Naruszenie obowiązków pracowniczych spowodowane niesprawnym sprzętem

Piotr Matwiejczyk
rozwiń więcej
Pracownik magazynu obsługując wózek widłowy doprowadził do wywrócenia się stosu palet, w wyniku czego ranny został inny pracownik oraz uległo zniszczeniu kilkanaście sztuk sprzętu elektronicznego. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że obsługiwany przez pracownika wózek był niesprawny. Czy ten fakt wyłącza możliwość ukarania pracownika karą porządkową? Czy możemy zwolnić tego pracownika dyscyplinarnie?

RADA

Autopromocja

Okoliczność, że wózek obsługiwany przez pracownika był niesprawny, nie przesądza o wyłączeniu odpowiedzialności pracownika za zaistniałe zdarzenie. Mogą Państwo zatem, w przypadku winy pracownika, ukarać go karą porządkową, a w razie winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa zwolnić go dyscyplinarne.

UZASADNIENIE

Przesłankami odpowiedzialności porządkowej pracownika jest bezprawność zachowania i jego wina. Bezprawność polega na zachowaniu pracownika niezgodnym z przepisami, np. regulaminem pracy, przepisami dotyczącymi bhp.

Istnieją dwa rodzaje winy:

• wina umyślna - kiedy pracownik chce wywołać dany skutek albo co prawda nie chce go spowodować, ale przewidując możliwość jego nastąpienia godzi się na to, bądź

• wina nieumyślna - gdy pracownik nie ma zamiaru spowodować określonego skutku, ale przez lekkomyślność lub niedbalstwo przy wykonywaniu obowiązków pracowniczych dochodzi do zdarzenia, które pracownik przewidywał lub mógł przewidzieć, ale bezpodstawnie przypuszczał, że skutek ten nie nastąpi.

WAŻNE!

Pracownik może zostać ukarany karą porządkową, jeżeli dopuścił się naruszenia obowiązków pracowniczych zarówno z winy umyślnej, jak i nieumyślnej.

Podejmując decyzję o zastosowaniu sankcji wobec pracownika, np. ukaraniu go karą porządkową (upomnienia lub nagany), muszą Państwo rozpatrzyć wszelkie okoliczności, które miały związek z danym zdarzeniem.

Ustalając okoliczności zaistniałego zdarzenia kluczowe znaczenie dla odpowiedzialności pracownika będzie miał fakt, czy pracownik wiedział, że wykonując pracę posługuje się niesprawnym sprzętem. Jeśli pracownik korzystał z wózka widłowego mając świadomość, że jest uszkodzony, to wówczas można mu przypisać winę za zaistniałe zdarzenie i ukarać karą porządkową. Posługując się niesprawnym wózkiem naruszył on bowiem przepisy bhp, co stanowi podstawę do nałożenia na pracownika kary upomnienia lub nagany. Ponadto w tym przypadku zaistnieją także powody do rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 52 Kodeksu pracy, ponieważ pracownik działając z winy umyślnej spowodował poranienie innego pracownika i wyrządzenie szkody w mieniu pracodawcy.

W wyroku z 24 listopada 1998 r. (I PKN 456/98, OSNP 2000/1/25) Sąd Najwyższy stwierdził, że naruszenie obowiązków z winy nieumyślnej z reguły nie uzasadnia rozwiązania umowy bez wypowiedzenia. Natomiast podstawą do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika mogą być tylko takie zachowania pracownika, które można zakwalifikować jako działanie z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa. Zatem jeżeli pracownik dopuścił się w omawianym przypadku naruszenia obowiązków z winy nieumyślnej, to można go ukarać karą porządkową, ale ryzykowne będzie jego dyscyplinarne zwolnienie. Bezpieczniej będzie wypowiedzieć mu umowę z zachowaniem okresu wypowiedzenia.

Nie będą Państwo mogli ukarać pracownika tylko w przypadku, gdy nie miał on świadomości, że wózek jest niesprawny, np. awaria nastąpiła nagle w czasie przewożenia towarów, a nic wcześniej nie wskazywało, że wózek jest uszkodzony. Wówczas działaniu pracownika nie można przypisać żadnej winy, chyba że wózek zepsuł sam pracownik.

Odnośnie do naprawienia szkody powstałej na skutek zachowania pracownika trzeba zauważyć, że ta odpowiedzialność również opiera się na winie pracownika. Jeśli można pracownikowi przypisać winę za powstanie danego zdarzenia, to będzie on ponosił odpowiedzialność za szkodę w wysokości rzeczywistej straty, jaką Państwo ponieśli. Ponadto zachowanie pracownika musi polegać na niewykonaniu lub nienależytym wykonaniu ciążącym na nim obowiązków pracowniczych. Obowiązek wykazania tych przesłanek obciąża Państwa jako pracodawcę.

• art. 52, art. 108, art. 114, art. 115 Kodeksu pracy.

Piotr Matwiejczyk

specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Orzecznictwo uzupełniające:

• Ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych (art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy) ma miejsce wówczas, gdy w związku z zachowaniem (działaniem lub zaniechaniem) pracownika naruszającym podstawowe obowiązki można mu przypisać winę umyślną lub rażące niedbalstwo. (Wyrok Sądu Najwyższego z 21 lipca 1999 r., I PKN 169/1999, OSNP 2000/12/789)

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...