Wypadek przy pracy pracownika młodocianego

Beata Naróg
Usługi i Doradztwo Kadrowe. Szkolenia
rozwiń więcej
W naszym zakładzie (drukarnia) zatrudniamy kilku pracowników młodocianych. Jeden z nich podczas obsługi maszyny uległ wypadkowi. Czy w przypadku pracowników młodocianych obowiązują takie same procedury postępowania jak w przypadku innych pracowników?

 RADA

Autopromocja

Jeżeli dojdzie do wypadku przy pracy, któremu ulegnie pracownik młodociany, należy zastosować takie same procedury jak w przypadku pracownika pełnoletniego.

UZASADNIENIE

W pierwszej kolejności, po zaistnieniu wypadku pracownika młodocianego, był Pan zobowiązany do udzielenia poszkodowanemu pierwszej pomocy oraz podjęcia wszelkich działań, które pozwolą na wyeliminowanie lub ograniczenie zagrożenia. Niezbędne jest także zabezpieczenie miejsca, w którym wydarzył się wypadek, do czasu ustalenia jego przyczyn i okoliczności. Do miejsca wypadku nie powinny mieć dostępu osoby niepowołane.

Nie wolno także uruchamiać maszyn i urządzeń technicznych, których działanie zostało wstrzymane w związku z zaistniałym wypadkiem. Nie wolno również dokonywać jakichkolwiek zmian położenia maszyn, innych urządzeń i przedmiotów, które spowodowały wypadek lub będą pozwalały na odtworzenie okoliczności zdarzenia.

Jeżeli w Pana zakładzie działa społeczny inspektor pracy, decyzja o ponownym uruchomieniu maszyn i urządzeń może być wydana dopiero po konsultacji z inspektorem. W razie wypadku śmiertelnego lub ciężkiego zgoda pracodawcy na uruchomienie maszyn musi być uzgodniona z inspektorem pracy i prokuratorem. Zgodę można wydać dopiero po obejrzeniu miejsca wypadku oraz sporządzeniu szkiców lub fotografii miejsca zdarzenia.

Jakichkolwiek zmian w miejscu wypadku, bez uzgodnienia z wyżej wymienionymi organami, pracodawca będzie mógł dokonywać tylko wówczas, gdy zachodzi potrzeba ratowania ludzi, mienia lub niezbędne jest zapobieżenie grożącemu niebezpieczeństwu. Niezwłocznie także należy powołać zespół powypadkowy, którego zadaniem będzie ustalenie przyczyn i okoliczności wypadku, w tym:

• dokonanie oględzin miejsca zdarzenia,

• wykonanie szkiców lub fotografii,

• przesłuchanie poszkodowanego i świadków wypadku,

• zasięgnięcie w razie potrzeby opinii lekarza,

• kwalifikacja prawna wypadku (wypadek przy pracy lub wypadek zrównany z wypadkiem przy pracy).

Zadaniem zespołu będzie także określenie środków profilaktycznych oraz wniosków.

WAŻNE!

Protokół powypadkowy powinien być sporządzony najpóźniej w terminie 14 dni, licząc od dnia, w którym pracodawca dowiedział się o wypadku.

Jeżeli ustalenie przyczyn i okoliczności wypadku będzie niemożliwe w wyżej wskazanym terminie, wówczas należy w protokole powypadkowym wskazać, z jakich przyczyn nastąpiło opóźnienie.

Uznanie przez zespół powypadkowy, że dane zdarzenie nie jest wypadkiem przy pracy, wymaga uzasadnienia i udowodnienia. Z treścią protokołu należy zapoznać pracownika, który z kolei ma prawo złożyć do tego protokołu swoje zastrzeżenia.

Sporządzony protokół wraz z załączoną do niego dokumentacją zespół powypadkowy przekazuje pracodawcy do zatwierdzenia. Protokół powinien być zatwierdzony najpóźniej w ciągu 5 dni od jego sporządzenia. Jeśli pracodawca nie zaakceptuje protokołu, powinien go zwrócić zespołowi powypadkowemu w celu wyjaśnienia i uzupełnienia jego treści. Obowiązkowo pracodawca zwraca protokół zespołowi, jeżeli zostały zgłoszone przez pracownika zastrzeżenia lub protokół nie odpowiada wymaganiom określonym w przepisach.

Po uzupełnieniu pracodawca powinien zatwierdzić protokół w terminie 5 dni, licząc od dnia jego uzupełnienia. Zatwierdzony protokół należy niezwłocznie przekazać poszkodowanemu.

W razie wypadku śmiertelnego uprawnienia do zapoznania się z treścią protokołu, wnoszenia zastrzeżeń, a także do otrzymania zatwierdzonego protokołu przysługują członkom rodziny zmarłego pracownika. Protokół powypadkowy z wypadku śmiertelnego należy przekazać także właściwemu inspektorowi pracy.

W przedstawionym przypadku do sporządzenia dokumentacji powypadkowej będzie zobowiązany pracodawca przyjmujący uczniów lub młodocianych na praktyczną naukę zawodu w sytuacji, gdy dojdzie do wypadku podczas praktycznej nauki zawodu.


Wypadek młodocianego podlega wpisowi do rejestru wypadków prowadzonego przez pracodawcę. Należy także wypełnić statystyczną kartę wypadku przy pracy, którą następnie przesyła się do właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy wojewódzkiego urzędu statystycznego.

Podstawa prawna:
• § 8 ust. 2 pkt 5 rozporządzenia z 1 lipca 2002 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu (DzU nr 113, poz. 988 ze zm.),
• art. 190, art. 234, art. 236 Kodeksu pracy,
• rozporządzenie z 28 lipca 1998 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz sposobu ich dokumentowania, a także zakresu informacji zamieszczanych w rejestrze wypadków przy pracy (DzU nr 115, poz. 744 ze zm.),
• § 1 wraz z załącznikiem do rozporządzenia z 16 września 2004 r. w sprawie wzoru protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy (DzU nr 227, poz. 2298),
• § 2, § 4 wraz z załącznikiem do rozporządzenia z 8 grudnia 2004 r. w sprawie statystycznej karty wypadku przy pracy (DzU nr 269, poz. 2672).


Orzecznictwo uzupełniające:
Osoba młodociana, która po zakończeniu teoretycznej i praktycznej nauki zawodu zobowiązana była przystąpić do egzaminu czeladniczego, i która w trakcie tego egzaminu uległa wypadkowi, nie podlegając już pracowniczemu ubezpieczeniu społecznemu, może ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie z tytułu całkowitej niezdolności do pracy na podstawie § 2 ust. 1 pkt 2 w związku z ust. 2 pkt 8 rozporządzenia z 16 września 1997 r. w sprawie świadczeń dla pracowników, którzy ulegli wypadkom w szczególnych okolicznościach oraz świadczeń dla osób niebędących pracownikami (DzU nr 120, poz. 758). W takiej sytuacji zaistniały wypadek należy traktować na równi z wypadkiem, o jakim mowa w § 2 ust. 2 pkt 8 cytowanego rozporządzenia, bowiem egzamin czeladniczy jest integralną częścią nauki zawodu młodocianego (jej części teoretycznej i przewidzianych programem praktyk) i obligatoryjnie kończy tę naukę. (Wyrok sądu apelacyjnego z 6 maja 1999 r., III AUa 146/99, OSA 1999/5/29)
Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...