formę szkolenia najlepiej uzgodnić wspólnie z trenerami, kiedy będą robić diagnozę potrzeb szkoleniowych. Dobrze jest, aby szkolenie było powiązane z doradztwem. Zawsze warto pamiętać, jaki cel ma zrealizować dane szkolenie, a także, jakie będą następne kroki strategii naprawczo-rozwojowej. Samo szkolenie, bez innych, długofalowych działań, niewiele może zmienić.

Romuald Korach

Autor jest specjalistą w zakresie rozwoju indywidualnego i rekrutacji w firmie ARK Consulting.

Kontakt: romuald.korach@arkconsulting.com.pl

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...