Przejdź na VoIP

Jakub Kaniewski
rozwiń więcej
Firmy oferujące telefonię internetową wyrastają jak grzyby po deszczu. Jest to naturalną konsekwencją coraz tańszego dostępu do Internetu i nieograniczonych wręcz możliwości, jakie nam daje.

Skrót VoIP wywodzi się z języka angielskiego i oznacza głosowe porozumiewanie się z wykorzystaniem łączy internetowych lub dedykowanych sieci wykorzystujących protokół IP (Voice over Internet Protocol). Dane (dźwięki mowy) przesyłane są przy użyciu protokołu IP do innego użytkownika sieci lub do użytkownika tradycyjnej telefonii. Telefonia internetowa stanowi dziś bardzo silną alternatywę dla dostawców telefonii analogowej oraz sieci telefonów komórkowych GSM. Aby z niej korzystać, wystarczy w najprostszej opcji w zasadzie zwykły komputer (choć, o czym poniżej - i bez niego można rozmawiać) ze słuchawkami (głośnikami) i mikrofonem. Ograniczenie się do korzystania tylko z niego może jednak prowadzić do sprzężenia dźwięku z dostępem do sieci www. Co najważniejsze telefonia internetowa daje możliwość zaoszczędzenia ogromnych pieniędzy, szczególnie w wielkich korporacjach posiadających oddziały w różnych miejscowościach i nie pociąga za sobą w zasadzie większych inwestycji. Czy warto zatem zupełnie przerzucić się na ten system komunikacji? Z pewnością nie wyprze on tak szybko telefonów, do których jesteśmy przyzwyczajeni od kilkudziesięciu już lat, ale może stanowić doskonałe ich uzupełnienie.

Autopromocja

Jak z tego korzystać?

Aby rozmawiać w Internecie, musimy zainstalować na swoim komputerze specjalne oprogramowanie i założyć konto. Przykładowo możemy w tym celu wykorzystać najprostsze narzędzia, takie jak komunikatory internetowe, np. Gadu-Gadu czy Skype, o czym już pisaliśmy na łamach „Serwisu PP”.

Co jeszcze będzie nam potrzebne? Warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt.

W tym celu możemy wykorzystać przykładowo:

• wspomniany już zestaw słuchawkowy (najtańszy model słuchawek wraz z mikrofonem możemy nabyć już za kilkanaście złotych),

• telefon na łącze USB - zbliżony do klasycznej słuchawki telefonicznej, wyposażony w klawiaturę numeryczną, połączony z komputerem PC kablem z wtyczką USB (wiąże się to z wydatkiem ok. 40 zł),

• tzw. telefon IP - to aparat, który podłączamy bezpośrednio do Internetu. Z reguły wyglądem przypomina telefon komórkowy, posiada więc klawiaturę oraz bardzo często wyświetlacz. Na pewno jego zaletą jest dużo lepsza niż w przypadku połączenia via komputer jakość transmisji dźwięku (jego ceny rozpoczynają się od kwoty ok. 300 zł),

• bramka VoIP - to małe urządzenie telekomunikacyjne, które umożliwia wykonywanie połączeń telefonicznych przez podłączenie standardowego telefonu, bez potrzeby uruchamiania komputera. Bramka VoIP zamienia analogowy sygnał mowy oraz sygnały wybierania numeru telefonicznego na sygnały VoIP. Dzięki temu można korzystać z telefonii VoIP nie posiadając peceta lub wyłączając go (ich ceny mieszczą się w granicach 200-600 zł),

• adapter VoIP - umożliwiają podłączenie analogowego aparatu telefonicznego do komputera (z reguły dostępne za 200-300 zł),

• telefon komórkowy (ale tylko z dostępem do Internetu, w zasadzie większość dostępnych na rynku telefonów komórkowych posiada już taką opcję) - prowadzenie rozmów VoIP w ten sposób możliwe jest pod warunkiem, że znajdujemy się w zasięgu bezprzewodowego Internetu oraz zainstalujemy na naszym aparacie dodatkową aplikację.

W cały świat

Usługa VoIP nie ogranicza się jedynie do możliwości porozumiewania się z innymi użytkownikami VoIP. Dzięki tej usłudze możemy dzwonić również na telefony stacjonarne i komórkowe na całym świecie. Ich koszt jest dużo mniejszy w porównaniu z cenami, jakie oferują tradycyjni operatorzy komórkowi czy operatorzy tzw. tanich połączeń, stąd w dużej mierze wykorzystywany jest na połączenia międzynarodowe.

Co może być jednak dla Państwa najważniejsze, rozmawiając z innymi użytkownikami VoIP, z reguły nic nie zapłacimy.

Płatności

Dla osób wykonujących płatne połączenia przewidziano wiele udogodnień w realizacji zapłaty. Systemy VoIP oparte są z reguły na tzw. pre-paidzie, czyli przedpłatach. Sprowadza się to do zasilenia naszego konta odpowiednią kwotą, którą później wykorzystamy na połączenia.

Płatności możemy dokonać w drodze np.:

• przelewu bankowego - dziś praktycznie każdy bank daje nam taką możliwość, jest to najszybszy i najbezpieczniejszy sposób płatności,

• zapłaty kartą kredytową, którą możemy otrzymać do naszego konta bankowego. Jest to wygodny sposób płatności; karta kredytowa staje się w zdominowanym obecnie obrocie bezgotówkowym w zasadzie stałym dodatkiem do drugiej karty płatniczej, udostępnianej nam przez bank,

• transakcji online - to specjalne serwisy obsługujące płatności internetowe, wielu operatorów posiada je w swojej ofercie,

• przez SMS - wymagane jest posiadanie odpowiednich środków na koncie w przypadku właścicieli telefonów pre-paid; posiadacze abonamentu tego problemu nie mają. Wpłacona kwota jest im doliczana do rachunku,

• przelewu pocztowego - ten sposób płatności wiąże się z reguły z dłuższym oczekiwaniem na zasilenie naszego konta (1-2 dni).

Niektórzy operatorzy oferują również możliwość zapłaty post-paid (opłata po wykonaniu usługi).

Czy rzeczywiście warto

Myślę, że tak. Obok tak ważnego obniżenia kosztów połączeń telefonicznych na telefony stacjonarne czy komórkowe, czy wręcz zlikwidowanie ich (wewnątrz sieci danego operatora VoIP), decydując się od razu na założenie w naszej firmie telefonii internetowej, na pewno ważny będzie dość niski koszt zbudowania odpowiedniej infrastruktury. Uniezależniamy się również w ten sposób od „stacjonarnych” operatorów - nie wiąże nas żaden abonament (wystarczy, że zarejestrujemy się na stronie wybranego operatora), a systemy płatności pre-paid umożliwiają nam pełną kontrolę nad wydatkami.

Aby być jednak w pełni obiektywnym, trzeba również zwrócić uwagę na to, że telefonia internetowa wiąże się ciągle z większą zawodnością usługi (przerywanie rozmów, zniekształcenia głosu w przypadku wolniejszych łączy, wciąż słaby system zabezpieczeń przed hakerami - ryzyko podsłuchiwania rozmów) i gorszą jakością połączeń (np. opóźnienia uniemożliwiające płynną rozmowę). Niestety, choć ceny aplikacji teleinformatycznych spadają, musimy również liczyć się z poniesieniem pewnych wydatków na zakup oprogramowania czy słuchawek, nie wspominając już o łączu internetowym.

 Jakub Kaniewski

Kadry
Rząd: 4-dniowy tydzień pracy obowiązującym prawem. Kiedy nowelizacja kodeksu pracy?
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...